Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pasy zaporowe

pasy zaporowe

łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.

Pasy zaporowe są systemem ochrony lasu i upraw leśnych stosowanym przez myśliwych. Składają się z poletek żerowych i zgryzowych, umieszczonych w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych. Ich głównym celem jest powstrzymanie zwierzyny oraz minimalizacja wyrządzanych przez nią szkód. Kluczowymi elementami pasów zaporowych są druty kolczaste ustawione wokół poletka oraz tabliczki ostrzegawcze informujące o obecności systemu. Dodatkowo, wykorzystuje się sygnalizatory akustyczne emitujące dźwięk w momencie wystąpienia dzikich zwierząt. Te różnorodne elementy pozwalają dopasować system pasów zaporowych do konkretnej rodzaju zwierzyny oraz specyfiki terenu, na którym są stosowane. Dzięki temu pasy zaporowe stanowią skuteczną i wszechstronną metodę ochrony lasu przed szkodliwymi wpływami zwierząt.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pasy zaporowe w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przelatek

dzik urodzony w ubiegłym roku.

podskakiwać

podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. (...)

praca psa

sposób wykonywania zadań przez psa myśliwskiego (oceniany na konkursach).

pętla

splątane tropy zająca na śniegu.

paszcza

otwór gębowy niedźwiedzia, wilka, rysia i psa.

pastorał

podpórka służąca do oparcia broni przy strzale

plusk, plusk, kielnia

ogon bobra.

prawo łowieckie

całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)

pojemność łowiska

maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)