Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pędzenie

pędzenie

sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.

Pędzenie to tradycyjny sposób zbiorowego polowania, w którym zwierzyna jest naganiana przez nagankę w kierunku stojących na stanowiskach myśliwych. Naganka może być wykonywana zarówno przez ludzi, jak i przez zwierzęta, takie jak psy czy konie. Jest szczególnie skuteczne podczas polowań na dzikie ptaki, jak bażanty, kuropatwy czy głuszce, gdzie myśliwi ustawiają się w szerokim kołem wokół przewidywanego miejsca pojawienia się zwierzyny. Naganiacze przepędzają wtedy ptaki w kierunku myśliwych.

Ponadto, pędzenie może być stosowane także podczas polowań na inne gatunki zwierzyny, np. dziki, jelenie czy sarny. W takim przypadku również myśliwi ustawiają się w okręgu wokół przewidywanego miejsca przebywania zwierzęcia, a naganiacze dokonują nagonki i prowadzą zwierzynę w stronę myśliwych.

Mimo że pędzenie jest tradycyjnym sposobem polowania, istnieją pewne ograniczenia związane z jego praktykowaniem. Dotyczą one m.in. ochrony niektórych gatunków ptaków oraz ograniczeń dotyczących liczebności myśliwych uczestniczących w polowaniu. Dlatego ważne jest dla myśliwych aby przestrzegali obowiązujących przepisów dotyczących polowań i łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pędzenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pogonić

o psie myśliwskim: popędzić za ruszonym zającem.

pies podsokoli

pies legawy (najczęściej wyżeł) współpracujący w czasie polowania z ptakiem łowczym

prawka

prawa lufa broni myśliwskiej.

patroszenie

usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)

płaszcz

zob. pancerz.

parch lisów

choroba grzybicza skóry lisów.

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

przyszłościowa sztuka

osobnik nadający się do dalszej hodowli.

przesadzić

o zwierzynie: przeskakiwać przez linię gdzie stoją myśliwi.

puller

człowiek obsługujący maszyny do podawania rzutków.