Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pędzenie

pędzenie

sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.

Pędzenie to tradycyjny sposób zbiorowego polowania, w którym zwierzyna jest naganiana przez nagankę w kierunku stojących na stanowiskach myśliwych. Naganka może być wykonywana zarówno przez ludzi, jak i przez zwierzęta, takie jak psy czy konie. Jest szczególnie skuteczne podczas polowań na dzikie ptaki, jak bażanty, kuropatwy czy głuszce, gdzie myśliwi ustawiają się w szerokim kołem wokół przewidywanego miejsca pojawienia się zwierzyny. Naganiacze przepędzają wtedy ptaki w kierunku myśliwych.

Ponadto, pędzenie może być stosowane także podczas polowań na inne gatunki zwierzyny, np. dziki, jelenie czy sarny. W takim przypadku również myśliwi ustawiają się w okręgu wokół przewidywanego miejsca przebywania zwierzęcia, a naganiacze dokonują nagonki i prowadzą zwierzynę w stronę myśliwych.

Mimo że pędzenie jest tradycyjnym sposobem polowania, istnieją pewne ograniczenia związane z jego praktykowaniem. Dotyczą one m.in. ochrony niektórych gatunków ptaków oraz ograniczeń dotyczących liczebności myśliwych uczestniczących w polowaniu. Dlatego ważne jest dla myśliwych aby przestrzegali obowiązujących przepisów dotyczących polowań i łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pędzenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przesadzić

o zwierzynie: przeskakiwać przez linię gdzie stoją myśliwi.

przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)

ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i (...)

parkot

woń jelenia byka podczas rykowiska.

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)

prowadzący polowanie

myśliwy wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym.

Polski Związek Łowiecki

organizacja łowiecka powstała w 1923 r. z przekształcenia Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Obecnie PZŁ działa w oparciu o Ustawę z 17 czerwca 1959 r. i posiada statut nadany (...)

perły

nieregularne zgrubienia i wyrostki na tykach poroża byka i kozła.

pęta

krótkie rzemyki służące do przytrzymania ptaka łowczego.

podjazd

rodzaj polowania polegający na podjeżdżaniu (na sankach lub furmanką) przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału. Myśliwy wyskakuje z pojazdu i kryje się za drzewem lub krzakiem, (...)