Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pędzenie

pędzenie

sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.

Pędzenie jest jednym z najstarszych i najbardziej tradycyjnych sposobów polowania. Polega na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach. Naganka może być wykonywana przez ludzi lub zwierzęta, takie jak psy, konie lub inne zwierzęta. Myśliwi stoją na stanowiskach, aby mieć dobry widok na zwierzynę i móc oddać strzał w odpowiednim momencie.

Pędzenie jest szczególnie skuteczne w polowaniu na dzikie ptaki, takie jak bażanty, kuropatwy i głuszce. Zazwyczaj myśliwi ustawiają się w szerokim kołem wokół miejsca, gdzie ptaki są spodziewane. Następnie naganiacze wykonują swoje zadanie, nagając ptaki i skłaniając je do lotu w kierunku myśliwych.

Ponadto pędzenie może być również stosowane do polowania na inne zwierzyny, takie jak dziki, jelenie i sarny. W tym przypadku myśliwi ustawiają się w szerokim kołem wokół miejsca, gdzie zwierzyna jest spodziewana. Następnie naganiacze wykonują swoje zadanie, nagając zwierzynę i skłaniając ją do biegu w kierunku myśliwych.

Pomimo tego, że pędzenie jest tradycyjnym sposobem polowania, istnieje kilka ograniczeń dotyczących tego rodzaju polowań. Na przykład pewne rodzaje ptaków mogą być chronione przed polowaniami lub mogą istnieć ograniczenia dotyczące liczebności myśliwych biorących udział w polowaniu. Dlatego ważne jest, aby myśliwi upewnili się, że szanują obowiązujace przepisy dotyczace polowań i łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pędzenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pieśń głuszca

głos wydawany przez tokującego koguta. Składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton (...)

przelot

inaczej ciąg.

pudlarz

myśliwy, który podczas polowania grupowego oddał najwięcej chybionych strzałów

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)

podłowczy

pomocnik łowczego.

przelatek

dzik urodzony w ubiegłym roku.

przybory myśliwskie

przedmioty (z wyjątkiem broni) ułatwiające polowanie: futerały, torby, stolid, laski, podpórki, noże, troki, wabiki, trąbki, rogi, przybory do czyszczenia broni i elaboracji naboi (...)

pędzenie

sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.

parkoty

okres godowy u zajęcy (pierwsze parkoty przypadają na styczeń i luty).

praca psa

sposób wykonywania zadań przez psa myśliwskiego (oceniany na konkursach).