Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pędzenie

pędzenie

sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.

Pędzenie to tradycyjny sposób zbiorowego polowania, w którym zwierzyna jest naganiana przez nagankę w kierunku stojących na stanowiskach myśliwych. Naganka może być wykonywana zarówno przez ludzi, jak i przez zwierzęta, takie jak psy czy konie. Jest szczególnie skuteczne podczas polowań na dzikie ptaki, jak bażanty, kuropatwy czy głuszce, gdzie myśliwi ustawiają się w szerokim kołem wokół przewidywanego miejsca pojawienia się zwierzyny. Naganiacze przepędzają wtedy ptaki w kierunku myśliwych.

Ponadto, pędzenie może być stosowane także podczas polowań na inne gatunki zwierzyny, np. dziki, jelenie czy sarny. W takim przypadku również myśliwi ustawiają się w okręgu wokół przewidywanego miejsca przebywania zwierzęcia, a naganiacze dokonują nagonki i prowadzą zwierzynę w stronę myśliwych.

Mimo że pędzenie jest tradycyjnym sposobem polowania, istnieją pewne ograniczenia związane z jego praktykowaniem. Dotyczą one m.in. ochrony niektórych gatunków ptaków oraz ograniczeń dotyczących liczebności myśliwych uczestniczących w polowaniu. Dlatego ważne jest dla myśliwych aby przestrzegali obowiązujących przepisów dotyczących polowań i łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pędzenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pointer

wyżeł wielostronny, doskonały legawiec o bezkonkurencyjnym górnym wietrze, dobrze pracujący w suchym polu. Ma zgrabną sylwetkę, silną i szeroką pierś, ogon długi, prosty; sierść (...)

populacja

grupa osobników jednego gatunku występujących w określonej biocenozie i w określonych warunkach środowiskowych.

przyszłościowa sztuka

osobnik nadający się do dalszej hodowli.

prawo łowieckie

całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)

pielesz

gniazdo ptaka drapieżnego.

posokowiec

pies myśliwski pracujący na farbie,

paśnik

urządzenie łowieckie służące do zadawania karmy zwierzynie.

podryw

polowanie polegające na strzelaniu do ptactwa płoszonego przez samego myśliwego.

pudlarz

myśliwy, który podczas polowania grupowego oddał najwięcej chybionych strzałów

pastorał

podpórka służąca do oparcia broni przy strzale