Definicja hasła: pędzenie
- pędzenie
sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.
Pędzenie to tradycyjny sposób zbiorowego polowania, w którym zwierzyna jest naganiana przez nagankę w kierunku stojących na stanowiskach myśliwych. Naganka może być wykonywana zarówno przez ludzi, jak i przez zwierzęta, takie jak psy czy konie. Jest szczególnie skuteczne podczas polowań na dzikie ptaki, jak bażanty, kuropatwy czy głuszce, gdzie myśliwi ustawiają się w szerokim kołem wokół przewidywanego miejsca pojawienia się zwierzyny. Naganiacze przepędzają wtedy ptaki w kierunku myśliwych.
Ponadto, pędzenie może być stosowane także podczas polowań na inne gatunki zwierzyny, np. dziki, jelenie czy sarny. W takim przypadku również myśliwi ustawiają się w okręgu wokół przewidywanego miejsca przebywania zwierzęcia, a naganiacze dokonują nagonki i prowadzą zwierzynę w stronę myśliwych.
Mimo że pędzenie jest tradycyjnym sposobem polowania, istnieją pewne ograniczenia związane z jego praktykowaniem. Dotyczą one m.in. ochrony niektórych gatunków ptaków oraz ograniczeń dotyczących liczebności myśliwych uczestniczących w polowaniu. Dlatego ważne jest dla myśliwych aby przestrzegali obowiązujących przepisów dotyczących polowań i łowiectwa.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pędzenie w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- posokowiec bawarski
pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)
- pozyskanie zwierzyny
wejście w posiadanie zwierzyny przez odstrzał lub odłów.
- perły
nieregularne zgrubienia i wyrostki na tykach poroża byka i kozła.
- przeziernik
przyrząd celowniczy z otworem w środku, zastępujący szczerbinki.
- podkowa
ciemnobrązowy łuk upierzenia na piersi kuropatwy.
- podkładacz
myśliwy lub pomocnik, który wchodzi z psami do miotu i naprowadza je na świeży trop zwierzyny.
- pustorogie, pustorogie (Bovidae)
rodzina przeżuwaczy, u których rogi są puste w środku, nierozgałęzione i występują przeważnie u przedstawicieli obu płci. Nie zrzucają rogów. Ze zwierząt łownych do pustorogów (...)
- przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)
ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i (...)
- przybitka
1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)
- pobudka
sygnał myśliwski grany na trąbce albo rogu, budzący myśliwych lub też oznajmiający rozpoczęcie polowama.