Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pędzenie

pędzenie

sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.

Pędzenie to tradycyjny sposób zbiorowego polowania, w którym zwierzyna jest naganiana przez nagankę w kierunku stojących na stanowiskach myśliwych. Naganka może być wykonywana zarówno przez ludzi, jak i przez zwierzęta, takie jak psy czy konie. Jest szczególnie skuteczne podczas polowań na dzikie ptaki, jak bażanty, kuropatwy czy głuszce, gdzie myśliwi ustawiają się w szerokim kołem wokół przewidywanego miejsca pojawienia się zwierzyny. Naganiacze przepędzają wtedy ptaki w kierunku myśliwych.

Ponadto, pędzenie może być stosowane także podczas polowań na inne gatunki zwierzyny, np. dziki, jelenie czy sarny. W takim przypadku również myśliwi ustawiają się w okręgu wokół przewidywanego miejsca przebywania zwierzęcia, a naganiacze dokonują nagonki i prowadzą zwierzynę w stronę myśliwych.

Mimo że pędzenie jest tradycyjnym sposobem polowania, istnieją pewne ograniczenia związane z jego praktykowaniem. Dotyczą one m.in. ochrony niektórych gatunków ptaków oraz ograniczeń dotyczących liczebności myśliwych uczestniczących w polowaniu. Dlatego ważne jest dla myśliwych aby przestrzegali obowiązujących przepisów dotyczących polowań i łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pędzenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przystrzelanie lunety

wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.

przelot

inaczej ciąg.

posadzić

o ptaku łowczym: strącić zdobycz na ziemię.

pies podsokoli

pies legawy (najczęściej wyżeł) współpracujący w czasie polowania z ptakiem łowczym

położyć

powalić celnym strzałem grubego zwierza.

prawka

prawa lufa broni myśliwskiej.

pochwa

futerał ochronny na głownię białej brom myśliwskiej, wykonany przeważnie ze skóry okutej

pomykać

o lisie, zającu i króliku: biec.

pyza

nos żubra i łosia.

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.