Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pędzenie

pędzenie

sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.

Pędzenie jest jednym z najstarszych i najbardziej tradycyjnych sposobów polowania. Polega na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach. Naganka może być wykonywana przez ludzi lub zwierzęta, takie jak psy, konie lub inne zwierzęta. Myśliwi stoją na stanowiskach, aby mieć dobry widok na zwierzynę i móc oddać strzał w odpowiednim momencie.

Pędzenie jest szczególnie skuteczne w polowaniu na dzikie ptaki, takie jak bażanty, kuropatwy i głuszce. Zazwyczaj myśliwi ustawiają się w szerokim kołem wokół miejsca, gdzie ptaki są spodziewane. Następnie naganiacze wykonują swoje zadanie, nagając ptaki i skłaniając je do lotu w kierunku myśliwych.

Ponadto pędzenie może być również stosowane do polowania na inne zwierzyny, takie jak dziki, jelenie i sarny. W tym przypadku myśliwi ustawiają się w szerokim kołem wokół miejsca, gdzie zwierzyna jest spodziewana. Następnie naganiacze wykonują swoje zadanie, nagając zwierzynę i skłaniając ją do biegu w kierunku myśliwych.

Pomimo tego, że pędzenie jest tradycyjnym sposobem polowania, istnieje kilka ograniczeń dotyczących tego rodzaju polowań. Na przykład pewne rodzaje ptaków mogą być chronione przed polowaniami lub mogą istnieć ograniczenia dotyczące liczebności myśliwych biorących udział w polowaniu. Dlatego ważne jest, aby myśliwi upewnili się, że szanują obowiązujace przepisy dotyczace polowań i łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pędzenie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pąd

trop zwierzęcia, po którym przebiegły psy

pień

wyrostek kostny na czole samców zwierzyny płowej, na którym nasadzane jest poroże.

przyrzut

szybkie przyłożenie broni do ramienia.

pasy zaporowe

łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.

pochwa

futerał ochronny na głownię białej brom myśliwskiej, wykonany przeważnie ze skóry okutej

przewód

kanał w lufie.

paśnik

urządzenie łowieckie służące do zadawania karmy zwierzynie.

podłowczy

pomocnik łowczego.

poskromić

w sokolnictwie: zmusić ptaka łowczego do poddania się woli myśliwego.

podskakiwać

podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. (...)