Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: panewka

panewka

wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).

Panewka to wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie dawniej umieszczano proch przed oddaniem strzału. Jest to istotny element dawnej broni myśliwskiej, w której kurek był zaopatrzony w skałkę i wykorzystywany do wywołania iskry. Panewka była wykonana z metalu i posiadała uszczelki, chroniące proch przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi. Wraz z rozwojem technologii została zastąpiona przez bardziej efektywny i bezpieczniejszy piston, który po naciśnięciu kurka powoduje powstanie iskry umożliwiającej strzelanie z większą precyzją i siłą.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj panewka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pasynek

odnoga na łopacie łosia.

przyspiesznik

urządzenie ułatwiające oddanie precyzyjnego strzału do stojącej zwierzyny grubej. Przy użyciu przyśpiesznika bardzo lekkie dotknięcie spustu powoduje zwolnienie kurka i strzał.

puller

człowiek obsługujący maszyny do podawania rzutków.

parzyć się

o ptakach zaspokajających popęd płciowy.

polowanie zbiorowe

polowanie, w którym uczestniczy przynajmniej dwóch myśliwych, współpracujących ze sobą.

podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś (...)

Purday

angielska firma produkująca wysokiej klasy dubeltówki.

pianie

wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)