Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pobudka

pobudka

sygnał myśliwski grany na trąbce albo rogu, budzący myśliwych lub też oznajmiający rozpoczęcie polowama.

Pobudka jest jednym z najważniejszych sygnałów myśliwskich, który oznajmia rozpoczęcie polowania. Zazwyczaj wydawana jest na trąbce lub rogu, a jej dźwięk może być słyszany na duże odległości. Pobudka jest wydawana przez myśliwego, który pełni funkcję zwierzchnika polowania. Jego zadaniem jest wydanie sygnału, aby poinformować innych myśliwych o rozpoczęciu polowania.

Pobudka ma również inne zastosowanie. Może być używana do oznaczenia miejsca, w którym myśliwi mają się spotkać i rozpocząć polowanie. W takim przypadku pobudka jest wydawana kilka razy, aby upewnić się, że wszyscy myśliwi słyszeli sygnał i wiedzą, gdzie mają się spotkać.

Pobudka może być również używana do oznaczenia końca polowania. W takim przypadku sygnał jest wydawany kilka razy, aby poinformować myśliwych o zakończeniu polowania i powrocie do domu. Pobudka może być również używana do oznaczenia innych ważnych momentów podczas polowania, takich jak np. zmiana miejsca polowania lub przerwa na posiłek.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pobudka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

poskromić

w sokolnictwie: zmusić ptaka łowczego do poddania się woli myśliwego.

przechera

o sprytnym lisie.

pistonówka

inaczej kapiszonówka.

płowa zwierzyna

myśliwska nazwa obejmująca: jelenie, samy, łosie i daniele.

podskakiwać

podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. (...)

posokowiec hanowerski

pies myśliwski średniej wielkości, maści brązowej z czarną maską na pysku. Głowę ma dużą z obwisłymi uszami i faflami, ogon długi i gruby. Pies jednostronny doskonale pracujący na (...)

przestęp

trop jelenia charakteryzujący się tym, że odcisk tylnego badyla przekracza odcisk badyla przedniego.

pointer

wyżeł wielostronny, doskonały legawiec o bezkonkurencyjnym górnym wietrze, dobrze pracujący w suchym polu. Ma zgrabną sylwetkę, silną i szeroką pierś, ogon długi, prosty; sierść (...)

populacja

grupa osobników jednego gatunku występujących w określonej biocenozie i w określonych warunkach środowiskowych.

paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)

największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość (...)