Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pobudka

pobudka

sygnał myśliwski grany na trąbce albo rogu, budzący myśliwych lub też oznajmiający rozpoczęcie polowama.

Pobudka to charakterystyczny sygnał myśliwski, który jest grany na trąbce lub rogu w celu oznajmienia rozpoczęcia polowania lub innego istotnego momentu podczas polowania. Dźwięk pobudki ma cechy nośne, co pozwala mu być słyszalnym na duże odległości, informując tym samym inne osoby biorące udział w polowaniu. Pobudka może także służyć do określenia punktu spotkania myśliwych przed rozpoczęciem polowania oraz sygnalizacji zakończenia polowania i powrotu do domu. Jest to ważny element organizacyjny i komunikacyjny w kontekście polowań łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pobudka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podkowa

ciemnobrązowy łuk upierzenia na piersi kuropatwy.

posokowiec hanowerski

pies myśliwski średniej wielkości, maści brązowej z czarną maską na pysku. Głowę ma dużą z obwisłymi uszami i faflami, ogon długi i gruby. Pies jednostronny doskonale pracujący na (...)

pasja myśliwska

zamiłowanie, żądza przygód i przeżyć myśliwskich.

przybory myśliwskie

przedmioty (z wyjątkiem broni) ułatwiające polowanie: futerały, torby, stolid, laski, podpórki, noże, troki, wabiki, trąbki, rogi, przybory do czyszczenia broni i elaboracji naboi (...)

paprzysko

miejsce piaskowych kąpieli ptaków.

pointer

wyżeł wielostronny, doskonały legawiec o bezkonkurencyjnym górnym wietrze, dobrze pracujący w suchym polu. Ma zgrabną sylwetkę, silną i szeroką pierś, ogon długi, prosty; sierść (...)

pole

1) teren, na którym odbywa się polowanie;
2) rok pracy psa myśliwskiego (np. drugie pole - drugi sezon).

pyf

rozkaz dla psa myśliwskiego wystawiającego, aby ruszył zwierzyny.

perukarz

kozioł noszący poroże zdeformowane w kształcie narośli kostnej pokrytej scypulem. Powitanie peruki wiąże się z utratą lub uszkodzeniem jąder. Zjawisko to dużo rzadziej występuje wśród (...)

pocisk

w broni myśliwskiej część naboju (rażąca); może być kula lub śrut (zob. amunicja myśliwska).