Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pobudka

pobudka

sygnał myśliwski grany na trąbce albo rogu, budzący myśliwych lub też oznajmiający rozpoczęcie polowama.

Pobudka jest jednym z najważniejszych sygnałów myśliwskich, który oznajmia rozpoczęcie polowania. Zazwyczaj wydawana jest na trąbce lub rogu, a jej dźwięk może być słyszany na duże odległości. Pobudka jest wydawana przez myśliwego, który pełni funkcję zwierzchnika polowania. Jego zadaniem jest wydanie sygnału, aby poinformować innych myśliwych o rozpoczęciu polowania.

Pobudka ma również inne zastosowanie. Może być używana do oznaczenia miejsca, w którym myśliwi mają się spotkać i rozpocząć polowanie. W takim przypadku pobudka jest wydawana kilka razy, aby upewnić się, że wszyscy myśliwi słyszeli sygnał i wiedzą, gdzie mają się spotkać.

Pobudka może być również używana do oznaczenia końca polowania. W takim przypadku sygnał jest wydawany kilka razy, aby poinformować myśliwych o zakończeniu polowania i powrocie do domu. Pobudka może być również używana do oznaczenia innych ważnych momentów podczas polowania, takich jak np. zmiana miejsca polowania lub przerwa na posiłek.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pobudka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

posoka

dawna nazwa farby grubej zwierzyny.

ptaszarnia

pomieszczenie dla ptaków łowczych.

prochownica, prochownica, pulwersak

dawniej używany rożek (bogato zdobiony) do noszenia prochu.

patroszenie

usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)

podłowczy

pomocnik łowczego.

pąd

trop zwierzęcia, po którym przebiegły psy

parzyć się

o ptakach zaspokajających popęd płciowy.

prowadzący polowanie

myśliwy wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym.

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)

piórkować

dobijać postrzelonego ptaka.