Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: podryw

podryw

polowanie polegające na strzelaniu do ptactwa płoszonego przez samego myśliwego.

Podryw to metoda polowania, polegająca na wypłoszeniu zwierzyny łownej przez samego myśliwego, celem jej upolowania. Ta forma polowania wywodzi się z dawnych czasów i jest popularna wśród myśliwych, gdyż pozwala na polowanie w mniejszych grupach lub nawet samotnie. Myśliwy pozyskuje zdobycz przy użyciu różnych metod płoszenia ptactwa, takich jak hałas, światło czy dym. Gdy ptaki zostaną wypłoszone, myśliwy ma możliwość oddania strzału z większej odległości, co może okazać się bardziej efektywne niż tradycyjne formy polowania. Podryw jest szczególnie atrakcyjny dla tych myśliwych, którzy preferują niezależność podczas polowań oraz dla tych, którzy nie mają dostępu do dużych grup myśliwych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj podryw w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

prawo łowieckie

całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)

posoka

dawna nazwa farby grubej zwierzyny.

pancerz

1) upierzenie piersi głuszca;
2) płaszcz, zewnętrzna powłoka pocisku kulowego.

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)

pogonić

o psie myśliwskim: popędzić za ruszonym zającem.

pojemność łowiska

maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)

paradoks

gwintowanie końca lufy w broni śrutowej. W przypadku strzelania, kulą paradoks miał nadać jej ruch obrotowy.

patry, patry, trzeszcze

oczy zająca.

piórkować

dobijać postrzelonego ptaka.

poletko łowieckie

powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)