Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: podjazd

podjazd

rodzaj polowania polegający na podjeżdżaniu (na sankach lub furmanką) przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału. Myśliwy wyskakuje z pojazdu i kryje się za drzewem lub krzakiem, a pojazd odjeżdża, skupiąjąc na sobie uwagę zwierza.

Podjazd to rodzaj polowania, w którym myśliwy zbliża się do zwierzęcia na odległość strzału, często korzystając z pojazdu takiego jak sanie lub furmanka. Kiedy zwierzę jest lokalizowane, myśliwy wysiada z pojazdu i ukrywa się za drzewem lub krzakiem, podczas gdy pojazd odjeżdża, skupiając uwagę zwierzęcia. Ten sposób polowania umożliwia myśliwemu zdobycie pozycji do oddania strzału, a także minimalizuje ryzyko rozproszenia zwierzyny przed momentem strzału. Technika podjazdu jest stosowana głównie podczas polowań na duże zwierzęta, takie jak jeleń, sarna czy dzik.

Podczas podjazdu ważne jest zachowanie bezpieczeństwa oraz dyscypliny myśliwskiej. Myśliwy musi posiadać umiejętności taktyczne oraz doświadczenie w poruszaniu się w terenie leśnym i posługiwaniu bronią palną. Dodatkowo konieczna jest znajomość sygnałów i zachowań zwierząt podczas podchodzenia do nich, aby uniknąć zaalarmowania lub spłoszenia zdobyczy.

Podjazd wymaga precyzyjnego planowania i współpracy między myśliwymi oraz ewentualnymi osobami asystującymi. Ważne jest również posiadanie odpowiedniego wyposażenia takiego jak broń oraz odpowiednio przeszkolonych psów myśliwskich, które mogą pomóc w lokalizacji zwierzyny oraz utrzymaniu kontroli nad sytuacją.

Pomimo swojej funkcjonalności, technika podjazdu budzi kontrowersje ze względu na kwestie etyczne związane z minimalizowaniem szans ucieczki dla zwierzyny oraz ograniczaniem naturalnych instynktów łowieckich. W związku z tym stosowanie tej metody powinno być dokładnie przemyślane i dostosowane do okoliczności oraz przestrzegające obowiązujących przepisów dotyczących polowań.

Warto również pamiętać o dbałości o środowisko naturalne i jego mieszkańców – technika podjazdu powinna być stosowana w sposób odpowiedzialny i z poszanowaniem harmonii ekosystemu leśnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj podjazd w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pędzelek

kępka długich włosów na końcu ucha rysia.

parasol

paśnik dla sarn i jeleni w kształcie parasola.

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

plusk, plusk, kielnia

ogon bobra.

padać w ogniu

o zwierzynie, która strzelona dokładnie pozostaje na miejscu strzału.

płaskonos, płaskonos (Spatula clypeata L.)

bardzo nielicznie lęgowy ptak z rodziny blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Charakterystyczną cechą płaskonosa jest wąski u nasady dziób, rozszerzony przy końcu. Długość (...)

perukarz

kozioł noszący poroże zdeformowane w kształcie narośli kostnej pokrytej scypulem. Powitanie peruki wiąże się z utratą lub uszkodzeniem jąder. Zjawisko to dużo rzadziej występuje wśród (...)

podeszwa

spód stopy niedźwiedzia.

pistonówka

inaczej kapiszonówka.

pokot, pokot, rozkład

ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien (...)