Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: podstrzelić

podstrzelić

na polowaniu zbiorowym strzelać do zwierzyny wychodzącej na sąsiada.

Podstrzelić to nieetyczna praktyka polegająca na strzelaniu do zwierzyny wychodzącej na sąsiada podczas polowania zbiorowego. Tego typu zachowanie jest niebezpieczne zarówno dla innych myśliwych, jak i dla samych zwierząt. Podstrzeliwanie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ istnieje ryzyko trafienia w innego uczestnika polowania zamiast w zwierzynę. Ta praktyka jest uważana za niestosowną i sprzeczną z zasadami etyki łowieckiej.

Podstrzeliwanie jest zabronione na większości terenów polowań zbiorowych, a osoby dopuszczające się takiego zachowania mogą ponieść konsekwencje prawne oraz zostać pozbawione prawa do polowania. Dlatego ważne jest, aby myśliwi przestrzegali wytycznych dotyczących bezpieczeństwa podczas polowań zbiorowych i unikali podstrzeliwania innych uczestników polowania. Zwracanie uwagi na odpowiednie odległości oraz staranność przy określaniu celu strzału stanowi fundamentalną zasadę etyki łowieckiej. Warto również pamiętać, że poprawne zachowanie się podczas polowań promuje pozytywny wizerunek myślistwa oraz dbałość o bezpieczeństwo wszystkich uczestników tego typu wydarzeń.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj podstrzelić w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

prowadzenie

1) o jeleniu, danielu, dziku: przewodzenie stadu;
2) o samicy: opieka nad potomstwem,
3) o myśliwym: przesuwanie wylotu lufy za poruszającym się celem.

patry, patry, trzeszcze

oczy zająca.

płaskonos, płaskonos (Spatula clypeata L.)

bardzo nielicznie lęgowy ptak z rodziny blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Charakterystyczną cechą płaskonosa jest wąski u nasady dziób, rozszerzony przy końcu. Długość (...)

posokowiec hanowerski

pies myśliwski średniej wielkości, maści brązowej z czarną maską na pysku. Głowę ma dużą z obwisłymi uszami i faflami, ogon długi i gruby. Pies jednostronny doskonale pracujący na (...)

podryw

polowanie polegające na strzelaniu do ptactwa płoszonego przez samego myśliwego.

przecinka

wąska dróżka wycięta w lesie.

ponowa

świeży opad śniegu ułatwiający myśliwym tropienie. Idealne warunki do polowania.

pistonówka

inaczej kapiszonówka.

poskromić

w sokolnictwie: zmusić ptaka łowczego do poddania się woli myśliwego.

podskakiwać

podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. (...)