Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ptak łowczy

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.

Ptak łowczy to drapieżny ptak używany do polowań. Jest wykorzystywany przez myśliwych do polowania na inne zwierzęta, głównie ptaki lub małe zwierzęta. Ptaki łowcze są wybierane ze względu na ich szybkość, zręczność i zdolność do skutecznego przechwytywania ofiar. W Polsce tradycyjnie używano sokołów i jastrzębi w celach łowieckich.

Współcześnie sokolnicy zajmują się treningiem i utrzymaniem ptaków łowczych oraz polowaniem z jastrzębiami. Jastrząb charakteryzuje się wysoką prędkością lotu i doskonałymi umiejętnościami myśliwskimi, co czyni go popularnym wyborem w polowaniach. Ptaki te mogą być wykorzystywane do pozyskiwania pokarmu, a także do celów sportowych, takich jak loteria ptasia czy sporty lotnicze.

Trening ptaków łowczych wymaga od sokolników indywidualnej pracy z każdym osobnikiem, aby opanować umiejętności polowania oraz unikania przeszkód podczas lotu. W Polsce praktyka łowiectwa z udziałem ptaków drapieżnych posiada długą tradycję i stanowi istotny element kultury myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ptak łowczy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

poszuk

umiejętność szybkiego oraz skutecznego poszukiwania i odnajdywania zwierzyny przez psa

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)

plusk, plusk, kielnia

ogon bobra.

podłowczy

pomocnik łowczego.

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

pień

wyrostek kostny na czole samców zwierzyny płowej, na którym nasadzane jest poroże.

podryw

polowanie polegające na strzelaniu do ptactwa płoszonego przez samego myśliwego.

przecinka

wąska dróżka wycięta w lesie.

pojemność łowiska

maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)

padlina

ciało nieżywego zwierzęcia, które padło w sposób naturalny.