Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ptak łowczy

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.

Ptak łowczy to drapieżny ptak używany do polowań. Jest wykorzystywany przez myśliwych do polowania na inne zwierzęta, głównie ptaki lub małe zwierzęta. Ptaki łowcze są wybierane ze względu na ich szybkość, zręczność i zdolność do skutecznego przechwytywania ofiar. W Polsce tradycyjnie używano sokołów i jastrzębi w celach łowieckich.

Współcześnie sokolnicy zajmują się treningiem i utrzymaniem ptaków łowczych oraz polowaniem z jastrzębiami. Jastrząb charakteryzuje się wysoką prędkością lotu i doskonałymi umiejętnościami myśliwskimi, co czyni go popularnym wyborem w polowaniach. Ptaki te mogą być wykorzystywane do pozyskiwania pokarmu, a także do celów sportowych, takich jak loteria ptasia czy sporty lotnicze.

Trening ptaków łowczych wymaga od sokolników indywidualnej pracy z każdym osobnikiem, aby opanować umiejętności polowania oraz unikania przeszkód podczas lotu. W Polsce praktyka łowiectwa z udziałem ptaków drapieżnych posiada długą tradycję i stanowi istotny element kultury myśliwskiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ptak łowczy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

pomiatać

o samicach czworonożnych drapieżników (psy, borsuki, wilki, lisy): wydawać na świat potomstwo.

płaszcz

zob. pancerz.

przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)

ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i (...)

paszcza

otwór gębowy niedźwiedzia, wilka, rysia i psa.

poryk

jednorazowy, głośny ryk jelenia byka,

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

podlot

młody ptak zaczynający latać.

para, para, parka

samiec i samica tego samego gatunku.

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.