Definicja hasła: ptak łowczy
- ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski
ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.
Ptak łowczy to drapieżny ptak używany do polowań. Jest wykorzystywany przez myśliwych do polowania na inne zwierzęta, głównie ptaki lub małe zwierzęta. Ptaki łowcze są wybierane ze względu na ich szybkość, zręczność i zdolność do skutecznego przechwytywania ofiar. W Polsce tradycyjnie używano sokołów i jastrzębi w celach łowieckich.
Współcześnie sokolnicy zajmują się treningiem i utrzymaniem ptaków łowczych oraz polowaniem z jastrzębiami. Jastrząb charakteryzuje się wysoką prędkością lotu i doskonałymi umiejętnościami myśliwskimi, co czyni go popularnym wyborem w polowaniach. Ptaki te mogą być wykorzystywane do pozyskiwania pokarmu, a także do celów sportowych, takich jak loteria ptasia czy sporty lotnicze.
Trening ptaków łowczych wymaga od sokolników indywidualnej pracy z każdym osobnikiem, aby opanować umiejętności polowania oraz unikania przeszkód podczas lotu. W Polsce praktyka łowiectwa z udziałem ptaków drapieżnych posiada długą tradycję i stanowi istotny element kultury myśliwskiej.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ptak łowczy w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- pasza treściwa, pasza treściwa, karma treściwa
pasza odznaczająca się dużą zawartością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. ziarno zbóż).
- ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski
ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.
- pielesz
gniazdo ptaka drapieżnego.
- płowa zwierzyna
myśliwska nazwa obejmująca: jelenie, samy, łosie i daniele.
- pudło
chybiony strzał.
- prochownica, prochownica, pulwersak
dawniej używany rożek (bogato zdobiony) do noszenia prochu.
- przełaj
- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.
- polowanie zbiorowe
polowanie, w którym uczestniczy przynajmniej dwóch myśliwych, współpracujących ze sobą.
- przybory myśliwskie
przedmioty (z wyjątkiem broni) ułatwiające polowanie: futerały, torby, stolid, laski, podpórki, noże, troki, wabiki, trąbki, rogi, przybory do czyszczenia broni i elaboracji naboi (...)
- pies myśliwski
pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)