Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ptak łowczy

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.

Ptaki łowcze to drapieżniki, które są używane do polowań. Są one wykorzystywane przez myśliwych do polowania na inne zwierzęta, takie jak ptaki lub nawet małe zwierzęta. Ptaki łowcze są wybierane ze względu na ich szybkość i zdolność do skutecznego pościgu.

W Polsce najczęściej używa się sokołów i jastrzębi do polowań. Sokolnicy są odpowiedzialni za trening i utrzymanie ptaków łowczych. Jastrzębie są często wykorzystywane do polowań, ponieważ są one bardzo szybkie i mają doskonałe umiejętności lotu. Jastrzębie mogą być również wykorzystywane do polowań na ptaki, takie jak gołębie lub kaczki.

Ptaki łowcze są również używane do celów sportowych, takich jak loteria ptasia lub sporty lotnicze. W tych dyscyplinach ptaki łowcze muszą być wyszkolone, aby móc skutecznie polować na inne ptaki. Sokolnicy muszą również nauczyć swoje ptaki, jak unikać przeszkód i jak skutecznie pościgi innych ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ptak łowczy w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pistonówka

inaczej kapiszonówka.

pasza treściwa, pasza treściwa, karma treściwa

pasza odznaczająca się dużą zawartością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. ziarno zbóż).

pokot, pokot, rozkład

ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien (...)

panewka

wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).

pojemność łowiska

maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)

pióro
(...)

pyf

rozkaz dla psa myśliwskiego wystawiającego, aby ruszył zwierzyny.

pasja myśliwska

zamiłowanie, żądza przygód i przeżyć myśliwskich.

przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)

ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i (...)

podskakiwać

podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. (...)