Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pudło

pudło

chybiony strzał.

Pudło – w terminologii łowieckiej oznacza chybiony strzał myśliwego, czyli sytuację, gdy pocisk wystrzelony z broni nie trafia w zamierzony cel. Chybienie celu może być wynikiem różnych czynników takich jak zła technika strzelania, zawirowania powietrza lub po prostu pecha. Może to również być spowodowane niewystarczającą siłą strzału bądź zbyt krótkim zasięgiem broni. Pudło jest istotnym elementem w praktyce łowieckiej, a jego wystąpienie należy uwzględnić przez myśliwych.

W przypadku pudła myśliwy traci szansę na zdobycie trofeum i musi zmierzyć się z koniecznością ponownego oddania strzału. Termin ten może być stosowany zamiennie lub określany także jako "strzał nad celem" lub "strzał obok celu", jednak w każdym przypadku sygnalizuje niedokładność strzału. Z tego powodu, kluczowym jest odpowiednie przygotowanie przed polowaniem oraz regularne dostrojenie broni, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko pudła.

Dla myśliwych niezmiernie ważne jest zachowanie cierpliwości i skupienia podczas polowania, aby minimalizować ryzyko pudła i wykorzystać pełnię możliwości zdobycia trofeum. Dochowanie ostrożności podczas oddawania strzałów oraz stałe doskonalenie techniki są kluczowe w minimalizacji występowania pudeł.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pudło w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

pasy zaporowe

łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.

pole

1) teren, na którym odbywa się polowanie;
2) rok pracy psa myśliwskiego (np. drugie pole - drugi sezon).

poryk

jednorazowy, głośny ryk jelenia byka,

par force

rodzaj polowania konno z psami gończymi na jelenie, dziki, zające, lisy, rozpowszechniony głównie w Anglii.

podłowczy

pomocnik łowczego.

pąd

trop zwierzęcia, po którym przebiegły psy

pióro
(...)

pokrycie

kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej określone procentem śrutu, jaki trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć (...)

preparowanie

poroży i oręża dzików. Do preparowania przystępujemy niezwłocznie po strzeleniu sztuki. Najpierw czyścimy wstępnie czaszkę (usuwamy język, mózg itd.), następnie moczymy przez 24 godz. w (...)