Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pęta

pęta

krótkie rzemyki służące do przytrzymania ptaka łowczego.

Pęta to krótki rzemyk służący do przytrzymywania ptaka łowczego. Jest to jeden z kluczowych elementów wyposażenia łowcy, składający się z dwóch części: rzemienia i obroży. Rzemień wykonany jest z grubego materiału, takiego jak skóra lub sznur, a obroża z miękkiego materiału, na przykład skóry lub wełny. Obroża posiada dwa otwory umożliwiające przymocowanie rzemienia do nogi ptaka. Istotne jest odpowiednie dopasowanie pęty do rozmiaru nogi ptaka, aby uniknąć zbyt ciasnego lub zbyt luźnego przytrzymania. Niewłaściwe dopasowanie może spowodować uszkodzenie nogi ptaka lub jego ucieczkę.

Pęta umożliwia trzymanie ptaka na niedużym dystansie od łowcy, umożliwiając jednocześnie swobodne poruszanie się po polu łowieckim. Zapewnia to bezpieczeństwo zarówno dla ptaka, jak i innych uczestników polowania. Ponadto pęty mogą być wykorzystywane do trzymania ptaków podczas treningu i ćwiczeń lotnych. Ich właściwe stosowanie stanowi istotny element w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz prawidłowego przeprowadzenia polowania oraz pracy z ptakami łowczymi.

Pomimo że pęty są ważnym elementem w pracy łowieckiej, ich stosowanie podlega regulacjom i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia ze strony myśliwych. Odpowiednio używane pęty mogą zapewnić komfortowe warunki dla ptaków łowczych oraz ułatwić ich sprawne wykorzystanie podczas polowań oraz treningów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pęta w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podkładacz

myśliwy lub pomocnik, który wchodzi z psami do miotu i naprowadza je na świeży trop zwierzyny.

pierzenie się

wymiana piór u ptaków.

przystrzelanie broni

wyregulowanie przyrządów celowniczych w ten sposób, aby broń biła celnie.

przewód łowiecki

inaczej conductus.

płaskonos, płaskonos (Spatula clypeata L.)

bardzo nielicznie lęgowy ptak z rodziny blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Charakterystyczną cechą płaskonosa jest wąski u nasady dziób, rozszerzony przy końcu. Długość (...)

przybory myśliwskie

przedmioty (z wyjątkiem broni) ułatwiające polowanie: futerały, torby, stolid, laski, podpórki, noże, troki, wabiki, trąbki, rogi, przybory do czyszczenia broni i elaboracji naboi (...)

paszcza

otwór gębowy niedźwiedzia, wilka, rysia i psa.

perukarz

kozioł noszący poroże zdeformowane w kształcie narośli kostnej pokrytej scypulem. Powitanie peruki wiąże się z utratą lub uszkodzeniem jąder. Zjawisko to dużo rzadziej występuje wśród (...)

pomiatać

o samicach czworonożnych drapieżników (psy, borsuki, wilki, lisy): wydawać na świat potomstwo.

patroszenie

usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)