Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pęta

pęta

krótkie rzemyki służące do przytrzymania ptaka łowczego.

Pęta to krótki rzemyk służący do przytrzymywania ptaka łowczego. Jest to jeden z kluczowych elementów wyposażenia łowcy, składający się z dwóch części: rzemienia i obroży. Rzemień wykonany jest z grubego materiału, takiego jak skóra lub sznur, a obroża z miękkiego materiału, na przykład skóry lub wełny. Obroża posiada dwa otwory umożliwiające przymocowanie rzemienia do nogi ptaka. Istotne jest odpowiednie dopasowanie pęty do rozmiaru nogi ptaka, aby uniknąć zbyt ciasnego lub zbyt luźnego przytrzymania. Niewłaściwe dopasowanie może spowodować uszkodzenie nogi ptaka lub jego ucieczkę.

Pęta umożliwia trzymanie ptaka na niedużym dystansie od łowcy, umożliwiając jednocześnie swobodne poruszanie się po polu łowieckim. Zapewnia to bezpieczeństwo zarówno dla ptaka, jak i innych uczestników polowania. Ponadto pęty mogą być wykorzystywane do trzymania ptaków podczas treningu i ćwiczeń lotnych. Ich właściwe stosowanie stanowi istotny element w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz prawidłowego przeprowadzenia polowania oraz pracy z ptakami łowczymi.

Pomimo że pęty są ważnym elementem w pracy łowieckiej, ich stosowanie podlega regulacjom i wymaga specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia ze strony myśliwych. Odpowiednio używane pęty mogą zapewnić komfortowe warunki dla ptaków łowczych oraz ułatwić ich sprawne wykorzystanie podczas polowań oraz treningów.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pęta w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

prośna

ciężarna locha

pasza objętościowa, pasza objętościowa, karma objętościowa

karma odznaczająca się małą ilością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. siano, słoma).

pole

1) teren, na którym odbywa się polowanie;
2) rok pracy psa myśliwskiego (np. drugie pole - drugi sezon).

pianie

wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.

pointer

wyżeł wielostronny, doskonały legawiec o bezkonkurencyjnym górnym wietrze, dobrze pracujący w suchym polu. Ma zgrabną sylwetkę, silną i szeroką pierś, ogon długi, prosty; sierść (...)

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

piórko malarskie

zob. ostrolotka.

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i (...)

paśnik

urządzenie łowieckie służące do zadawania karmy zwierzynie.

podstrzelić

na polowaniu zbiorowym strzelać do zwierzyny wychodzącej na sąsiada.