Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: prawka

prawka

prawa lufa broni myśliwskiej.

Prawka to termin używany w kontekście broni myśliwskiej, odnoszący się do prawej lufy lub strzały, czyli tej znajdującej się po stronie strzelca. W zawodowym języku łowieckim jest to określenie tradycyjne i powszechnie stosowane w polskim myślistwie. Prawka odnosi się zazwyczaj do broni gładkolufowej, takiej jak np. strzelby myśliwskie. Prawidłowego funkcjonowania prawki wymaga zachowanie odpowiedniej konserwacji oraz regularna kontrola jej stanu technicznego.

W polowaniu, precyzja strzału zależy często także od właściwej oceny i wykorzystania prawej lufy broni myśliwskiej. Dla profesjonalnych myśliwych jest istotne, aby doskonale poznali charakterystykę swojej broni, w tym prawki, ponieważ ta znajdująca się po stronie strzelca lufa ma kluczowe znaczenie dla trafienia w cel. Z tego powodu każdy odpowiedzialny myśliwy powinien regularnie ćwiczyć z bronią, aby osiągnąć wysoką skuteczność w polowaniu.

Prawka ma istotne znaczenie również z punktu widzenia bezpieczeństwa podczas polowań. Myśliwi muszą bowiem mieć świadomość, która lufa jest aktywna podczas polowania i umożliwić tym samym bezpieczne poruszanie się w terenie innym osobom przebywającym na wyprawie łowieckiej. Dlatego też znajomość i kontrola prawki przez uczestników polowania to kluczowy element eliminacji ryzyka wypadków.

W skrócie, termin "prawka" odnosi się do prawej lufy broni myśliwskiej oraz odgrywa istotną rolę zarówno pod względem precyzji strzału jak i bezpieczeństwa podczas polowania. Poznanie oraz kontrola tego elementu są niezbędne dla każdego poważnego miłośnika łowiectwa i są integralną częścią sztuki posługiwania się bronią myśliwską.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj prawka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podłowczy

pomocnik łowczego.

polano, polano, wiecha

ogon wilka.

podskakiwać

podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. (...)

pędzel, pędzel, wiecheć

kiść włosów na zewnętrznej części organu płciowego rogacza, byka, tryka i dzika.

paradoks

gwintowanie końca lufy w broni śrutowej. W przypadku strzelania, kulą paradoks miał nadać jej ruch obrotowy.

przelatek

dzik urodzony w ubiegłym roku.

poprawka

drugi strzał do tego samego celu (po pierwszym nieskutecznym).

posokowiec

pies myśliwski pracujący na farbie,

prawo łowieckie

całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)

przechera

o sprytnym lisie.