Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: prawka

prawka

prawa lufa broni myśliwskiej.

Prawka to termin używany w kontekście broni myśliwskiej, odnoszący się do prawej lufy lub strzały, czyli tej znajdującej się po stronie strzelca. W zawodowym języku łowieckim jest to określenie tradycyjne i powszechnie stosowane w polskim myślistwie. Prawka odnosi się zazwyczaj do broni gładkolufowej, takiej jak np. strzelby myśliwskie. Prawidłowego funkcjonowania prawki wymaga zachowanie odpowiedniej konserwacji oraz regularna kontrola jej stanu technicznego.

W polowaniu, precyzja strzału zależy często także od właściwej oceny i wykorzystania prawej lufy broni myśliwskiej. Dla profesjonalnych myśliwych jest istotne, aby doskonale poznali charakterystykę swojej broni, w tym prawki, ponieważ ta znajdująca się po stronie strzelca lufa ma kluczowe znaczenie dla trafienia w cel. Z tego powodu każdy odpowiedzialny myśliwy powinien regularnie ćwiczyć z bronią, aby osiągnąć wysoką skuteczność w polowaniu.

Prawka ma istotne znaczenie również z punktu widzenia bezpieczeństwa podczas polowań. Myśliwi muszą bowiem mieć świadomość, która lufa jest aktywna podczas polowania i umożliwić tym samym bezpieczne poruszanie się w terenie innym osobom przebywającym na wyprawie łowieckiej. Dlatego też znajomość i kontrola prawki przez uczestników polowania to kluczowy element eliminacji ryzyka wypadków.

W skrócie, termin "prawka" odnosi się do prawej lufy broni myśliwskiej oraz odgrywa istotną rolę zarówno pod względem precyzji strzału jak i bezpieczeństwa podczas polowania. Poznanie oraz kontrola tego elementu są niezbędne dla każdego poważnego miłośnika łowiectwa i są integralną częścią sztuki posługiwania się bronią myśliwską.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj prawka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przelot

inaczej ciąg.

pustorogie, pustorogie (Bovidae)

rodzina przeżuwaczy, u których rogi są puste w środku, nierozgałęzione i występują przeważnie u przedstawicieli obu płci. Nie zrzucają rogów. Ze zwierząt łownych do pustorogów (...)

przybory myśliwskie

przedmioty (z wyjątkiem broni) ułatwiające polowanie: futerały, torby, stolid, laski, podpórki, noże, troki, wabiki, trąbki, rogi, przybory do czyszczenia broni i elaboracji naboi (...)

ptaszarnia

pomieszczenie dla ptaków łowczych.

parasol

paśnik dla sarn i jeleni w kształcie parasola.

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).

przetrzebić

zmniejszyć liczbę zwierzyny przez nadmierny odstrzał.

piastun

młody niedźwiedź będący pod opieką matki.

podprowadzać

o tropicielu lub psie myśliwskim: zaprowadzić myśliwego na spotkanie ze zwierzyną.

psiarczyk

dawniej chłopiec przy psach, pomocnik kotłowego.