Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przystrzelanie broni

przystrzelanie broni

wyregulowanie przyrządów celowniczych w ten sposób, aby broń biła celnie.

Przystrzelanie broni jest procesem, który ma na celu wyregulowanie przyrządów celowniczych w taki sposób, aby broń biła celnie. Proces ten jest ważny dla każdego myśliwego, ponieważ pozwala mu na precyzyjne strzelanie do zwierzyny. Przystrzelanie broni może być wykonywane przez profesjonalnego strzelca lub samodzielnie przez myśliwego.

Aby skutecznie przystrzelić broń, należy najpierw zidentyfikować typ broni i jej przyrządy celownicze. Następnie trzeba ustawić odległość między źrenicą a okiem strzelca oraz ustawić odległość między lufą a celem. Po tym należy wybrać odpowiedni rodzaj amunicji i ustawić przyrządy celownicze tak, aby amunicja trafiała w cel.

Na koniec należy sprawdzić, czy broń jest poprawnie przystrzelona. Można to zrobić poprzez strzelanie do tarczy lub innego obiektu na odległości 25-50 metrów i obserwowanie, gdzie trafia amunicja. Jeśli amunicja trafia w cel, oznacza to, że broń jest poprawnie przystrzelona. W przeciwnym razie trzeba będzie skorygować ustawienia przyrządów celowniczych i powtórzyć proces aż do uzyskania pożądanego rezultatu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przystrzelanie broni w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

proćna

o ciężarnej losze.

pocisk

w broni myśliwskiej część naboju (rażąca); może być kula lub śrut (zob. amunicja myśliwska).

przestęp

trop jelenia charakteryzujący się tym, że odcisk tylnego badyla przekracza odcisk badyla przedniego.

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

proch

materiał wybuchowy miotający stosowany w amunicji jako źródło energii do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny (używany współcześnie) wyrabia się z nitrocelulozy lub (rzadziej) z (...)

piszczałka

wabik (zwykle kościany) na jarząbki.

podpórka

laska lub rozwidlony drążek służący do podparcia broni kulowej przy strzale przez lunetę.

pustorogie, pustorogie (Bovidae)

rodzina przeżuwaczy, u których rogi są puste w środku, nierozgałęzione i występują przeważnie u przedstawicieli obu płci. Nie zrzucają rogów. Ze zwierząt łownych do pustorogów (...)

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

ponowa

świeży opad śniegu ułatwiający myśliwym tropienie. Idealne warunki do polowania.