Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przystrzelanie broni

przystrzelanie broni

wyregulowanie przyrządów celowniczych w ten sposób, aby broń biła celnie.

Przystrzelanie broni to proces, którego celem jest wyregulowanie przyrządów celowniczych w taki sposób, aby broń biła celnie. Jest to kluczowy krok dla myśliwego, pozwalający na skuteczne i precyzyjne strzelanie do zwierzyny. Proces ten może być przeprowadzany przez profesjonalnego strzelca lub samodzielnie przez myśliwego. Aby skutecznie przystrzelić broń, konieczne jest najpierw zidentyfikowanie typu broni oraz odnalezienie optymalnej kombinacji ustawień przyrządów celowniczych.

Następnie następuje ustawienie odległości między źrenicą a okiem strzelca oraz odległości między lufą a celem. Po tym kroku następuje wybór odpowiedniej amunicji i dostosowanie przyrządów celowniczych tak, aby amunicja trafiała w cel. Aby potwierdzić poprawność przystrzelenia broni, można wykorzystać strzelanie do tarczy lub innego obiektu z odległości 25-50 metrów i przeprowadzenie obserwacji trafień. W przypadku gdy amunicja trafia w zamierzony punkt, broń jest uznawana za poprawnie przystrzeloną. Natomiast gdy amunicja nie trafia w oczekiwane miejsce, konieczne jest dokonanie korekty ustawień przyrządów celowniczych i powtórzenie procesu aż do uzyskania pożądanego rezultatu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przystrzelanie broni w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

poduszka, poduszka, baka

wypukłość na kolbie broni myśliwskiej, do której przykłada się policzek podczas celowania i strzału (zob. łoże).

pocisk

w broni myśliwskiej część naboju (rażąca); może być kula lub śrut (zob. amunicja myśliwska).

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).

posoka

dawna nazwa farby grubej zwierzyny.

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i (...)

przesmyk

ulubione miejsce zwierzyny, przez które przechodzi zmieniając ostoję.

pielesz

gniazdo ptaka drapieżnego.

podryw

polowanie polegające na strzelaniu do ptactwa płoszonego przez samego myśliwego.

podrywać się

o ptakach: zrywać się do lotu.

Polski Związek Łowiecki

organizacja łowiecka powstała w 1923 r. z przekształcenia Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Obecnie PZŁ działa w oparciu o Ustawę z 17 czerwca 1959 r. i posiada statut nadany (...)