Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przystrzelanie broni

przystrzelanie broni

wyregulowanie przyrządów celowniczych w ten sposób, aby broń biła celnie.

Przystrzelanie broni to proces, którego celem jest wyregulowanie przyrządów celowniczych w taki sposób, aby broń biła celnie. Jest to kluczowy krok dla myśliwego, pozwalający na skuteczne i precyzyjne strzelanie do zwierzyny. Proces ten może być przeprowadzany przez profesjonalnego strzelca lub samodzielnie przez myśliwego. Aby skutecznie przystrzelić broń, konieczne jest najpierw zidentyfikowanie typu broni oraz odnalezienie optymalnej kombinacji ustawień przyrządów celowniczych.

Następnie następuje ustawienie odległości między źrenicą a okiem strzelca oraz odległości między lufą a celem. Po tym kroku następuje wybór odpowiedniej amunicji i dostosowanie przyrządów celowniczych tak, aby amunicja trafiała w cel. Aby potwierdzić poprawność przystrzelenia broni, można wykorzystać strzelanie do tarczy lub innego obiektu z odległości 25-50 metrów i przeprowadzenie obserwacji trafień. W przypadku gdy amunicja trafia w zamierzony punkt, broń jest uznawana za poprawnie przystrzeloną. Natomiast gdy amunicja nie trafia w oczekiwane miejsce, konieczne jest dokonanie korekty ustawień przyrządów celowniczych i powtórzenie procesu aż do uzyskania pożądanego rezultatu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przystrzelanie broni w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)

par force

rodzaj polowania konno z psami gończymi na jelenie, dziki, zające, lisy, rozpowszechniony głównie w Anglii.

pojemność łowiska

maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)

poprawka

drugi strzał do tego samego celu (po pierwszym nieskutecznym).

pąd

trop zwierzęcia, po którym przebiegły psy

proch

materiał wybuchowy miotający stosowany w amunicji jako źródło energii do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny (używany współcześnie) wyrabia się z nitrocelulozy lub (rzadziej) z (...)

poduszka, poduszka, baka

wypukłość na kolbie broni myśliwskiej, do której przykłada się policzek podczas celowania i strzału (zob. łoże).

pomruk

głos wydawany przez niedźwiedzia, jelenia byka i borsuka.

posznurować

o lisie: pobiec prosto.