Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pierzenie się

pierzenie się

wymiana piór u ptaków.

Pierzenie się to naturalny proces występujący u ptaków, polegający na wymianie starych piór na nowe. Jest to ważny cykl życiowy, który zazwyczaj zachodzi raz do roku u większości gatunków ptaków. Wymiana piór jest istotna dla utrzymania dobrego stanu zdrowia ptaków, ponieważ nowe pióra są mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia, co zapewnia im skuteczną ochronę przed warunkami atmosferycznymi oraz umożliwia poprawną termoregulację ciała.

Podczas pierzenia się, stare pióra są wypychane przez nowe pióra rosnące pod nimi. Proces ten może być czasochłonny i wymaga znacznej ilości energii od ptaka. Mimo że stanowi naturalną potrzebę, towarzyszy mu dość duży dyskomfort - ptak może być bardziej podatny na ataki drapieżników lub choroby związane z osłabieniem organizmu podczas trwania procesu pierzenia.

Warto zauważyć, że czas trwania pierzenia i jego intensywność mogą różnić się w zależności od gatunku ptaka oraz warunków środowiskowych, w których żyje. Wiele gatunków ptaków wykazuje wzmożoną ostrożność oraz ogranicza loty w trakcie pierzenia, aby minimalizować ryzyko ataku drapieżników czy narażenia na niekorzystne warunki atmosferyczne. Proces pierzenia się jest istotnym elementem życia ptaków, stanowiąc ważny etap ich cyklu rozwojowego i wpływając bezpośrednio na ich przystosowanie do środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pierzenie się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pojedynka

broń myśliwska jednostrzałowa.

pielesz

gniazdo ptaka drapieżnego.

przyrzut

szybkie przyłożenie broni do ramienia.

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

pasy zaporowe

łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.

podpórka

laska lub rozwidlony drążek służący do podparcia broni kulowej przy strzale przez lunetę.

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

pasza soczysta, pasza soczysta, karma soczysta

karma zawierająca duży procent wody (buraki, ziemniaki, kiszonka).

pióra

inaczej chyb.

psiarczyk

dawniej chłopiec przy psach, pomocnik kotłowego.