Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: poroże

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i daniela oraz kozia samy stanowią trofeum. Ich wartość kolekcjonerską wycenia się według specjalnej międzynarodowej punktacji i eksponuje na wystawach.

Poroże jeleniowatych składa się z dwóch części: rogów i korony. Rogi są parzystymi wyrostkami kostnymi, które wyrastają z możdżeni samców. U renifera poroże występuje także u samic. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Wielkość i kształt rogów zależy od gatunku, wieku i stanu zdrowia zwierzęcia.

Korona jest częścią rogów, która tworzy okrągły lub owalny pierścień na szczycie rogów. Korona składa się z licznych małych gałązek, które są połączone ze sobą i tworzą gładką powierzchnię. Gałązki mogą być proste lub skręcone, a ich długość i grubość również się różni w zależności od gatunku.

Poroże jelenia, łosia i daniela oraz kozia samy stanowią trofeum łowieckie. Ich wartość kolekcjonerską wycenia się według specjalnej międzynarodowej punktacji i eksponuje na wystawach. Poroże jest tak cenione ze względu na swoje piękno i unikalność. Jest to także ważny symbol dla myśliwych, ponieważ symbolizuje sukces łowiecki oraz szacunek do przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj poroże w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

poduszka, poduszka, baka

wypukłość na kolbie broni myśliwskiej, do której przykłada się policzek podczas celowania i strzału (zob. łoże).

pąd

trop zwierzęcia, po którym przebiegły psy

ponowa

świeży opad śniegu ułatwiający myśliwym tropienie. Idealne warunki do polowania.

przyrzut

szybkie przyłożenie broni do ramienia.

przybitka

1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)

pasza soczysta, pasza soczysta, karma soczysta

karma zawierająca duży procent wody (buraki, ziemniaki, kiszonka).

paszcza

otwór gębowy niedźwiedzia, wilka, rysia i psa.

piórkować

dobijać postrzelonego ptaka.

przetrzebić

zmniejszyć liczbę zwierzyny przez nadmierny odstrzał.

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)