Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: poroże

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i daniela oraz kozia samy stanowią trofeum. Ich wartość kolekcjonerską wycenia się według specjalnej międzynarodowej punktacji i eksponuje na wystawach.

Poroże jeleniowatych składa się z dwóch części: rogów i korony. Rogi są parzystymi wyrostkami kostnymi, które wyrastają z możdżeni samców. U renifera poroże występuje także u samic. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Wielkość i kształt rogów zależy od gatunku, wieku i stanu zdrowia zwierzęcia.

Korona jest częścią rogów, która tworzy okrągły lub owalny pierścień na szczycie rogów. Korona składa się z licznych małych gałązek, które są połączone ze sobą i tworzą gładką powierzchnię. Gałązki mogą być proste lub skręcone, a ich długość i grubość również się różni w zależności od gatunku.

Poroże jelenia, łosia i daniela oraz kozia samy stanowią trofeum łowieckie. Ich wartość kolekcjonerską wycenia się według specjalnej międzynarodowej punktacji i eksponuje na wystawach. Poroże jest tak cenione ze względu na swoje piękno i unikalność. Jest to także ważny symbol dla myśliwych, ponieważ symbolizuje sukces łowiecki oraz szacunek do przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj poroże w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

Purday

angielska firma produkująca wysokiej klasy dubeltówki.

posadzić

o ptaku łowczym: strącić zdobycz na ziemię.

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)

pojemność łowiska

maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)

podeszwa

spód stopy niedźwiedzia.

poprawka

drugi strzał do tego samego celu (po pierwszym nieskutecznym).

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)

paprać się

o ptakach: kąpać się w piasku.

polowanie zbiorowe

polowanie, w którym uczestniczy przynajmniej dwóch myśliwych, współpracujących ze sobą.

podskakiwać

podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. (...)