Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: poroże

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i daniela oraz kozia samy stanowią trofeum. Ich wartość kolekcjonerską wycenia się według specjalnej międzynarodowej punktacji i eksponuje na wystawach.

Poroże jeleniowatych składa się z dwóch części: rogów i korony. Rogi są parzystymi wyrostkami kostnymi, które wyrastają z możdżeni samców. U renifera poroże występuje także u samic. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Wielkość i kształt rogów zależy od gatunku, wieku i stanu zdrowia zwierzęcia.

Korona jest częścią rogów, która tworzy okrągły lub owalny pierścień na szczycie rogów. Korona składa się z licznych małych gałązek, które są połączone ze sobą i tworzą gładką powierzchnię. Gałązki mogą być proste lub skręcone, a ich długość i grubość również się różni w zależności od gatunku.

Poroże jelenia, łosia i daniela oraz kozia samy stanowią trofeum łowieckie. Ich wartość kolekcjonerską wycenia się według specjalnej międzynarodowej punktacji i eksponuje na wystawach. Poroże jest tak cenione ze względu na swoje piękno i unikalność. Jest to także ważny symbol dla myśliwych, ponieważ symbolizuje sukces łowiecki oraz szacunek do przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj poroże w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)

pąd

trop zwierzęcia, po którym przebiegły psy

pudło

chybiony strzał.

piszczałka

wabik (zwykle kościany) na jarząbki.

pudlarz

myśliwy, który podczas polowania grupowego oddał najwięcej chybionych strzałów

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).

pies

samiec borsuka lub lisa.

przyszłościowa sztuka

osobnik nadający się do dalszej hodowli.

poletko łowieckie

powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)