Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: poroże

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i daniela oraz kozia samy stanowią trofeum. Ich wartość kolekcjonerską wycenia się według specjalnej międzynarodowej punktacji i eksponuje na wystawach.

Poroże jeleniowatych składa się z dwóch części: rogów i korony. Rogi są parzystymi wyrostkami kostnymi, które wyrastają z możdżeni samców. U renifera poroże występuje także u samic. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Wielkość i kształt rogów zależy od gatunku, wieku i stanu zdrowia zwierzęcia.

Korona jest częścią rogów, która tworzy okrągły lub owalny pierścień na szczycie rogów. Korona składa się z licznych małych gałązek, które są połączone ze sobą i tworzą gładką powierzchnię. Gałązki mogą być proste lub skręcone, a ich długość i grubość również się różni w zależności od gatunku.

Poroże jelenia, łosia i daniela oraz kozia samy stanowią trofeum łowieckie. Ich wartość kolekcjonerską wycenia się według specjalnej międzynarodowej punktacji i eksponuje na wystawach. Poroże jest tak cenione ze względu na swoje piękno i unikalność. Jest to także ważny symbol dla myśliwych, ponieważ symbolizuje sukces łowiecki oraz szacunek do przyrody.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj poroże w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pies podsokoli

pies legawy (najczęściej wyżeł) współpracujący w czasie polowania z ptakiem łowczym

pojemność łowiska

maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)

polowanie zbiorowe

polowanie, w którym uczestniczy przynajmniej dwóch myśliwych, współpracujących ze sobą.

płaszcz

zob. pancerz.

posoka

dawna nazwa farby grubej zwierzyny.

przesmyk

ulubione miejsce zwierzyny, przez które przechodzi zmieniając ostoję.

praca psa

sposób wykonywania zadań przez psa myśliwskiego (oceniany na konkursach).

pogłowie

ogół zwierzyny danego gatunku, bytującego na określonym terenie.

przystrzelanie lunety

wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i (...)