Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ptaki

ptaki, ptaki (Aves)

gromada kręgowców, których przednia para kończyn przekształcona jest w skrzydła, a szczęka oraz żuchwa są wydłużone i wraz z pokrywą rogową tworzą dziób.

Ptaki to gromada kręgowców charakteryzujących się obecnością skrzydeł, z których korzystają do lotu. Są to jedne z najbardziej wyspecjalizowanych grup organizmów lądowych, doskonale przystosowanych do życia w powietrzu. Co istotne, ptaki posiadają przednią parę kończyn przekształconych w skrzydła, które stanowią główne narzędzie do poruszania się w trzech wymiarach. Ich ciało pokryte jest piórami, które pełnią funkcję zarówno termoregulacyjną, jak i umożliwiają lot poprzez wzrost ciśnienia aerodynamicznego. Ptaki mają dwa oddzielne otwory nosowe w dziobie oraz często wykazują zdolność do śpiewu lub generowania innych dźwięków za pomocą narządów grzbietowo-gardłowych.

Dodatkowo, charakterystyczną cechą ptaków jest ich dziób, który pochodzi od wydłużonej szczęki i żuchwy oraz służy jako narzędzie do łapania zdobyczy oraz pobierania pożywienia. Wiele gatunków ptaków wykazuje specjalizacje dotyczące diety i preferencji pokarmowych, co znacząco wpływa na ewolucję ich dzioba. Zróżnicowanie kształtu i rozmiarów dziobów odpowiada różnym strategiom żywieniowym - od krótkich i grubych u ptaków drapieżnych po długie i smukłe u ptaków migrujących o specjalizacji w pobieraniu nektaru czy drobnych owadów.

Ptaki są szeroko rozprzestrzenione na całym świecie, zajmując bardzo różnorodne nisze ekologiczne - od tundry arktycznej po lasy tropikalne. Są także obecne w ekosystemach morskich - wielu gatunkom udało się skolonizować przestrzeń powietrzną nad oceanami oraz same wyspy oceaniczne. Ich obecność we wszystkich siedliskach lądowych oraz morskich sprawia, że stanowią ważny element każdego ekosystemu, wpływając zarówno na rośliny, jak i inne zwierzęta.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ptaki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

piastun

młody niedźwiedź będący pod opieką matki.

panewka

wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).

psiarczyk

dawniej chłopiec przy psach, pomocnik kotłowego.

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i (...)

pocisk ekspansywny

pocisk myśliwski rozrywający się przy trafieniu w cel.

parkoty

okres godowy u zajęcy (pierwsze parkoty przypadają na styczeń i luty).

prowadzący polowanie

myśliwy wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym.

pojedynek

zwierz (samiec), który wiedzie samotny tryb życia.

parasol

paśnik dla sarn i jeleni w kształcie parasola.

polowanie zbiorowe

polowanie, w którym uczestniczy przynajmniej dwóch myśliwych, współpracujących ze sobą.