Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ptaki

ptaki, ptaki (Aves)

gromada kręgowców, których przednia para kończyn przekształcona jest w skrzydła, a szczęka oraz żuchwa są wydłużone i wraz z pokrywą rogową tworzą dziób.

Ptaki to gromada kręgowców charakteryzujących się obecnością skrzydeł, z których korzystają do lotu. Są to jedne z najbardziej wyspecjalizowanych grup organizmów lądowych, doskonale przystosowanych do życia w powietrzu. Co istotne, ptaki posiadają przednią parę kończyn przekształconych w skrzydła, które stanowią główne narzędzie do poruszania się w trzech wymiarach. Ich ciało pokryte jest piórami, które pełnią funkcję zarówno termoregulacyjną, jak i umożliwiają lot poprzez wzrost ciśnienia aerodynamicznego. Ptaki mają dwa oddzielne otwory nosowe w dziobie oraz często wykazują zdolność do śpiewu lub generowania innych dźwięków za pomocą narządów grzbietowo-gardłowych.

Dodatkowo, charakterystyczną cechą ptaków jest ich dziób, który pochodzi od wydłużonej szczęki i żuchwy oraz służy jako narzędzie do łapania zdobyczy oraz pobierania pożywienia. Wiele gatunków ptaków wykazuje specjalizacje dotyczące diety i preferencji pokarmowych, co znacząco wpływa na ewolucję ich dzioba. Zróżnicowanie kształtu i rozmiarów dziobów odpowiada różnym strategiom żywieniowym - od krótkich i grubych u ptaków drapieżnych po długie i smukłe u ptaków migrujących o specjalizacji w pobieraniu nektaru czy drobnych owadów.

Ptaki są szeroko rozprzestrzenione na całym świecie, zajmując bardzo różnorodne nisze ekologiczne - od tundry arktycznej po lasy tropikalne. Są także obecne w ekosystemach morskich - wielu gatunkom udało się skolonizować przestrzeń powietrzną nad oceanami oraz same wyspy oceaniczne. Ich obecność we wszystkich siedliskach lądowych oraz morskich sprawia, że stanowią ważny element każdego ekosystemu, wpływając zarówno na rośliny, jak i inne zwierzęta.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ptaki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

posokowiec hanowerski

pies myśliwski średniej wielkości, maści brązowej z czarną maską na pysku. Głowę ma dużą z obwisłymi uszami i faflami, ogon długi i gruby. Pies jednostronny doskonale pracujący na (...)

pocisk

w broni myśliwskiej część naboju (rażąca); może być kula lub śrut (zob. amunicja myśliwska).

pyf

rozkaz dla psa myśliwskiego wystawiającego, aby ruszył zwierzyny.

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

podeszwa

spód stopy niedźwiedzia.

praca psa

sposób wykonywania zadań przez psa myśliwskiego (oceniany na konkursach).

pocisk ekspansywny

pocisk myśliwski rozrywający się przy trafieniu w cel.

przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)

ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i (...)

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)

ptaki, ptaki (Aves)

gromada kręgowców, których przednia para kończyn przekształcona jest w skrzydła, a szczęka oraz żuchwa są wydłużone i wraz z pokrywą rogową tworzą dziób.