Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: psiarczyk

psiarczyk

dawniej chłopiec przy psach, pomocnik kotłowego.

Psiarczyk to w dawnych czasach osoba odpowiedzialna za opiekę nad psami myśliwskimi, służącymi do polowań. Jego zadania obejmowały utrzymanie psów w dobrej kondycji poprzez zapewnienie im wygodnych warunków życia, właściwe żywienie oraz dbanie o higienę. Psiarczyk musiał także szkolić psy, ucząc je posłuszeństwa i przygotowując do polowań. Dodatkowo, był odpowiedzialny za konserwację i utrzymanie sprzętu myśliwskiego oraz informowanie kotłowego o stanie psów i ich postępach szkoleniowych. Funkcja psiarczyka była istotna dla efektywności polowania, a jego praca ułatwiała pracę kotłowemu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj psiarczyk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

piszczałka

wabik (zwykle kościany) na jarząbki.

płaskodeńka

popularna łódka o płaskim dnie używana do polowań na ptactwo.

przyspiesznik

urządzenie ułatwiające oddanie precyzyjnego strzału do stojącej zwierzyny grubej. Przy użyciu przyśpiesznika bardzo lekkie dotknięcie spustu powoduje zwolnienie kurka i strzał.

prośna

ciężarna locha

plusk, plusk, kielnia

ogon bobra.

parkot

woń jelenia byka podczas rykowiska.

pieśń głuszca

głos wydawany przez tokującego koguta. Składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton (...)

przybory myśliwskie

przedmioty (z wyjątkiem broni) ułatwiające polowanie: futerały, torby, stolid, laski, podpórki, noże, troki, wabiki, trąbki, rogi, przybory do czyszczenia broni i elaboracji naboi (...)

patrochy

niejadalne wnętrzności zwierzyny.

pojedynek

zwierz (samiec), który wiedzie samotny tryb życia.