Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: piston

piston

inaczej kapiszon.

Piston był używany w broni palnej od XVI wieku. W tym czasie pistolety były zwykle wykonane z drewna i metalu, a kapiszon był umieszczony na górze lufy. Piston składał się z miseczki, która miała otwór na trzpień kurka, a także kapturka, który chronił rtęć przed wilgocią.

Kapiszon był bardzo ważnym elementem broni palnej, ponieważ bez niego broń nie mogłaby działać. Rtęć w miseczce była podgrzewana przez iskrzenie trzpienia kurka, co powodowało jej wybuch i przenoszenie ognia do prochu. Proch mieszał się z rtęcią i tworzył iskrę, która rozpalała proch i powodowała wystrzał.

Piston był używany do końca XIX wieku, a jego zastąpieniem stał się zapalnik elektryczny. Zapalnik elektryczny był bardziej niezawodny i szybszy niż piston, dlatego szybko zastąpił go jako główny element broni palnej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj piston w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podkowa

ciemnobrązowy łuk upierzenia na piersi kuropatwy.

przystrzelanie broni

wyregulowanie przyrządów celowniczych w ten sposób, aby broń biła celnie.

pień

wyrostek kostny na czole samców zwierzyny płowej, na którym nasadzane jest poroże.

pojemność łowiska

maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)

parkać się

o ptakach: łączyć się w pary.

poidło

naturalny lub sztuczny zbiornik z wodą, z którego korzysta zwierzyna.

przezimek

o zwierzynie urodzonej w ubiegłym roku.

pan bobrowy, pan bobrowy (dominus castorum)

najwyższy urzędnik pilnujący książęcego monopolu polowania na bobry. Podlegały mu zastępy bobrowników z całego kraju.

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)

prawo łowieckie

całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)