Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: piston

piston

inaczej kapiszon.

Piston, inaczej kapiszon, to dawna nazwa spłonki używanej w broni palnej od XVI wieku. Składał się z miedzianej lub mosiężnej miseczki nakrytej kapturkiem, zawierającej rtęć piorunującą. Kapiszon był umieszczany na kominku zamka broni kapiszonowej i miał kluczową rolę w procesie wystrzału. Po uderzeniu trzpienia kurka, rtęć w miseczce była podgrzewana przez iskrzenie trzpienia, co powodowało jej wybuch i przenoszenie ognia do prochu, co finalnie prowadziło do wystrzału broni.

Piston był niezbędnym elementem broni palnej, bez którego broń nie mogłaby działać. W tym czasie pistolety były głównie wykonane z drewna i metalu, a kapiszon był umieszczony na górze lufy. Sam piston składał się z miseczki z otworem na trzpień kurka oraz kapturka chroniącego rtęć przed wilgocią. Jako istotny element uzbrojenia był używany aż do końca XIX wieku.

Jego znaczenie zmalało w miarę rozwoju technologii broni palnej, kiedy to został zastąpiony zapalnikiem elektrycznym, który okazał się bardziej niezawodny i szybszy od pistona. Wraz z napływem nowych technologii i przejściem na inne typy zapłonu, stosowanie pistona stopniowo wygasło. Dziś piston pozostaje przede wszystkim historycznym elementem dawnego uzbrojenia palnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj piston w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

prośna

ciężarna locha

pole

1) teren, na którym odbywa się polowanie;
2) rok pracy psa myśliwskiego (np. drugie pole - drugi sezon).

podeszwa

spód stopy niedźwiedzia.

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

przesmyk

ulubione miejsce zwierzyny, przez które przechodzi zmieniając ostoję.

pędzel, pędzel, wiecheć

kiść włosów na zewnętrznej części organu płciowego rogacza, byka, tryka i dzika.

pianie

wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.

przyrzut

szybkie przyłożenie broni do ramienia.

prawo łowieckie

całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)

pojedynek

zwierz (samiec), który wiedzie samotny tryb życia.