Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: piston

piston

inaczej kapiszon.

Piston, inaczej kapiszon, to dawna nazwa spłonki używanej w broni palnej od XVI wieku. Składał się z miedzianej lub mosiężnej miseczki nakrytej kapturkiem, zawierającej rtęć piorunującą. Kapiszon był umieszczany na kominku zamka broni kapiszonowej i miał kluczową rolę w procesie wystrzału. Po uderzeniu trzpienia kurka, rtęć w miseczce była podgrzewana przez iskrzenie trzpienia, co powodowało jej wybuch i przenoszenie ognia do prochu, co finalnie prowadziło do wystrzału broni.

Piston był niezbędnym elementem broni palnej, bez którego broń nie mogłaby działać. W tym czasie pistolety były głównie wykonane z drewna i metalu, a kapiszon był umieszczony na górze lufy. Sam piston składał się z miseczki z otworem na trzpień kurka oraz kapturka chroniącego rtęć przed wilgocią. Jako istotny element uzbrojenia był używany aż do końca XIX wieku.

Jego znaczenie zmalało w miarę rozwoju technologii broni palnej, kiedy to został zastąpiony zapalnikiem elektrycznym, który okazał się bardziej niezawodny i szybszy od pistona. Wraz z napływem nowych technologii i przejściem na inne typy zapłonu, stosowanie pistona stopniowo wygasło. Dziś piston pozostaje przede wszystkim historycznym elementem dawnego uzbrojenia palnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj piston w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pasza soczysta, pasza soczysta, karma soczysta

karma zawierająca duży procent wody (buraki, ziemniaki, kiszonka).

proćna

o ciężarnej losze.

piastun

młody niedźwiedź będący pod opieką matki.

polano, polano, wiecha

ogon wilka.

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.

płaskodeńka

popularna łódka o płaskim dnie używana do polowań na ptactwo.

parkot

woń jelenia byka podczas rykowiska.

pies podsokoli

pies legawy (najczęściej wyżeł) współpracujący w czasie polowania z ptakiem łowczym

prawo łowieckie

całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)

pasza objętościowa, pasza objętościowa, karma objętościowa

karma odznaczająca się małą ilością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. siano, słoma).