Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: piston

piston

inaczej kapiszon.

Piston, inaczej kapiszon, to dawna nazwa spłonki używanej w broni palnej od XVI wieku. Składał się z miedzianej lub mosiężnej miseczki nakrytej kapturkiem, zawierającej rtęć piorunującą. Kapiszon był umieszczany na kominku zamka broni kapiszonowej i miał kluczową rolę w procesie wystrzału. Po uderzeniu trzpienia kurka, rtęć w miseczce była podgrzewana przez iskrzenie trzpienia, co powodowało jej wybuch i przenoszenie ognia do prochu, co finalnie prowadziło do wystrzału broni.

Piston był niezbędnym elementem broni palnej, bez którego broń nie mogłaby działać. W tym czasie pistolety były głównie wykonane z drewna i metalu, a kapiszon był umieszczony na górze lufy. Sam piston składał się z miseczki z otworem na trzpień kurka oraz kapturka chroniącego rtęć przed wilgocią. Jako istotny element uzbrojenia był używany aż do końca XIX wieku.

Jego znaczenie zmalało w miarę rozwoju technologii broni palnej, kiedy to został zastąpiony zapalnikiem elektrycznym, który okazał się bardziej niezawodny i szybszy od pistona. Wraz z napływem nowych technologii i przejściem na inne typy zapłonu, stosowanie pistona stopniowo wygasło. Dziś piston pozostaje przede wszystkim historycznym elementem dawnego uzbrojenia palnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj piston w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pointer

wyżeł wielostronny, doskonały legawiec o bezkonkurencyjnym górnym wietrze, dobrze pracujący w suchym polu. Ma zgrabną sylwetkę, silną i szeroką pierś, ogon długi, prosty; sierść (...)

pistonówka

inaczej kapiszonówka.

patry, patry, trzeszcze

oczy zająca.

przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)

ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i (...)

pianie

wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.

prawo łowieckie

całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)

podchód

sposób polowania, polegający na podchodzeniu przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału.

przesmyk

ulubione miejsce zwierzyny, przez które przechodzi zmieniając ostoję.

podryw

polowanie polegające na strzelaniu do ptactwa płoszonego przez samego myśliwego.

piórko malarskie

zob. ostrolotka.