Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pasza objętościowa

pasza objętościowa, pasza objętościowa, karma objętościowa

karma odznaczająca się małą ilością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. siano, słoma).

Pasza objętościowa to rodzaj karmy, która charakteryzuje się niską zawartością składników pokarmowych w jednostce wagowej. Oznacza to, że w porównaniu do innych typów pasz, takich jak pasze treściwe (np. ziarno) czy białkowe (np. nasiona roślin strączkowych), pasza objętościowa dostarcza stosunkowo niewielkiej ilości energii, białka, tłuszczu i innych składników odżywczych na określoną masę.

Najczęstszymi przykładami pasz objętościowych są siano i słoma, które są podstawowymi komponentami diety wielu gatunków zwierząt hodowlanych, takich jak bydło, owce czy konie. Ze względu na swoją niską wartość pokarmową, pasze objętościowe często muszą być uzupełniane przez inne rodzaje karmy lub suplementy, aby zapewnić zwierzętom niezbędne składniki odżywcze.

W kontekście łowiectwa, pasze objętościowe mogą być również wykorzystywane do karmienia dzikiej zwierzyny w celu kontrolowania populacji czy przyciągania jej na wyznaczone tereny łowieckie. Ponadto, znaczenie pasz objętościowych w hodowli zwierząt gospodarskich sprawia, że ich produkcja i jakość mają istotny wpływ na efektywność i zdrowie zwierząt użytkowych. Dlatego też monitorowanie i odpowiednie zarządzanie tym rodzajem karmy stanowi istotny element praktyki hodowlanej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pasza objętościowa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przystrzelanie lunety

wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.

posokowiec

pies myśliwski pracujący na farbie,

parasol

paśnik dla sarn i jeleni w kształcie parasola.

poletko łowieckie

powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś (...)

pan bobrowy, pan bobrowy (dominus castorum)

najwyższy urzędnik pilnujący książęcego monopolu polowania na bobry. Podlegały mu zastępy bobrowników z całego kraju.

poprawka

drugi strzał do tego samego celu (po pierwszym nieskutecznym).

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.