Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pointer

pointer

wyżeł wielostronny, doskonały legawiec o bezkonkurencyjnym górnym wietrze, dobrze pracujący w suchym polu. Ma zgrabną sylwetkę, silną i szeroką pierś, ogon długi, prosty; sierść krótką, gładką; maść żółto-białą, brązowo-białą, czarno-białą łub jednolitą żółtą, brązową albo czarną. Wysokość 65-70 cm.

Pointer to wszechstronny wyżeł, charakteryzujący się doskonałą sprawnością w roli legawca. Jego najbardziej wyróżniającą cechą jest niezrównany górny wietrz, umożliwiający skuteczne wykrywanie zwierzyny. Posiada zgrabną sylwetkę, silną i szeroką pierś oraz długi, prosty ogon. Jego krótka i gładka sierść występuje w różnych kolorach, takich jak żółto-biała, brązowo-biała, czarno-biała lub jednolita żółta, brązowa albo czarna. Pointer osiąga około 65-70 cm wysokości w kłębie. Dzięki swym właściwościom doskonale sprawdza się jako legawiec w suchych polach, gdzie jego sierść nie przyciąga nadmiaru wilgoci.

Wyżeł pointer to także pies ożywiony i pełen energii, wymagający regularnej aktywności fizycznej. Jego inteligencja ułatwia proces tresury, a równocześnie potrafi niestandardowo myśleć podczas polowania, co sprawia że potrzebuje odpowiedniego prowadzenia przez doświadczonego handlera. Jest wyjątkowo oddany swojemu właścicielowi i buduje silne więzi z rodziną, co czyni go doskonałym towarzyszem dla osób aktywnych poszukujących partnera do wspólnych aktywności na świeżym powietrzu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pointer w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

polano, polano, wiecha

ogon wilka.

poprawka

drugi strzał do tego samego celu (po pierwszym nieskutecznym).

pole

1) teren, na którym odbywa się polowanie;
2) rok pracy psa myśliwskiego (np. drugie pole - drugi sezon).

pyf

rozkaz dla psa myśliwskiego wystawiającego, aby ruszył zwierzyny.

psy, psowate, psy, psowate (Canidae)

rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi (...)

podstrzelić

na polowaniu zbiorowym strzelać do zwierzyny wychodzącej na sąsiada.

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)

przeziernik

przyrząd celowniczy z otworem w środku, zastępujący szczerbinki.

panewka

wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).

pasza objętościowa, pasza objętościowa, karma objętościowa

karma odznaczająca się małą ilością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. siano, słoma).