Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: parzyć się

parzyć się

o ptakach zaspokajających popęd płciowy.

Parzyć się - termin odnoszący się do zachowań ptaków mających na celu zaspokojenie popędu płciowego podczas okresu godowego. Jest to zachowanie, które występuje w czasie poszukiwania partnera przez ptaki, a jego formy mogą się różnić w zależności od gatunku. Parzenie się może przybierać różne formy, takie jak parzenie się w powietrzu, na ziemi lub na gałęzi drzewa. Jest to zachowanie często bardzo widowiskowe i łatwo rozpoznawalne dla obserwatorów dzięki rytmicznym ruchom skrzydeł lub dziobem oraz wydawanym dźwiękom. Można zaobserwować także inne formy parzenia się, takie jak taniec czy akrobatyka powietrzna. Parzenie się stanowi istotny element procesu godowego u ptaków, pomagając im znaleźć odpowiedniego partnera, jak również odgrywa istotną rolę w ewolucji i adaptacji tych zwierząt do ich środowiska. Termin ten często jest uważany za sposób komunikacji między samcami i samicami, co pozwala im na lepsze poznanie siebie nawzajem oraz ocenienie ich atrakcyjności.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj parzyć się w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podpórka

laska lub rozwidlony drążek służący do podparcia broni kulowej przy strzale przez lunetę.

piszczeć

o samicy sarny (kozie): wydawać głos (pisk).

płaskonos, płaskonos (Spatula clypeata L.)

bardzo nielicznie lęgowy ptak z rodziny blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Charakterystyczną cechą płaskonosa jest wąski u nasady dziób, rozszerzony przy końcu. Długość (...)

paszcza

otwór gębowy niedźwiedzia, wilka, rysia i psa.

pierzenie się

wymiana piór u ptaków.

pomiatać

o samicach czworonożnych drapieżników (psy, borsuki, wilki, lisy): wydawać na świat potomstwo.

pyf

rozkaz dla psa myśliwskiego wystawiającego, aby ruszył zwierzyny.

perły

nieregularne zgrubienia i wyrostki na tykach poroża byka i kozła.

preparowanie

poroży i oręża dzików. Do preparowania przystępujemy niezwłocznie po strzeleniu sztuki. Najpierw czyścimy wstępnie czaszkę (usuwamy język, mózg itd.), następnie moczymy przez 24 godz. w (...)

przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)

ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i (...)