Definicja hasła: przebicie
- przebicie
jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i grubości 1 mm w odległościach 1 cm. Liczba przebitych tekturek (co najmniej przez 3 śruciny) określa p. Norma dla śrutu 2,5 mm wynosi 12 tekturek, dla śrutu 3,5 mm - 30 tekturek.
Przebicie to istotny wskaźnik skuteczności strzału śrutowego, określający liczbę tekturek przebitych przez śrut po wystrzeleniu z odległości 35 metrów. Procedura mierzenia przebicia polega na oddaniu strzału do pudełka kartonowego, w którym umieszczone są tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i grubości 1 mm, rozmieszczone w odległościach 1 cm. Norma przebicia jest zależna od średnicy śrutu - dla śrutu o średnicy 2,5 mm norma wynosi 12 tekturek, a dla śrutu o średnicy 3,5 mm wynosi 30 tekturek. Odpowiednia liczba przebitych tekturek jest kluczowa dla oceny skuteczności strzału; przekroczenie normy oznacza dobrą skuteczność strzału, natomiast jej nie spełnienie wskazuje na słabą efektywność.
Przebicie jest istotnym czynnikiem zarówno podczas treningów strzeleckich, jak i polowań. Regularne sprawdzanie przebicia pozwala upewnić się, że strzał będzie skuteczny oraz bezpieczny zarówno dla myśliwych, jak i zwierzyny. Wykorzystując normy przebicia, osiągnięcie odpowiedniego wskaźnika staje się celem podczas doskonalenia umiejętności strzeleckich.
Ponadto, prawidłowe określenie przebicia ma istotne znaczenie w kontekście etycznej oraz humanitarnej realizacji polowania. Poprzez monitorowanie tego wskaźnika można minimalizować ryzyko zranienia zwierząt i zapewnić szybką i skuteczną ekwilibrację populacji poprzez precyzyjne wykorzystanie broni łowieckiej.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przebicie w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)
gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)
- pokot, pokot, rozkład
ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien (...)
- poletko łowieckie
powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)
- pomiatać
o samicach czworonożnych drapieżników (psy, borsuki, wilki, lisy): wydawać na świat potomstwo.
- podryw
polowanie polegające na strzelaniu do ptactwa płoszonego przez samego myśliwego.
- podprowadzać
o tropicielu lub psie myśliwskim: zaprowadzić myśliwego na spotkanie ze zwierzyną.
- przystrzelanie lunety
wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.
- położyć
powalić celnym strzałem grubego zwierza.
- płaskonos, płaskonos (Spatula clypeata L.)
bardzo nielicznie lęgowy ptak z rodziny blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Charakterystyczną cechą płaskonosa jest wąski u nasady dziób, rozszerzony przy końcu. Długość (...)