Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przebicie

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i grubości 1 mm w odległościach 1 cm. Liczba przebitych tekturek (co najmniej przez 3 śruciny) określa p. Norma dla śrutu 2,5 mm wynosi 12 tekturek, dla śrutu 3,5 mm - 30 tekturek.

Przebicie jest ważnym wskaźnikiem skuteczności strzału śrutowego. Oznacza ono, ile tekturek zostanie przebitych przez śrut po wystrzeleniu z odległości 35 m. Przebicie jest mierzone w pudełku kartonowym, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i grubości 1 mm w odległościach 1 cm.

Norma dla śrutu 2,5 mm wynosi 12 tekturek, a dla śrutu 3,5 mm - 30 tekturek. Oznacza to, że jeśli strzelimy z odległości 35 m z śrutem 2,5 mm i przebijemy mniej niż 12 tekturek, to oznacza to słabą skuteczność strzału. Jeśli przebijemy więcej niż 12 tekturek, to oznacza to dobrą skuteczność strzału. W przypadku śrutu 3,5 mm norma wynosi 30 tekturek.

Przebicie jest ważnym czynnikiem skuteczności strzału śrutowego i powinno być regularnie sprawdzane podczas treningów i polowań. Dzięki temu można upewnić się, że strzał będzie skuteczny i bezpieczny dla myśliwych oraz zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przebicie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podryw

polowanie polegające na strzelaniu do ptactwa płoszonego przez samego myśliwego.

Polski Związek Łowiecki

organizacja łowiecka powstała w 1923 r. z przekształcenia Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Obecnie PZŁ działa w oparciu o Ustawę z 17 czerwca 1959 r. i posiada statut nadany (...)

pióra

inaczej chyb.

płaskonos, płaskonos (Spatula clypeata L.)

bardzo nielicznie lęgowy ptak z rodziny blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Charakterystyczną cechą płaskonosa jest wąski u nasady dziób, rozszerzony przy końcu. Długość (...)

pojedynka

broń myśliwska jednostrzałowa.

psiarczyk

dawniej chłopiec przy psach, pomocnik kotłowego.

pomruk

głos wydawany przez niedźwiedzia, jelenia byka i borsuka.

psy, psowate, psy, psowate (Canidae)

rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi (...)

prośna

ciężarna locha

przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)

ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i (...)