Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przebicie

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i grubości 1 mm w odległościach 1 cm. Liczba przebitych tekturek (co najmniej przez 3 śruciny) określa p. Norma dla śrutu 2,5 mm wynosi 12 tekturek, dla śrutu 3,5 mm - 30 tekturek.

Przebicie to istotny wskaźnik skuteczności strzału śrutowego, określający liczbę tekturek przebitych przez śrut po wystrzeleniu z odległości 35 metrów. Procedura mierzenia przebicia polega na oddaniu strzału do pudełka kartonowego, w którym umieszczone są tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i grubości 1 mm, rozmieszczone w odległościach 1 cm. Norma przebicia jest zależna od średnicy śrutu - dla śrutu o średnicy 2,5 mm norma wynosi 12 tekturek, a dla śrutu o średnicy 3,5 mm wynosi 30 tekturek. Odpowiednia liczba przebitych tekturek jest kluczowa dla oceny skuteczności strzału; przekroczenie normy oznacza dobrą skuteczność strzału, natomiast jej nie spełnienie wskazuje na słabą efektywność.

Przebicie jest istotnym czynnikiem zarówno podczas treningów strzeleckich, jak i polowań. Regularne sprawdzanie przebicia pozwala upewnić się, że strzał będzie skuteczny oraz bezpieczny zarówno dla myśliwych, jak i zwierzyny. Wykorzystując normy przebicia, osiągnięcie odpowiedniego wskaźnika staje się celem podczas doskonalenia umiejętności strzeleckich.

Ponadto, prawidłowe określenie przebicia ma istotne znaczenie w kontekście etycznej oraz humanitarnej realizacji polowania. Poprzez monitorowanie tego wskaźnika można minimalizować ryzyko zranienia zwierząt i zapewnić szybką i skuteczną ekwilibrację populacji poprzez precyzyjne wykorzystanie broni łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przebicie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przeziernik

przyrząd celowniczy z otworem w środku, zastępujący szczerbinki.

pasynek

odnoga na łopacie łosia.

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

psy, psowate, psy, psowate (Canidae)

rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi (...)

padlina

ciało nieżywego zwierzęcia, które padło w sposób naturalny.

przestęp

trop jelenia charakteryzujący się tym, że odcisk tylnego badyla przekracza odcisk badyla przedniego.

pąd

trop zwierzęcia, po którym przebiegły psy

podajnik

urządzenie w broni powtarzalnej podające, po wyrzuceniu łuski, kolejny nabój do komory nabojowej.

prowadzenie

1) o jeleniu, danielu, dziku: przewodzenie stadu;
2) o samicy: opieka nad potomstwem,
3) o myśliwym: przesuwanie wylotu lufy za poruszającym się celem.

piórko malarskie

zob. ostrolotka.