Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przebicie

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i grubości 1 mm w odległościach 1 cm. Liczba przebitych tekturek (co najmniej przez 3 śruciny) określa p. Norma dla śrutu 2,5 mm wynosi 12 tekturek, dla śrutu 3,5 mm - 30 tekturek.

Przebicie to istotny wskaźnik skuteczności strzału śrutowego, określający liczbę tekturek przebitych przez śrut po wystrzeleniu z odległości 35 metrów. Procedura mierzenia przebicia polega na oddaniu strzału do pudełka kartonowego, w którym umieszczone są tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i grubości 1 mm, rozmieszczone w odległościach 1 cm. Norma przebicia jest zależna od średnicy śrutu - dla śrutu o średnicy 2,5 mm norma wynosi 12 tekturek, a dla śrutu o średnicy 3,5 mm wynosi 30 tekturek. Odpowiednia liczba przebitych tekturek jest kluczowa dla oceny skuteczności strzału; przekroczenie normy oznacza dobrą skuteczność strzału, natomiast jej nie spełnienie wskazuje na słabą efektywność.

Przebicie jest istotnym czynnikiem zarówno podczas treningów strzeleckich, jak i polowań. Regularne sprawdzanie przebicia pozwala upewnić się, że strzał będzie skuteczny oraz bezpieczny zarówno dla myśliwych, jak i zwierzyny. Wykorzystując normy przebicia, osiągnięcie odpowiedniego wskaźnika staje się celem podczas doskonalenia umiejętności strzeleckich.

Ponadto, prawidłowe określenie przebicia ma istotne znaczenie w kontekście etycznej oraz humanitarnej realizacji polowania. Poprzez monitorowanie tego wskaźnika można minimalizować ryzyko zranienia zwierząt i zapewnić szybką i skuteczną ekwilibrację populacji poprzez precyzyjne wykorzystanie broni łowieckiej.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przebicie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pan bobrowy, pan bobrowy (dominus castorum)

najwyższy urzędnik pilnujący książęcego monopolu polowania na bobry. Podlegały mu zastępy bobrowników z całego kraju.

posyp

inaczej daszek.

parkać się

o ptakach: łączyć się w pary.

podlot

młody ptak zaczynający latać.

pień

wyrostek kostny na czole samców zwierzyny płowej, na którym nasadzane jest poroże.

przestęp

trop jelenia charakteryzujący się tym, że odcisk tylnego badyla przekracza odcisk badyla przedniego.

pole

1) teren, na którym odbywa się polowanie;
2) rok pracy psa myśliwskiego (np. drugie pole - drugi sezon).

psy, psowate, psy, psowate (Canidae)

rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi (...)

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i (...)

populacja

grupa osobników jednego gatunku występujących w określonej biocenozie i w określonych warunkach środowiskowych.