Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: postrzałek

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).

Postrzałek to zwierzę, które zostało ranione strzałem, ale nie śmiertelnie. Może być to zarówno dzikie, jak i hodowlane zwierzę. Postrzałek jest zazwyczaj wynikiem niedokładnego strzału lub nieostrożnego użycia broni przez myśliwego. Zdarza się także, że postrzałek jest efektem celowego działania myśliwego, który chce zranić zwierzę, aby je łatwiej było schwytać.

Objawy postrzałka mogą być różne, w zależności od miejsca, w które trafiła kula. Najczęstsze z nich to ból i siniaki w miejscu trafienia oraz obrzęk i krwawienie. Jeśli postrzałek jest dzikim zwierzęciem, może ono uciec po strzale i ukryć się przed myśliwymi. Jest to utrudnieniem dla myśliwych w odnalezieniu ranionego zwierzęcia i zapewnieniu mu należytej opieki.

W przypadku postrzałka hodowlanego należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą weterynarii w celu ustalenia diagnozy i leczenia. Leczenie postrzałka może obejmować antybiotyki, leki przeciwbólowe oraz inne konieczne środki mające na celu leczenie ewentualnych infekcji lub usunięcie kuli.

Niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniej opieki weterynaryjnej i rehabilitacji ranionemu zwierzęciu. Konieczne jest monitorowanie stanu zdrowia postrzałka oraz zapewnienie mu czasu na rekonwalescencję.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj postrzałek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pochwa

futerał ochronny na głownię białej brom myśliwskiej, wykonany przeważnie ze skóry okutej

przystrzelanie broni

wyregulowanie przyrządów celowniczych w ten sposób, aby broń biła celnie.

przystrzelanie lunety

wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.

przewód

kanał w lufie.

pancerz

1) upierzenie piersi głuszca;
2) płaszcz, zewnętrzna powłoka pocisku kulowego.

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

pobudka

sygnał myśliwski grany na trąbce albo rogu, budzący myśliwych lub też oznajmiający rozpoczęcie polowama.

przelot

inaczej ciąg.

podryw

polowanie polegające na strzelaniu do ptactwa płoszonego przez samego myśliwego.

poskromić

w sokolnictwie: zmusić ptaka łowczego do poddania się woli myśliwego.