Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: postrzałek

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).

Postrzałek to zwierzę, które zostało ranione strzałem, ale nie śmiertelnie. Może być to zarówno dzikie, jak i hodowlane zwierzę. Postrzałek jest zazwyczaj wynikiem niedokładnego strzału lub nieostrożnego użycia broni przez myśliwego. Zdarza się także, że postrzałek jest efektem celowego działania myśliwego, który chce zranić zwierzę, aby je łatwiej było schwytać.

Objawy postrzałka mogą być różne, w zależności od miejsca, w które trafiła kula. Najczęstsze z nich to ból i siniaki w miejscu trafienia oraz obrzęk i krwawienie. Jeśli postrzałek jest dzikim zwierzęciem, może ono uciec po strzale i ukryć się przed myśliwymi. Jest to utrudnieniem dla myśliwych w odnalezieniu ranionego zwierzęcia i zapewnieniu mu należytej opieki.

W przypadku postrzałka hodowlanego należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą weterynarii w celu ustalenia diagnozy i leczenia. Leczenie postrzałka może obejmować antybiotyki, leki przeciwbólowe oraz inne konieczne środki mające na celu leczenie ewentualnych infekcji lub usunięcie kuli.

Niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniej opieki weterynaryjnej i rehabilitacji ranionemu zwierzęciu. Konieczne jest monitorowanie stanu zdrowia postrzałka oraz zapewnienie mu czasu na rekonwalescencję.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj postrzałek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

piszczeć

o samicy sarny (kozie): wydawać głos (pisk).

pomruk

głos wydawany przez niedźwiedzia, jelenia byka i borsuka.

parkać się

o ptakach: łączyć się w pary.

pomiatać

o samicach czworonożnych drapieżników (psy, borsuki, wilki, lisy): wydawać na świat potomstwo.

pancerz

1) upierzenie piersi głuszca;
2) płaszcz, zewnętrzna powłoka pocisku kulowego.

patroszenie

usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)

parostki

poroże kozła sarny. Prawidłowe parostki dorosłego kozła to szóslak. Stanowią trofeum z kozła.

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)

przesmyk

ulubione miejsce zwierzyny, przez które przechodzi zmieniając ostoję.

prowadzący polowanie

myśliwy wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym.