Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: postrzałek

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).

Postrzałek to zwierzę, które zostało ranione strzałem, ale nie śmiertelnie. Może być to zarówno dzikie, jak i hodowlane zwierzę. Postrzałek jest zazwyczaj wynikiem niedokładnego strzału lub nieostrożnego użycia broni przez myśliwego. Zdarza się także, że postrzałek jest efektem celowego działania myśliwego, który chce zranić zwierzę, aby je łatwiej było schwytać.

Objawy postrzałka mogą być różne, w zależności od miejsca, w które trafiła kula. Najczęstsze z nich to ból i siniaki w miejscu trafienia oraz obrzęk i krwawienie. Jeśli postrzałek jest dzikim zwierzęciem, może ono uciec po strzale i ukryć się przed myśliwymi. Jest to utrudnieniem dla myśliwych w odnalezieniu ranionego zwierzęcia i zapewnieniu mu należytej opieki.

W przypadku postrzałka hodowlanego należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą weterynarii w celu ustalenia diagnozy i leczenia. Leczenie postrzałka może obejmować antybiotyki, leki przeciwbólowe oraz inne konieczne środki mające na celu leczenie ewentualnych infekcji lub usunięcie kuli.

Niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniej opieki weterynaryjnej i rehabilitacji ranionemu zwierzęciu. Konieczne jest monitorowanie stanu zdrowia postrzałka oraz zapewnienie mu czasu na rekonwalescencję.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj postrzałek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przybory myśliwskie

przedmioty (z wyjątkiem broni) ułatwiające polowanie: futerały, torby, stolid, laski, podpórki, noże, troki, wabiki, trąbki, rogi, przybory do czyszczenia broni i elaboracji naboi (...)

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)

paprzysko

miejsce piaskowych kąpieli ptaków.

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

pióro
(...)

pozyskanie zwierzyny

wejście w posiadanie zwierzyny przez odstrzał lub odłów.

polowanie zbiorowe

polowanie, w którym uczestniczy przynajmniej dwóch myśliwych, współpracujących ze sobą.

przybitka

1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)

pędzenie

sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.

ptactwo

zbiorowa nazwa ptaków łownych.