Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: perły

perły

nieregularne zgrubienia i wyrostki na tykach poroża byka i kozła.

Perły to nieregularne zgrubienia i wyrostki występujące na tylnej części poroża byka oraz kozła. Wyrosłe perły są wykonane z chrząstki i mają charakterystyczny wygląd, zazwyczaj są białe lub szare, ale mogą przybierać różne odcienie. Ich wielkość może się znacząco różnić w zależności od gatunku i wieku zwierzęcia.

Perły na porożach byków często są interpretowane jako oznaka dojrzałości i siły zwierzęcia. Również liczba perł może być uważana za wskaźnik siły i dojrzałości danego byka, gdzie im więcej perł, tym silniejszy jest osobnik. Z kolei w przypadku koziołków, liczba perł staje się symbolem statusu społecznego. Im więcej perł, tym wyższy status społeczny ma dany koziołek.

W kontekście oceny atrakcyjności perły na porożach mogą być postrzegane jako element piękna i urody zwierzaka. U byków, liczba perł może stanowić atrybut piękna oraz atrakcyjności samca w oczach samic. Podobnie wśród koziołków liczba perł na porożach może wpływać na ich atrakcyjność wobec samic.

Perły na porożach stanowią istotny element w ocenie kondycji, siły oraz atrakcyjności bydła łownego, a ich obecność czy brak może mieć wpływ na interpretację wartości zwierzyny przez myśliwych oraz inne osobniki tego samego gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj perły w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pęta

krótkie rzemyki służące do przytrzymania ptaka łowczego.

przesmyk

ulubione miejsce zwierzyny, przez które przechodzi zmieniając ostoję.

pocisk ekspansywny

pocisk myśliwski rozrywający się przy trafieniu w cel.

padlina

ciało nieżywego zwierzęcia, które padło w sposób naturalny.

parkoty

okres godowy u zajęcy (pierwsze parkoty przypadają na styczeń i luty).

prawo łowieckie

całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)

piórkować

dobijać postrzelonego ptaka.

przetrzebić

zmniejszyć liczbę zwierzyny przez nadmierny odstrzał.

pokrycie

kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej określone procentem śrutu, jaki trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć (...)

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)