Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: perły

perły

nieregularne zgrubienia i wyrostki na tykach poroża byka i kozła.

Perły to nieregularne zgrubienia i wyrostki występujące na tylnej części poroża byka oraz kozła. Wyrosłe perły są wykonane z chrząstki i mają charakterystyczny wygląd, zazwyczaj są białe lub szare, ale mogą przybierać różne odcienie. Ich wielkość może się znacząco różnić w zależności od gatunku i wieku zwierzęcia.

Perły na porożach byków często są interpretowane jako oznaka dojrzałości i siły zwierzęcia. Również liczba perł może być uważana za wskaźnik siły i dojrzałości danego byka, gdzie im więcej perł, tym silniejszy jest osobnik. Z kolei w przypadku koziołków, liczba perł staje się symbolem statusu społecznego. Im więcej perł, tym wyższy status społeczny ma dany koziołek.

W kontekście oceny atrakcyjności perły na porożach mogą być postrzegane jako element piękna i urody zwierzaka. U byków, liczba perł może stanowić atrybut piękna oraz atrakcyjności samca w oczach samic. Podobnie wśród koziołków liczba perł na porożach może wpływać na ich atrakcyjność wobec samic.

Perły na porożach stanowią istotny element w ocenie kondycji, siły oraz atrakcyjności bydła łownego, a ich obecność czy brak może mieć wpływ na interpretację wartości zwierzyny przez myśliwych oraz inne osobniki tego samego gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj perły w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).

patrochy

niejadalne wnętrzności zwierzyny.

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

pasy zaporowe

łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.

pointer

wyżeł wielostronny, doskonały legawiec o bezkonkurencyjnym górnym wietrze, dobrze pracujący w suchym polu. Ma zgrabną sylwetkę, silną i szeroką pierś, ogon długi, prosty; sierść (...)

przybory myśliwskie

przedmioty (z wyjątkiem broni) ułatwiające polowanie: futerały, torby, stolid, laski, podpórki, noże, troki, wabiki, trąbki, rogi, przybory do czyszczenia broni i elaboracji naboi (...)

patry, patry, trzeszcze

oczy zająca.

prochownica, prochownica, pulwersak

dawniej używany rożek (bogato zdobiony) do noszenia prochu.

praca psa

sposób wykonywania zadań przez psa myśliwskiego (oceniany na konkursach).

pojedynka

broń myśliwska jednostrzałowa.