Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: perły

perły

nieregularne zgrubienia i wyrostki na tykach poroża byka i kozła.

Perły to nieregularne zgrubienia i wyrostki występujące na tylnej części poroża byka oraz kozła. Wyrosłe perły są wykonane z chrząstki i mają charakterystyczny wygląd, zazwyczaj są białe lub szare, ale mogą przybierać różne odcienie. Ich wielkość może się znacząco różnić w zależności od gatunku i wieku zwierzęcia.

Perły na porożach byków często są interpretowane jako oznaka dojrzałości i siły zwierzęcia. Również liczba perł może być uważana za wskaźnik siły i dojrzałości danego byka, gdzie im więcej perł, tym silniejszy jest osobnik. Z kolei w przypadku koziołków, liczba perł staje się symbolem statusu społecznego. Im więcej perł, tym wyższy status społeczny ma dany koziołek.

W kontekście oceny atrakcyjności perły na porożach mogą być postrzegane jako element piękna i urody zwierzaka. U byków, liczba perł może stanowić atrybut piękna oraz atrakcyjności samca w oczach samic. Podobnie wśród koziołków liczba perł na porożach może wpływać na ich atrakcyjność wobec samic.

Perły na porożach stanowią istotny element w ocenie kondycji, siły oraz atrakcyjności bydła łownego, a ich obecność czy brak może mieć wpływ na interpretację wartości zwierzyny przez myśliwych oraz inne osobniki tego samego gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj perły w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przybitka

1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)

padlina

ciało nieżywego zwierzęcia, które padło w sposób naturalny.

proch

materiał wybuchowy miotający stosowany w amunicji jako źródło energii do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny (używany współcześnie) wyrabia się z nitrocelulozy lub (rzadziej) z (...)

pianie

wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.

pies

samiec borsuka lub lisa.

pancerz

1) upierzenie piersi głuszca;
2) płaszcz, zewnętrzna powłoka pocisku kulowego.

pojemność łowiska

maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)

pyf

rozkaz dla psa myśliwskiego wystawiającego, aby ruszył zwierzyny.

piórko malarskie

zob. ostrolotka.

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i (...)