Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: perły

perły

nieregularne zgrubienia i wyrostki na tykach poroża byka i kozła.

Perły to nieregularne zgrubienia i wyrostki występujące na tylnej części poroża byka oraz kozła. Wyrosłe perły są wykonane z chrząstki i mają charakterystyczny wygląd, zazwyczaj są białe lub szare, ale mogą przybierać różne odcienie. Ich wielkość może się znacząco różnić w zależności od gatunku i wieku zwierzęcia.

Perły na porożach byków często są interpretowane jako oznaka dojrzałości i siły zwierzęcia. Również liczba perł może być uważana za wskaźnik siły i dojrzałości danego byka, gdzie im więcej perł, tym silniejszy jest osobnik. Z kolei w przypadku koziołków, liczba perł staje się symbolem statusu społecznego. Im więcej perł, tym wyższy status społeczny ma dany koziołek.

W kontekście oceny atrakcyjności perły na porożach mogą być postrzegane jako element piękna i urody zwierzaka. U byków, liczba perł może stanowić atrybut piękna oraz atrakcyjności samca w oczach samic. Podobnie wśród koziołków liczba perł na porożach może wpływać na ich atrakcyjność wobec samic.

Perły na porożach stanowią istotny element w ocenie kondycji, siły oraz atrakcyjności bydła łownego, a ich obecność czy brak może mieć wpływ na interpretację wartości zwierzyny przez myśliwych oraz inne osobniki tego samego gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj perły w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

paradoks

gwintowanie końca lufy w broni śrutowej. W przypadku strzelania, kulą paradoks miał nadać jej ruch obrotowy.

prawka

prawa lufa broni myśliwskiej.

pastorał

podpórka służąca do oparcia broni przy strzale

preparowanie

poroży i oręża dzików. Do preparowania przystępujemy niezwłocznie po strzeleniu sztuki. Najpierw czyścimy wstępnie czaszkę (usuwamy język, mózg itd.), następnie moczymy przez 24 godz. w (...)

parch lisów

choroba grzybicza skóry lisów.

pasynek

odnoga na łopacie łosia.

płowa zwierzyna

myśliwska nazwa obejmująca: jelenie, samy, łosie i daniele.

panewka

wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).

pokrycie

kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej określone procentem śrutu, jaki trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć (...)

przybitka

1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)