Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pole

pole

1) teren, na którym odbywa się polowanie;
2) rok pracy psa myśliwskiego (np. drugie pole - drugi sezon).

Pole to jedno z podstawowych pojęć w łowiectwie, odnoszące się do terenu, na którym odbywa się polowanie. Jest to obszar, na którym myśliwi poszukują zwierząt łownych, wykonują polowanie i praktykują sztukę łowiecką. Pole może obejmować różnorodne typy terenów, takie jak lasy, łąki, pola uprawne czy inne obszary naturalne, które są dostępne dla myśliwych w celu prowadzenia polowań.

Poza tym pole może stanowić również okres szczególnego wysiłku dla psa myśliwskiego. W tym kontekście "rok pracy psa myśliwskiego" jest podzielony na tzw. pola – czyli sezony pracy psa w określonym czasie. Na przykład drugie pole oznacza drugi sezon pracy psa myśliwskiego, w którym to zwierzęta oraz myśliwi podejmują wysiłek związany z upolowaniem zwierzyny.

W kontekście terenów łowieckich pole odnosi się także do specjalnie wyznaczonych obszarów przeznaczonych dla polowania. Takie pola mogą być zarówno prywatną własnością, jak i należeć do państwowych lub prywatnych obwodów łowieckich. Są one odpowiednio oznakowane i kontrolowane przez właściwe instytucje w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz przestrzegania prawa łowieckiego.

Wnioskując z powyższych informacji, pole stanowi kluczowy element dla dziedziny łowiectwa zarówno jako konkretny teren polowań i działalności myśliwskiej, jak i okres sezonowej pracy psów myśliwskich. To pojęcie ściśle wiąże się z tradycją łowiecką oraz stanowi istotny element organizacji polowań i użytkowania terenów łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pole w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

padać w ogniu

o zwierzynie, która strzelona dokładnie pozostaje na miejscu strzału.

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

pojedynka

broń myśliwska jednostrzałowa.

prośna

ciężarna locha

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)

parkot

woń jelenia byka podczas rykowiska.

pianie

wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.

pogłowie

ogół zwierzyny danego gatunku, bytującego na określonym terenie.

para, para, parka

samiec i samica tego samego gatunku.

pędzenie

sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.