Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pole

pole

1) teren, na którym odbywa się polowanie;
2) rok pracy psa myśliwskiego (np. drugie pole - drugi sezon).

Pole to jedno z podstawowych pojęć w łowiectwie, odnoszące się do terenu, na którym odbywa się polowanie. Jest to obszar, na którym myśliwi poszukują zwierząt łownych, wykonują polowanie i praktykują sztukę łowiecką. Pole może obejmować różnorodne typy terenów, takie jak lasy, łąki, pola uprawne czy inne obszary naturalne, które są dostępne dla myśliwych w celu prowadzenia polowań.

Poza tym pole może stanowić również okres szczególnego wysiłku dla psa myśliwskiego. W tym kontekście "rok pracy psa myśliwskiego" jest podzielony na tzw. pola – czyli sezony pracy psa w określonym czasie. Na przykład drugie pole oznacza drugi sezon pracy psa myśliwskiego, w którym to zwierzęta oraz myśliwi podejmują wysiłek związany z upolowaniem zwierzyny.

W kontekście terenów łowieckich pole odnosi się także do specjalnie wyznaczonych obszarów przeznaczonych dla polowania. Takie pola mogą być zarówno prywatną własnością, jak i należeć do państwowych lub prywatnych obwodów łowieckich. Są one odpowiednio oznakowane i kontrolowane przez właściwe instytucje w celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz przestrzegania prawa łowieckiego.

Wnioskując z powyższych informacji, pole stanowi kluczowy element dla dziedziny łowiectwa zarówno jako konkretny teren polowań i działalności myśliwskiej, jak i okres sezonowej pracy psów myśliwskich. To pojęcie ściśle wiąże się z tradycją łowiecką oraz stanowi istotny element organizacji polowań i użytkowania terenów łowieckich.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pole w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

posokowiec hanowerski

pies myśliwski średniej wielkości, maści brązowej z czarną maską na pysku. Głowę ma dużą z obwisłymi uszami i faflami, ogon długi i gruby. Pies jednostronny doskonale pracujący na (...)

pomruk

głos wydawany przez niedźwiedzia, jelenia byka i borsuka.

pokrycie

kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej określone procentem śrutu, jaki trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć (...)

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)

pogłowie

ogół zwierzyny danego gatunku, bytującego na określonym terenie.

przelot

inaczej ciąg.

pasza objętościowa, pasza objętościowa, karma objętościowa

karma odznaczająca się małą ilością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. siano, słoma).

poryk

jednorazowy, głośny ryk jelenia byka,

pyza

nos żubra i łosia.

piszczeć

o samicy sarny (kozie): wydawać głos (pisk).