Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: podgorzałka

podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś kasztanowobrązową, u nasady szyi brunatnoczarna opaska. Grzbiet brunatnoczarny poprzecznie jasno kreskowany. Boki ciała i tył brzucha rdzawoszare, środek brzucha i pokrywy pod- ogonowe białe, lusterko białe. Kaczka w przeważającej części jest brunatna. Podgorzałka przylatuje od marca do maja, a odlatuje od sierpnia do listopada. Gnieździ się na stawach i jeziorach o zarośniętych brzegach. Samica składa 6-12 jaj i wysiaduje je przez 25 do 28 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Ptak łowny.

Podgorzałka (Aythya ferina) – ptak z rodziny kaczkowatych, należący do podrodziny blaszkodziobych. Charakteryzuje się długością ciała do 42 cm, a rozpiętością skrzydeł do 65 cm, osiągając ciężar od 0,5 do 0,7 kg. W okresie godowym kaczor ma kasztanowobrązowe upierzenie na głowie, szyi i piersi oraz brunatnoczarne na grzbiecie z poprzecznymi jasnymi prążkami. Boki ciała i tył brzucha mają rdzawoszarą barwę, a środek brzucha i pokrywy podogonowe są białe, podczas gdy lusterko jest również białe. U samicy przeważa brunatna barwa upierzenia.

Ptaki te migrują na miejsca lęgowe od marca do maja, a opuszczają je między sierpniem a listopadem. Zazwyczaj gniazdują na stawach i jeziorach o zarośniętych brzegach. Samica składa 6-12 jaj, które wysiaduje przez okres 25-28 dni; pisklęta są zagniazdownikami. Podgorzałka jest również ptakiem łownym o znaczeniu dla myślistwa.

W Polsce osiąga liczebność około 10-15 tysięcy par lęgowych. W klasyfikacji IUCN uznawana jest za gatunek najmniejszej troski ze względu na szeroki zasięg występowania i stosunkowo stabilne populacje, jednak lokalnie mogą być zagrożone przez utratę siedlisk lęgowych i zanieczyszczenie wód.

Podgorzałka jest wyjątkowym gatunkiem ptaka wodnego ze względu na swoje atrakcyjne upierzenie oraz ważną rolę w ekosystemie wodno-błotnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj podgorzałka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

para, para, parka

samiec i samica tego samego gatunku.

perukarz

kozioł noszący poroże zdeformowane w kształcie narośli kostnej pokrytej scypulem. Powitanie peruki wiąże się z utratą lub uszkodzeniem jąder. Zjawisko to dużo rzadziej występuje wśród (...)

pędzel, pędzel, wiecheć

kiść włosów na zewnętrznej części organu płciowego rogacza, byka, tryka i dzika.

parkot

woń jelenia byka podczas rykowiska.

płochacz

pies myśliwski przeznaczony do wypłaszania zwierzyny z zarośli lub szuwarów (np. spaniel).

pojemność łowiska

maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)

perły

nieregularne zgrubienia i wyrostki na tykach poroża byka i kozła.

przetrzebić

zmniejszyć liczbę zwierzyny przez nadmierny odstrzał.

pędzelek

kępka długich włosów na końcu ucha rysia.

ptactwo

zbiorowa nazwa ptaków łownych.