Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: podgorzałka

podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś kasztanowobrązową, u nasady szyi brunatnoczarna opaska. Grzbiet brunatnoczarny poprzecznie jasno kreskowany. Boki ciała i tył brzucha rdzawoszare, środek brzucha i pokrywy pod- ogonowe białe, lusterko białe. Kaczka w przeważającej części jest brunatna. Podgorzałka przylatuje od marca do maja, a odlatuje od sierpnia do listopada. Gnieździ się na stawach i jeziorach o zarośniętych brzegach. Samica składa 6-12 jaj i wysiaduje je przez 25 do 28 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Ptak łowny.

Podgorzałka (Aythya ferina) – ptak z rodziny kaczkowatych, należący do podrodziny blaszkodziobych. Charakteryzuje się długością ciała do 42 cm, a rozpiętością skrzydeł do 65 cm, osiągając ciężar od 0,5 do 0,7 kg. W okresie godowym kaczor ma kasztanowobrązowe upierzenie na głowie, szyi i piersi oraz brunatnoczarne na grzbiecie z poprzecznymi jasnymi prążkami. Boki ciała i tył brzucha mają rdzawoszarą barwę, a środek brzucha i pokrywy podogonowe są białe, podczas gdy lusterko jest również białe. U samicy przeważa brunatna barwa upierzenia.

Ptaki te migrują na miejsca lęgowe od marca do maja, a opuszczają je między sierpniem a listopadem. Zazwyczaj gniazdują na stawach i jeziorach o zarośniętych brzegach. Samica składa 6-12 jaj, które wysiaduje przez okres 25-28 dni; pisklęta są zagniazdownikami. Podgorzałka jest również ptakiem łownym o znaczeniu dla myślistwa.

W Polsce osiąga liczebność około 10-15 tysięcy par lęgowych. W klasyfikacji IUCN uznawana jest za gatunek najmniejszej troski ze względu na szeroki zasięg występowania i stosunkowo stabilne populacje, jednak lokalnie mogą być zagrożone przez utratę siedlisk lęgowych i zanieczyszczenie wód.

Podgorzałka jest wyjątkowym gatunkiem ptaka wodnego ze względu na swoje atrakcyjne upierzenie oraz ważną rolę w ekosystemie wodno-błotnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj podgorzałka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

psy, psowate, psy, psowate (Canidae)

rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi (...)

pojedynek

zwierz (samiec), który wiedzie samotny tryb życia.

parasol

paśnik dla sarn i jeleni w kształcie parasola.

przewód łowiecki

inaczej conductus.

pień

wyrostek kostny na czole samców zwierzyny płowej, na którym nasadzane jest poroże.

polano, polano, wiecha

ogon wilka.

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)

podeszwa

spód stopy niedźwiedzia.

pocisk

w broni myśliwskiej część naboju (rażąca); może być kula lub śrut (zob. amunicja myśliwska).

parostki

poroże kozła sarny. Prawidłowe parostki dorosłego kozła to szóslak. Stanowią trofeum z kozła.