Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: podgorzałka

podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś kasztanowobrązową, u nasady szyi brunatnoczarna opaska. Grzbiet brunatnoczarny poprzecznie jasno kreskowany. Boki ciała i tył brzucha rdzawoszare, środek brzucha i pokrywy pod- ogonowe białe, lusterko białe. Kaczka w przeważającej części jest brunatna. Podgorzałka przylatuje od marca do maja, a odlatuje od sierpnia do listopada. Gnieździ się na stawach i jeziorach o zarośniętych brzegach. Samica składa 6-12 jaj i wysiaduje je przez 25 do 28 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Ptak łowny.

Podgorzałka to ptak z rodziny blaszkodziobych, należący do grążyc. Jego długość ciała wynosi od 42 cm, a rozpiętość skrzydeł do 65 cm. Ciężar podgorzałki waha się od 0,5 do 0,7 kg. Upierzenie godowe tego ptaka jest kasztanowobrązowe na głowie, szyi i piersi oraz brunatnoczarne na grzbiecie poprzecznie jasno kreskowanym. Boki ciała i tył brzucha mają rdzawoszarą barwę, natomiast środek brzucha i pokrywy podogonowe są białe, a lusterko białe. Przeważająca część upierzenia jest brunatna.

Podgorzałka przybywa na swoje miejsce lęgowe w okresie od marca do maja, a odlatuje od sierpnia do listopada. Ptak ten gnieździ się na stawach i jeziorach o zarośniętych brzegach. Samica składa 6-12 jaj i wysiaduje je przez 25-28 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Podgorzałka jest ptakiem łownym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj podgorzałka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)

ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i (...)

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

przechera

o sprytnym lisie.

podskakiwać

podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. (...)

padać w ogniu

o zwierzynie, która strzelona dokładnie pozostaje na miejscu strzału.

parkot

woń jelenia byka podczas rykowiska.

pędzel, pędzel, wiecheć

kiść włosów na zewnętrznej części organu płciowego rogacza, byka, tryka i dzika.

podrywać się

o ptakach: zrywać się do lotu.

proćna

o ciężarnej losze.

pies

samiec borsuka lub lisa.