Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: podgorzałka

podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś kasztanowobrązową, u nasady szyi brunatnoczarna opaska. Grzbiet brunatnoczarny poprzecznie jasno kreskowany. Boki ciała i tył brzucha rdzawoszare, środek brzucha i pokrywy pod- ogonowe białe, lusterko białe. Kaczka w przeważającej części jest brunatna. Podgorzałka przylatuje od marca do maja, a odlatuje od sierpnia do listopada. Gnieździ się na stawach i jeziorach o zarośniętych brzegach. Samica składa 6-12 jaj i wysiaduje je przez 25 do 28 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Ptak łowny.

Podgorzałka to ptak z rodziny blaszkodziobych, należący do grążyc. Jego długość ciała wynosi od 42 cm, a rozpiętość skrzydeł do 65 cm. Ciężar podgorzałki waha się od 0,5 do 0,7 kg. Upierzenie godowe tego ptaka jest kasztanowobrązowe na głowie, szyi i piersi oraz brunatnoczarne na grzbiecie poprzecznie jasno kreskowanym. Boki ciała i tył brzucha mają rdzawoszarą barwę, natomiast środek brzucha i pokrywy podogonowe są białe, a lusterko białe. Przeważająca część upierzenia jest brunatna.

Podgorzałka przybywa na swoje miejsce lęgowe w okresie od marca do maja, a odlatuje od sierpnia do listopada. Ptak ten gnieździ się na stawach i jeziorach o zarośniętych brzegach. Samica składa 6-12 jaj i wysiaduje je przez 25-28 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Podgorzałka jest ptakiem łownym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj podgorzałka w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)

ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i (...)

patroszenie

usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)

puller

człowiek obsługujący maszyny do podawania rzutków.

prawka

prawa lufa broni myśliwskiej.

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

pojedynka

broń myśliwska jednostrzałowa.

przybitka

1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)

pęta

krótkie rzemyki służące do przytrzymania ptaka łowczego.

płaskodeńka

popularna łódka o płaskim dnie używana do polowań na ptactwo.

pędzenie

sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.