Definicja hasła: podgorzałka
- podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)
ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś kasztanowobrązową, u nasady szyi brunatnoczarna opaska. Grzbiet brunatnoczarny poprzecznie jasno kreskowany. Boki ciała i tył brzucha rdzawoszare, środek brzucha i pokrywy pod- ogonowe białe, lusterko białe. Kaczka w przeważającej części jest brunatna. Podgorzałka przylatuje od marca do maja, a odlatuje od sierpnia do listopada. Gnieździ się na stawach i jeziorach o zarośniętych brzegach. Samica składa 6-12 jaj i wysiaduje je przez 25 do 28 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Ptak łowny.
Podgorzałka to ptak z rodziny blaszkodziobych, należący do grążyc. Jego długość ciała wynosi od 42 cm, a rozpiętość skrzydeł do 65 cm. Ciężar podgorzałki waha się od 0,5 do 0,7 kg. Upierzenie godowe tego ptaka jest kasztanowobrązowe na głowie, szyi i piersi oraz brunatnoczarne na grzbiecie poprzecznie jasno kreskowanym. Boki ciała i tył brzucha mają rdzawoszarą barwę, natomiast środek brzucha i pokrywy podogonowe są białe, a lusterko białe. Przeważająca część upierzenia jest brunatna.
Podgorzałka przybywa na swoje miejsce lęgowe w okresie od marca do maja, a odlatuje od sierpnia do listopada. Ptak ten gnieździ się na stawach i jeziorach o zarośniętych brzegach. Samica składa 6-12 jaj i wysiaduje je przez 25-28 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Podgorzałka jest ptakiem łownym.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj podgorzałka w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)
ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i (...)
- patroszenie
usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)
- puller
człowiek obsługujący maszyny do podawania rzutków.
- prawka
prawa lufa broni myśliwskiej.
- poroże
parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)
- pojedynka
broń myśliwska jednostrzałowa.
- przybitka
1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)
- pęta
krótkie rzemyki służące do przytrzymania ptaka łowczego.
- płaskodeńka
popularna łódka o płaskim dnie używana do polowań na ptactwo.
- pędzenie
sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.