Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: podkowa

podkowa

ciemnobrązowy łuk upierzenia na piersi kuropatwy.

Podkowa to charakterystyczny łuk upierzenia na piersi kuropatwy. Jest on ciemnobrązowy, a jego kształt przypomina podkowę. Zazwyczaj ma ona kolor od ciemnego brązu do czarnego, ale może być też szary lub biały. Podkowa jest zazwyczaj widoczna na pierwszy rzut oka i stanowi charakterystyczny element wyglądu kuropatwy.

Podkowa jest zazwyczaj widoczna na pierwszy rzut oka i stanowi charakterystyczny element wyglądu kuropatwy. Jest ona zazwyczaj umieszczona na środku piersi ptaka, tworząc charakterystyczny łuk. Może mieć różne rozmiary, ale zazwyczaj jest dość duża i wyraźnie widoczna.

Podkowa jest ważnym elementem w identyfikacji gatunku ptaka. Jest to szczególnie ważne dla myśliwych, którzy muszą rozpoznawać gatunki ptaków, aby wiedzieć, co można polować i co należy chronić. Podkowa jest także ważnym elementem w określaniu płci ptaka - samce mają zazwyczaj jaśniejsze podkowy niż samice.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj podkowa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przewód łowiecki

inaczej conductus.

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

piórko malarskie

zob. ostrolotka.

puller

człowiek obsługujący maszyny do podawania rzutków.

pies podsokoli

pies legawy (najczęściej wyżeł) współpracujący w czasie polowania z ptakiem łowczym

posoka

dawna nazwa farby grubej zwierzyny.

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

postrzał

miejsce trafienia zwierzyny.

patrochy

niejadalne wnętrzności zwierzyny.

prosić się

o losze: wydawać na świat młode.