Definicja hasła: płochacz
- płochacz
pies myśliwski przeznaczony do wypłaszania zwierzyny z zarośli lub szuwarów (np. spaniel).
Płochacz to pies myśliwski, wyselekcjonowany ze względu na zdolność do wypłaszania zwierzyny z gęstych zarośli lub szuwarów. Charakteryzują go szczególna odwaga i energia, które pozwalają mu na skuteczne wypłaszanie zwierząt leśnych. Płochacze wykazują również wysoką inteligencję oraz łatwość w nauce nowych poleceń i sztuczek. Zazwyczaj są one chętnie wybierane spośród innych psów myśliwskich dzięki silnemu instynktowi polowania, szybkiej reakcji na polecenia oraz zdolności wykrywania obecności zwierzyny za pomocą świetnego węchu.
Płochacze nie stronią od podejmowania ryzyka w trudno dostępnych terenach i często udają się do ciemnych, gęstych zarośli oraz szuwarów, aby wypłoszyć ukryte tam zwierzęta. Ich determinacja sprawia, że są idealnymi kompanami dla myśliwych podczas polowań w wymagających warunkach terenowych. Dodatkowo, płochacze mogą być także doskonałymi psami rodzinymi ze względu na przywiązanie do właściciela oraz chęć bycia blisko niego. Jednakże ze względu na silny instynkt polowania, wymagają odpowiedniej tresury i kontroli – lepiej trzymać je na smyczy podczas spacerów, aby uniknąć niepożądanych sytuacji.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj płochacz w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- ptaszniczka
długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.
- przebicie
jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i (...)
- ptaszarnia
pomieszczenie dla ptaków łowczych.
- patroszenie
usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)
- psy, psowate, psy, psowate (Canidae)
rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi (...)
- poroże
parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)
- pasy zaporowe
łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.
- polano, polano, wiecha
ogon wilka.
- pętla
splątane tropy zająca na śniegu.
- postrzał
miejsce trafienia zwierzyny.