Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: płochacz

płochacz

pies myśliwski przeznaczony do wypłaszania zwierzyny z zarośli lub szuwarów (np. spaniel).

Płochacz to pies myśliwski, wyselekcjonowany ze względu na zdolność do wypłaszania zwierzyny z gęstych zarośli lub szuwarów. Charakteryzują go szczególna odwaga i energia, które pozwalają mu na skuteczne wypłaszanie zwierząt leśnych. Płochacze wykazują również wysoką inteligencję oraz łatwość w nauce nowych poleceń i sztuczek. Zazwyczaj są one chętnie wybierane spośród innych psów myśliwskich dzięki silnemu instynktowi polowania, szybkiej reakcji na polecenia oraz zdolności wykrywania obecności zwierzyny za pomocą świetnego węchu.

Płochacze nie stronią od podejmowania ryzyka w trudno dostępnych terenach i często udają się do ciemnych, gęstych zarośli oraz szuwarów, aby wypłoszyć ukryte tam zwierzęta. Ich determinacja sprawia, że są idealnymi kompanami dla myśliwych podczas polowań w wymagających warunkach terenowych. Dodatkowo, płochacze mogą być także doskonałymi psami rodzinymi ze względu na przywiązanie do właściciela oraz chęć bycia blisko niego. Jednakże ze względu na silny instynkt polowania, wymagają odpowiedniej tresury i kontroli – lepiej trzymać je na smyczy podczas spacerów, aby uniknąć niepożądanych sytuacji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj płochacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

płowa zwierzyna

myśliwska nazwa obejmująca: jelenie, samy, łosie i daniele.

pniaki

inaczej haki.

pióra

inaczej chyb.

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

puszcza

wielki kompleks leśny pokryty pierwotnymi lasami.

podkowa

ciemnobrązowy łuk upierzenia na piersi kuropatwy.

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

podryw

polowanie polegające na strzelaniu do ptactwa płoszonego przez samego myśliwego.

podstrzelić

na polowaniu zbiorowym strzelać do zwierzyny wychodzącej na sąsiada.

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.