Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: płochacz

płochacz

pies myśliwski przeznaczony do wypłaszania zwierzyny z zarośli lub szuwarów (np. spaniel).

Płochacz to pies myśliwski, wyselekcjonowany ze względu na zdolność do wypłaszania zwierzyny z gęstych zarośli lub szuwarów. Charakteryzują go szczególna odwaga i energia, które pozwalają mu na skuteczne wypłaszanie zwierząt leśnych. Płochacze wykazują również wysoką inteligencję oraz łatwość w nauce nowych poleceń i sztuczek. Zazwyczaj są one chętnie wybierane spośród innych psów myśliwskich dzięki silnemu instynktowi polowania, szybkiej reakcji na polecenia oraz zdolności wykrywania obecności zwierzyny za pomocą świetnego węchu.

Płochacze nie stronią od podejmowania ryzyka w trudno dostępnych terenach i często udają się do ciemnych, gęstych zarośli oraz szuwarów, aby wypłoszyć ukryte tam zwierzęta. Ich determinacja sprawia, że są idealnymi kompanami dla myśliwych podczas polowań w wymagających warunkach terenowych. Dodatkowo, płochacze mogą być także doskonałymi psami rodzinymi ze względu na przywiązanie do właściciela oraz chęć bycia blisko niego. Jednakże ze względu na silny instynkt polowania, wymagają odpowiedniej tresury i kontroli – lepiej trzymać je na smyczy podczas spacerów, aby uniknąć niepożądanych sytuacji.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj płochacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)

największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość (...)

patry, patry, trzeszcze

oczy zająca.

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

paprzysko

miejsce piaskowych kąpieli ptaków.

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)

pyf

rozkaz dla psa myśliwskiego wystawiającego, aby ruszył zwierzyny.

pojemność łowiska

maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)