Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: posyp

posyp

inaczej daszek.

Posyp, inaczej zwany daszkiem, to rodzaj paśnika przeznaczonego dla kuropatw lub bażantów. Konstrukcja ta składa się z daszka wspartego na słupkach, pod którym sypie się ziarno, głównie w okresie zimowym. Dzięki temu ptaki te zyskują dostęp do pożywienia, co ma istotne znaczenie dla ich przetrwania w trudnych warunkach atmosferycznych.

Posyp jest istotnym narzędziem hodowlanym wykorzystywanym przez myśliwych w celu umożliwienia skutecznej hodowli kuropatw i bażantów. Konstrukcja ta może być wykonana z różnych materiałów, takich jak drewno czy metal, oraz posiadać zróżnicowane rozmiary i kształty, dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Istotne jest, aby posyp był odpowiednio dużych rozmiarów, pozwalający pomieścić wystarczającą ilość ziarna, oraz aby był wytrzymały, by utrzymać ciężar sypkiego materiału.

Dzieki wykorzystaniu posypu myśliwi mogą skutecznie dbać o populacje kuropatw i bażantów poprzez zapewnienie im dostępu do pożywienia w okresach trudności. Jest to istotny element gospodarki łowieckiej służący ochronie i wzrostowi liczebności tych gatunków ptaków.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj posyp w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podeszwa

spód stopy niedźwiedzia.

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)

płaskonos, płaskonos (Spatula clypeata L.)

bardzo nielicznie lęgowy ptak z rodziny blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Charakterystyczną cechą płaskonosa jest wąski u nasady dziób, rozszerzony przy końcu. Długość (...)

pióra

inaczej chyb.

pozyskanie zwierzyny

wejście w posiadanie zwierzyny przez odstrzał lub odłów.

patrochy

niejadalne wnętrzności zwierzyny.

pasza treściwa, pasza treściwa, karma treściwa

pasza odznaczająca się dużą zawartością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. ziarno zbóż).

plusk, plusk, kielnia

ogon bobra.

przybitka

1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)