Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: paśnik

paśnik

urządzenie łowieckie służące do zadawania karmy zwierzynie.

Paśnik to urządzenie łowieckie, służące do regularnego podawania karmy zwierzynie leśnej. Składa się z pojemnika na pokarm oraz mechanizmu do jego podawania. Paśniki mogą być wykonane z różnych materiałów takich jak drewno, metal czy tworzywo sztuczne, a także przyjmować zróżnicowane kształty i rozmiary w zależności od ilości karmy do rozdania.

Jest to istotny element wyposażenia myśliwego, umożliwiający precyzyjne kontrolowanie podaży pokarmu dla zwierząt łownych. Paśniki przydają się również w monitorowaniu ilości oraz rodzaju karmy oferowanej zwierzynie, co stanowi ważny element zarządzania populacją dzikich zwierząt. Ponadto paśniki odgrywają istotną rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej oraz wspomagają ochronę dzikiej fauny.

W praktyce paśniki są używane także dla innych celów, nie tylko myśliwskich – mogą być wykorzystywane w celach badawczych lub edukacyjnych, pozwalając obserwować zachowania zwierząt w naturalnym środowisku. Warto dodać, że stosowanie paśników jest praktyką powszechną także poza obszarami łowieckimi - miasteczkach i wioskach – gdzie mogą służyć jako miejsca karmienia ptaków czy np. innych dzikich gatunków.

Podsumowując, paśnik pełni niezwykle istotną rolę w hodowli dzikiej fauny oraz zarządzaniu populacjami zwierząt leśnych, a także wspiera badania naukowe i edukacyjne związane z dziką przyrodą.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj paśnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pasza soczysta, pasza soczysta, karma soczysta

karma zawierająca duży procent wody (buraki, ziemniaki, kiszonka).

puszcza

wielki kompleks leśny pokryty pierwotnymi lasami.

parostki

poroże kozła sarny. Prawidłowe parostki dorosłego kozła to szóslak. Stanowią trofeum z kozła.

pocisk ekspansywny

pocisk myśliwski rozrywający się przy trafieniu w cel.

piórko malarskie

zob. ostrolotka.

podłowczy

pomocnik łowczego.

posadzić

o ptaku łowczym: strącić zdobycz na ziemię.

pielesz

gniazdo ptaka drapieżnego.

pokot, pokot, rozkład

ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien (...)

prowadzący polowanie

myśliwy wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym.