Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: paśnik

paśnik

urządzenie łowieckie służące do zadawania karmy zwierzynie.

Paśnik to urządzenie łowieckie, służące do regularnego podawania karmy zwierzynie leśnej. Składa się z pojemnika na pokarm oraz mechanizmu do jego podawania. Paśniki mogą być wykonane z różnych materiałów takich jak drewno, metal czy tworzywo sztuczne, a także przyjmować zróżnicowane kształty i rozmiary w zależności od ilości karmy do rozdania.

Jest to istotny element wyposażenia myśliwego, umożliwiający precyzyjne kontrolowanie podaży pokarmu dla zwierząt łownych. Paśniki przydają się również w monitorowaniu ilości oraz rodzaju karmy oferowanej zwierzynie, co stanowi ważny element zarządzania populacją dzikich zwierząt. Ponadto paśniki odgrywają istotną rolę w utrzymaniu równowagi ekologicznej oraz wspomagają ochronę dzikiej fauny.

W praktyce paśniki są używane także dla innych celów, nie tylko myśliwskich – mogą być wykorzystywane w celach badawczych lub edukacyjnych, pozwalając obserwować zachowania zwierząt w naturalnym środowisku. Warto dodać, że stosowanie paśników jest praktyką powszechną także poza obszarami łowieckimi - miasteczkach i wioskach – gdzie mogą służyć jako miejsca karmienia ptaków czy np. innych dzikich gatunków.

Podsumowując, paśnik pełni niezwykle istotną rolę w hodowli dzikiej fauny oraz zarządzaniu populacjami zwierząt leśnych, a także wspiera badania naukowe i edukacyjne związane z dziką przyrodą.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj paśnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pochwa

futerał ochronny na głownię białej brom myśliwskiej, wykonany przeważnie ze skóry okutej

posokowiec

pies myśliwski pracujący na farbie,

piston

inaczej kapiszon.

posadzić

o ptaku łowczym: strącić zdobycz na ziemię.

pan bobrowy, pan bobrowy (dominus castorum)

najwyższy urzędnik pilnujący książęcego monopolu polowania na bobry. Podlegały mu zastępy bobrowników z całego kraju.

podkowa

ciemnobrązowy łuk upierzenia na piersi kuropatwy.

prochownica, prochownica, pulwersak

dawniej używany rożek (bogato zdobiony) do noszenia prochu.

pióra

inaczej chyb.

przyrzut

szybkie przyłożenie broni do ramienia.

pasy zaporowe

łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.