Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: podchód

podchód

sposób polowania, polegający na podchodzeniu przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału.

Podchód to jedna z technik polowania, polegająca na podchodzeniu przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału. Metoda ta wymaga cierpliwości, precyzji oraz umiejętności kamuflażu i poruszania się bezszelestnie. Podczas podchodu myśliwy stara się nie ujawniać swojej obecności, unikając wydawania dźwięków i minimalizując wszelkie ruchy, aby nie zrazić lub nie zaniepokoić zwierzęcia.

W zależności od terenu oraz gatunku zwierzęcia, do którego podchodzi się, technika podchodu może różnić się drobnymi niuansami. W przypadku większych zwierząt takich jak jelenie czy dziki, podchód wymaga szczególnej ostrożności i skrupulatnego zaplanowania trasy tak, aby uniknąć wystraszenia zwierzyny przed osiągnięciem odległości strzału.

Podchód jest praktykowany głównie w celach łowieckich, jednak jest również wykorzystywany przez fotografów przyrody oraz naukowców zajmujących się obserwacją i badaniem dzikiej fauny.

Technika podchodu jest integralną częścią tradycyjnego myślistwa i wymaga od myśliwego nie tylko umiejętności obserwacji środowiska naturalnego, ale także poszanowanie dla zwierząt i ich siedlisk. Z tego powodu myśliwi podejmujący się podchodu muszą posiadać odpowiednią wiedzę na temat zachowania zwierząt oraz przestrzegania prawa łowieckiego regulującego polowania.

Podchód jako sposób polowania ma długą historię i był stosowany już w czasach prehistorycznych przez pierwszych ludzi żyjących z polowań. Dzisiaj również nadal pozostaje popularnym sposobem pozyskiwania mięsa z dziczyzny oraz sposobem spędzenia czasu na łonie natury.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj podchód w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

posyp

inaczej daszek.

podprowadzać

o tropicielu lub psie myśliwskim: zaprowadzić myśliwego na spotkanie ze zwierzyną.

poletko łowieckie

powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)

pasja myśliwska

zamiłowanie, żądza przygód i przeżyć myśliwskich.

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

pan bobrowy, pan bobrowy (dominus castorum)

najwyższy urzędnik pilnujący książęcego monopolu polowania na bobry. Podlegały mu zastępy bobrowników z całego kraju.

para, para, parka

samiec i samica tego samego gatunku.

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)

posokowiec

pies myśliwski pracujący na farbie,

przechera

o sprytnym lisie.