Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: podchód

podchód

sposób polowania, polegający na podchodzeniu przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału.

Podchód to jedna z technik polowania, polegająca na podchodzeniu przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału. Metoda ta wymaga cierpliwości, precyzji oraz umiejętności kamuflażu i poruszania się bezszelestnie. Podczas podchodu myśliwy stara się nie ujawniać swojej obecności, unikając wydawania dźwięków i minimalizując wszelkie ruchy, aby nie zrazić lub nie zaniepokoić zwierzęcia.

W zależności od terenu oraz gatunku zwierzęcia, do którego podchodzi się, technika podchodu może różnić się drobnymi niuansami. W przypadku większych zwierząt takich jak jelenie czy dziki, podchód wymaga szczególnej ostrożności i skrupulatnego zaplanowania trasy tak, aby uniknąć wystraszenia zwierzyny przed osiągnięciem odległości strzału.

Podchód jest praktykowany głównie w celach łowieckich, jednak jest również wykorzystywany przez fotografów przyrody oraz naukowców zajmujących się obserwacją i badaniem dzikiej fauny.

Technika podchodu jest integralną częścią tradycyjnego myślistwa i wymaga od myśliwego nie tylko umiejętności obserwacji środowiska naturalnego, ale także poszanowanie dla zwierząt i ich siedlisk. Z tego powodu myśliwi podejmujący się podchodu muszą posiadać odpowiednią wiedzę na temat zachowania zwierząt oraz przestrzegania prawa łowieckiego regulującego polowania.

Podchód jako sposób polowania ma długą historię i był stosowany już w czasach prehistorycznych przez pierwszych ludzi żyjących z polowań. Dzisiaj również nadal pozostaje popularnym sposobem pozyskiwania mięsa z dziczyzny oraz sposobem spędzenia czasu na łonie natury.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj podchód w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

piórkować

dobijać postrzelonego ptaka.

pędzelek

kępka długich włosów na końcu ucha rysia.

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

przyspiesznik

urządzenie ułatwiające oddanie precyzyjnego strzału do stojącej zwierzyny grubej. Przy użyciu przyśpiesznika bardzo lekkie dotknięcie spustu powoduje zwolnienie kurka i strzał.

posadzić

o ptaku łowczym: strącić zdobycz na ziemię.

pointer

wyżeł wielostronny, doskonały legawiec o bezkonkurencyjnym górnym wietrze, dobrze pracujący w suchym polu. Ma zgrabną sylwetkę, silną i szeroką pierś, ogon długi, prosty; sierść (...)

poprawka

drugi strzał do tego samego celu (po pierwszym nieskutecznym).

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.

polowanie zbiorowe

polowanie, w którym uczestniczy przynajmniej dwóch myśliwych, współpracujących ze sobą.

położyć

powalić celnym strzałem grubego zwierza.