Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: podchód

podchód

sposób polowania, polegający na podchodzeniu przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału.

Podchód to jedna z technik polowania, polegająca na podchodzeniu przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału. Metoda ta wymaga cierpliwości, precyzji oraz umiejętności kamuflażu i poruszania się bezszelestnie. Podczas podchodu myśliwy stara się nie ujawniać swojej obecności, unikając wydawania dźwięków i minimalizując wszelkie ruchy, aby nie zrazić lub nie zaniepokoić zwierzęcia.

W zależności od terenu oraz gatunku zwierzęcia, do którego podchodzi się, technika podchodu może różnić się drobnymi niuansami. W przypadku większych zwierząt takich jak jelenie czy dziki, podchód wymaga szczególnej ostrożności i skrupulatnego zaplanowania trasy tak, aby uniknąć wystraszenia zwierzyny przed osiągnięciem odległości strzału.

Podchód jest praktykowany głównie w celach łowieckich, jednak jest również wykorzystywany przez fotografów przyrody oraz naukowców zajmujących się obserwacją i badaniem dzikiej fauny.

Technika podchodu jest integralną częścią tradycyjnego myślistwa i wymaga od myśliwego nie tylko umiejętności obserwacji środowiska naturalnego, ale także poszanowanie dla zwierząt i ich siedlisk. Z tego powodu myśliwi podejmujący się podchodu muszą posiadać odpowiednią wiedzę na temat zachowania zwierząt oraz przestrzegania prawa łowieckiego regulującego polowania.

Podchód jako sposób polowania ma długą historię i był stosowany już w czasach prehistorycznych przez pierwszych ludzi żyjących z polowań. Dzisiaj również nadal pozostaje popularnym sposobem pozyskiwania mięsa z dziczyzny oraz sposobem spędzenia czasu na łonie natury.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj podchód w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

ptaki, ptaki (Aves)

gromada kręgowców, których przednia para kończyn przekształcona jest w skrzydła, a szczęka oraz żuchwa są wydłużone i wraz z pokrywą rogową tworzą dziób.

pianie

wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.

paszkot, drozd paszkot, paszkot, drozd paszkot (Turdus visdvorut L.)

największy gatunek z rodziny drozdów. Upierzenie strony grzbietowej szarobrunatne, brzusznej rdzawo-żółtawo-białe, upstrzone czarnymi plamkami. Długość ciała 26 cm, rozpiętość (...)

polano, polano, wiecha

ogon wilka.

pogonić

o psie myśliwskim: popędzić za ruszonym zającem.

pogłowie

ogół zwierzyny danego gatunku, bytującego na określonym terenie.

prosić się

o losze: wydawać na świat młode.

pastorał

podpórka służąca do oparcia broni przy strzale

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)