Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: podajnik

podajnik

urządzenie w broni powtarzalnej podające, po wyrzuceniu łuski, kolejny nabój do komory nabojowej.

Podajnik to jedna z najważniejszych części broni powtarzalnej. Jego głównym zadaniem jest dostarczanie kolejnych nabojów do komory nabojowej po wyrzuceniu łuski. Podajnik może być wykonany z różnych materiałów, w tym metalu, tworzywa sztucznego lub drewna.

Podajnik składa się z kilku elementów, w tym magazynka, sprężyny i mechanizmu podawczego. Magazynkiem nazywa się część podajnika, w której przechowywane są naboje. Sprężyna jest odpowiedzialna za utrzymanie naprężenia i pomaga w przesuwaniu nabojów do komory nabojowej. Mechanizm podawczy jest odpowiedzialny za przesuwanie nabojów do komory nabojowej i jest sterowany przez ruchy lufy broni.

Podajnik może być również wyposażony w dodatkowe funkcje, takie jak blokada bezpieczeństwa lub system samoczynnego ładowania. Blokada bezpieczeństwa uniemożliwia strzelanie, jeśli broń nie jest ustawiona na pozycji strzelania. System samoczynnego ładowania automatycznie ładuje broń po każdym strzale.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj podajnik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)

piastun

młody niedźwiedź będący pod opieką matki.

przyrzut

szybkie przyłożenie broni do ramienia.

preparowanie

poroży i oręża dzików. Do preparowania przystępujemy niezwłocznie po strzeleniu sztuki. Najpierw czyścimy wstępnie czaszkę (usuwamy język, mózg itd.), następnie moczymy przez 24 godz. w (...)

Purday

angielska firma produkująca wysokiej klasy dubeltówki.

populacja

grupa osobników jednego gatunku występujących w określonej biocenozie i w określonych warunkach środowiskowych.

podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś (...)

przeziernik

przyrząd celowniczy z otworem w środku, zastępujący szczerbinki.

psy, psowate, psy, psowate (Canidae)

rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi (...)

pasynek

odnoga na łopacie łosia.