Definicja hasła: psy, psowate
- psy, psowate, psy, psowate (Canidae)
rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi zwierzętami udomowionymi przez pierwotnego człowieka.
Psy, psowate - rodzina mięsożernych ssaków z rzędu drapieżnych. Do rodziny tej należą gatunki dzikie, takie jak wilk szary, lis rudy, jenot europejski, a także wszystkie rasy psów domowych. Psy odgrywają ważną rolę w kulturze myśliwskiej oraz codziennym życiu człowieka, zarówno jako towarzysze, jak i pomocnicy w różnego rodzaju zadaniach.
W kontekście łowieckim psy pełnią funkcje pomocnicze podczas polowania. Psy myśliwskie są wykorzystywane do tropienia zwierzyny oraz wsparcia myśliwych podczas polowań. Ich wyjątkowy węch i instynkt polowania czynią je nieocenionymi przy tropieniu łownej zwierzyny oraz odstraszaniu dzikich zwierząt.
W przypadku zastosowań cywilnych, psy domowe są często wykorzystywane jako towarzysze człowieka, a także w terapii czy sporcie. Rasy takie jak labradory czy owczarki niemieckie są znane ze swojej lojalności wobec opiekunów oraz zdolności do wykonywania różnorodnych zadań.
Poza tym psy pełnią szereg innych funkcji użytecznych dla społeczeństwa, takich jak praca pomocnicza w ratownictwie (psy ratownicze), służba policyjna (psy policyjne), pilnowanie stad (psy pasterskie) czy też wykorzystanie w poszukiwaniach osób zaginionych lub poszkodowanych. Ich wszechstronne zdolności sprawiają, że psy są jednymi z najbardziej wartościowych i oddanych przyjaciół człowieka.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj psy, psowate w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- przesmyk
ulubione miejsce zwierzyny, przez które przechodzi zmieniając ostoję.
- pudło
chybiony strzał.
- podjazd
rodzaj polowania polegający na podjeżdżaniu (na sankach lub furmanką) przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału. Myśliwy wyskakuje z pojazdu i kryje się za drzewem lub krzakiem, (...)
- panewka
wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).
- piórko malarskie
zob. ostrolotka.
- pobudka
sygnał myśliwski grany na trąbce albo rogu, budzący myśliwych lub też oznajmiający rozpoczęcie polowama.
- podprowadzać
o tropicielu lub psie myśliwskim: zaprowadzić myśliwego na spotkanie ze zwierzyną.
- podajnik
urządzenie w broni powtarzalnej podające, po wyrzuceniu łuski, kolejny nabój do komory nabojowej.
- Polski Związek Łowiecki
organizacja łowiecka powstała w 1923 r. z przekształcenia Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Obecnie PZŁ działa w oparciu o Ustawę z 17 czerwca 1959 r. i posiada statut nadany (...)
- przechera
o sprytnym lisie.