Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: psy, psowate

psy, psowate, psy, psowate (Canidae)

rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi zwierzętami udomowionymi przez pierwotnego człowieka.

Psy są zwierzętami o wyjątkowo silnym instynkcie łowieckim, który pozwala im polować na zwierzynę i wykorzystywać ją do celów żywieniowych. Psy są zazwyczaj bardzo inteligentne i szybko uczą się nowych umiejętności, co czyni je idealnymi towarzyszami dla myśliwych. Psy myśliwskie służą myśliwym do polowania na różne gatunki zwierzyny, w tym lisy, jenoty i dziki. Psy te służą również do tropienia i odstraszania dzikich zwierząt oraz do wykrywania niebezpiecznych sytuacji.

Psy domowe, takie jak labradory, owczarki niemieckie i golden retrivery, służą głównie jako towarzysze ludziom. Są one bardzo przywiązane do swoich właścicieli i chętnie spędzają czas z nimi. Psy te mogą być również wykorzystywane do celów terapeutycznych lub sportowych, takich jak agility czy frisbee.

Psy psowate mają również inne ważne zastosowania. Na przykład psy ratownicze służą do poszukiwania osób zaginionych lub osób poszkodowanych w wypadkach. Psy policyjne służą do tropienia przestępców i wykrywania narkotyków lub materiałów wybuchowych. Psy pasterskie służą do pilnowania stad owiec lub innych zwierząt hodowlanych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj psy, psowate w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przelot

inaczej ciąg.

pochwa

futerał ochronny na głownię białej brom myśliwskiej, wykonany przeważnie ze skóry okutej

przybitka

1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)

przewód

kanał w lufie.

posadzić

o ptaku łowczym: strącić zdobycz na ziemię.

parkot

woń jelenia byka podczas rykowiska.

panewka

wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).

ponowa

świeży opad śniegu ułatwiający myśliwym tropienie. Idealne warunki do polowania.

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i (...)

ptaszarnia

pomieszczenie dla ptaków łowczych.