Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: psy, psowate

psy, psowate, psy, psowate (Canidae)

rodzina mięsożernych, do której należą występujące w Polsce trzy gatunki łowne: wilk, lis i jenot oraz wszystkie psy domowe, w tym psy myśliwskie, które prawdopodobnie były pierwszymi zwierzętami udomowionymi przez pierwotnego człowieka.

Psy są zwierzętami o wyjątkowo silnym instynkcie łowieckim, który pozwala im polować na zwierzynę i wykorzystywać ją do celów żywieniowych. Psy są zazwyczaj bardzo inteligentne i szybko uczą się nowych umiejętności, co czyni je idealnymi towarzyszami dla myśliwych. Psy myśliwskie służą myśliwym do polowania na różne gatunki zwierzyny, w tym lisy, jenoty i dziki. Psy te służą również do tropienia i odstraszania dzikich zwierząt oraz do wykrywania niebezpiecznych sytuacji.

Psy domowe, takie jak labradory, owczarki niemieckie i golden retrivery, służą głównie jako towarzysze ludziom. Są one bardzo przywiązane do swoich właścicieli i chętnie spędzają czas z nimi. Psy te mogą być również wykorzystywane do celów terapeutycznych lub sportowych, takich jak agility czy frisbee.

Psy psowate mają również inne ważne zastosowania. Na przykład psy ratownicze służą do poszukiwania osób zaginionych lub osób poszkodowanych w wypadkach. Psy policyjne służą do tropienia przestępców i wykrywania narkotyków lub materiałów wybuchowych. Psy pasterskie służą do pilnowania stad owiec lub innych zwierząt hodowlanych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj psy, psowate w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pomiatać

o samicach czworonożnych drapieżników (psy, borsuki, wilki, lisy): wydawać na świat potomstwo.

podkowa

ciemnobrązowy łuk upierzenia na piersi kuropatwy.

przeziernik

przyrząd celowniczy z otworem w środku, zastępujący szczerbinki.

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.

pokot, pokot, rozkład

ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien (...)

podlot

młody ptak zaczynający latać.

populacja

grupa osobników jednego gatunku występujących w określonej biocenozie i w określonych warunkach środowiskowych.

przezimek

o zwierzynie urodzonej w ubiegłym roku.

przesmyk

ulubione miejsce zwierzyny, przez które przechodzi zmieniając ostoję.

pudlarz

myśliwy, który podczas polowania grupowego oddał najwięcej chybionych strzałów