Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: populacja

populacja

grupa osobników jednego gatunku występujących w określonej biocenozie i w określonych warunkach środowiskowych.

Populacja to grupa osobników jednego gatunku, które występują w określonej biocenozie i warunkach środowiskowych. Populacja jest zdefiniowana przez jej składniki, takie jak liczebność, strukturę wieku, płeć i inne cechy. Populacje są zazwyczaj ograniczone do określonego obszaru geograficznego lub ekosystemu.

Populacje są ważnym elementem środowiska naturalnego i są często uważane za podstawowe jednostki ekologiczne. Populacje mogą być monitorowane i badane w celu lepszego zrozumienia ich dynamiki i zmian w czasie. Badania te mogą pomóc w określeniu, czy populacja jest stabilna, czy też ulega zmianom.

Populacje są również ważnym elementem łowiectwa. Łowcy muszą monitorować populacje dzikich zwierząt, aby upewnić się, że nie są one nadmiernie wykorzystywane lub narażone na niebezpieczeństwo wyginięcia. Monitorowanie populacji może również pomóc w określeniu optymalnych poziomów polowań i poziomu ochrony dla danego gatunku.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj populacja w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

paprać się

o ptakach: kąpać się w piasku.

pomiatać

o samicach czworonożnych drapieżników (psy, borsuki, wilki, lisy): wydawać na świat potomstwo.

pieśń głuszca

głos wydawany przez tokującego koguta. Składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton (...)

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.

pojemność łowiska

maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)

podryw

polowanie polegające na strzelaniu do ptactwa płoszonego przez samego myśliwego.

przewód

kanał w lufie.

pointer

wyżeł wielostronny, doskonały legawiec o bezkonkurencyjnym górnym wietrze, dobrze pracujący w suchym polu. Ma zgrabną sylwetkę, silną i szeroką pierś, ogon długi, prosty; sierść (...)

podkowa

ciemnobrązowy łuk upierzenia na piersi kuropatwy.