Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: populacja

populacja

grupa osobników jednego gatunku występujących w określonej biocenozie i w określonych warunkach środowiskowych.

Populacja to grupa osobników jednego gatunku, która występuje w określonej biocenozie i warunkach środowiskowych. Populacja jest zdefiniowana przez składniki takie jak liczebność, strukturę wieku, płeć i inne cechy. Istnieje również związek między populacją a określonym obszarem geograficznym lub ekosystemem, ponieważ populacje zazwyczaj są ograniczone do konkretnego obszaru. Populacje są istotne z punktu widzenia ekologii, a ich badanie jest kluczowe do zrozumienia dynamiki populacji oraz identyfikacji zmian w czasie. Odpowiednie monitorowanie populacji pozwala określić, czy są one stabilne czy ulegają zmianom.

W kontekście łowiectwa populacje odgrywają także istotną rolę. Łowcy muszą stale monitorować populacje dzikich zwierząt w celu zapewnienia, że nie są one nadmiernie eksploatowane ani narażone na ryzyko wyginięcia. Monitoring ten pomaga również określić optymalne poziomy polowań oraz poziomy ochrony dla danego gatunku. Dzięki badaniom populacji możliwe jest zarządzanie zwierzyną łowną w sposób zrównoważony, co przyczynia się do zachowania równowagi ekologicznej w danym obszarze.

Populacje stanowią podstawowe jednostki ekologiczne i odgrywają kluczową rolę zarówno dla nauk przyrodniczych, jak i dla praktyki łowieckiej. Badania dotyczące populacji pozwalają na lepsze zrozumienie dynamiki ekosystemów oraz umożliwiają odpowiedzialne zarządzanie dzikimi zwierzętami, zapewniając ich długotrwałe przetrwanie oraz zachowanie harmonii w środowisku naturalnym.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj populacja w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

prosić się

o losze: wydawać na świat młode.

przeziernik

przyrząd celowniczy z otworem w środku, zastępujący szczerbinki.

pierzenie się

wymiana piór u ptaków.

pojemność łowiska

maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)

pyf

rozkaz dla psa myśliwskiego wystawiającego, aby ruszył zwierzyny.

płaszcz

zob. pancerz.

piszczałka

wabik (zwykle kościany) na jarząbki.

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

populacja

grupa osobników jednego gatunku występujących w określonej biocenozie i w określonych warunkach środowiskowych.