Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pancerz

pancerz

1) upierzenie piersi głuszca;
2) płaszcz, zewnętrzna powłoka pocisku kulowego.

Pancerz to w łowiectwie termin odnoszący się do upierzenia piersiowego ptaków, zwłaszcza głuszca, które chroni ptaka przed drapieżnikami oraz niskimi temperaturami i wilgocią. Składa się z grubych, twardych piór ułożonych w warstwy, tworzących ochronne pokrycie na piersi ptaka. Odporność na uszkodzenia mechaniczne czyni pancerz idealnym materiałem ochronnym dla głuszca.

Drugie znaczenie tego terminu dotyczy płaszcza, czyli zewnętrznej powłoki pocisku kulowego. Pancerz ten składa się z metalowej lub ceramicznej skorupy otaczającej ładunek wybuchowy. Jego zadaniem jest ochrona ładunku przed uszkodzeniami mechanicznymi i odpryskami podczas wystrzału. Pancerze te są wykonane z materiałów odpornych na bardzo wysokie temperatury i ciśnienia, aby zapobiec eksplozji lub pożarowi podczas strzału.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pancerz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

ptaki, ptaki (Aves)

gromada kręgowców, których przednia para kończyn przekształcona jest w skrzydła, a szczęka oraz żuchwa są wydłużone i wraz z pokrywą rogową tworzą dziób.

pokrycie

kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej określone procentem śrutu, jaki trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć (...)

parasol

paśnik dla sarn i jeleni w kształcie parasola.

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).

prowadzenie

1) o jeleniu, danielu, dziku: przewodzenie stadu;
2) o samicy: opieka nad potomstwem,
3) o myśliwym: przesuwanie wylotu lufy za poruszającym się celem.

pole

1) teren, na którym odbywa się polowanie;
2) rok pracy psa myśliwskiego (np. drugie pole - drugi sezon).

pozyskanie zwierzyny

wejście w posiadanie zwierzyny przez odstrzał lub odłów.

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)

pomykać

o lisie, zającu i króliku: biec.