Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: piastun

piastun

młody niedźwiedź będący pod opieką matki.

Piastun to młody niedźwiedź będący pod opieką swojej matki. Jest to okres w życiu młodego niedźwiedzia, w którym zdobywa umiejętności niezbędne do przeżycia w dzikiej przyrodzie. Podczas tego okresu matka niedźwiedzia kieruje procesem uczenia się młodego, przekazując mu nie tylko umiejętności polowania, zdobywania pożywienia i radzenia sobie z innymi drapieżnikami, ale także wiedzę na temat unikania ludzi i innych zagrożeń. Matka ma również do zadania nauczyć piastuna budowy nor oraz szukania schronienia w trudnych sytuacjach.

Jest to czas intensywnego kształtowania zachowań i adaptacji do środowiska naturalnego. Matka niedźwiedzia towarzyszy piastunowi przez cały okres jego dojrzewania, aż do chwili, gdy stanie się on samodzielny w prowadzeniu polowań, zdobywaniu pokarmu oraz radzeniu sobie z zagrożeniami. Spójność relacji między matką a piastunem jest istotna dla sukcesu przetrwania młodego niedźwiedzia w dzikiej przyrodzie.

Piastun odgrywa ważną rolę jako przyszły dorosły niedźwiedź, dlatego okres jego bycia pod opieką matki jest kluczowy dla jego przyszłego przystosowania się oraz przetrwania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj piastun w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś (...)

pojedynek

zwierz (samiec), który wiedzie samotny tryb życia.

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.

pióro
(...)

posznurować

o lisie: pobiec prosto.

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

piszczałka

wabik (zwykle kościany) na jarząbki.

przezimek

o zwierzynie urodzonej w ubiegłym roku.

podpórka

laska lub rozwidlony drążek służący do podparcia broni kulowej przy strzale przez lunetę.