Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: piastun

piastun

młody niedźwiedź będący pod opieką matki.

Piastun to młody niedźwiedź będący pod opieką swojej matki. Jest to okres w życiu młodego niedźwiedzia, w którym zdobywa umiejętności niezbędne do przeżycia w dzikiej przyrodzie. Podczas tego okresu matka niedźwiedzia kieruje procesem uczenia się młodego, przekazując mu nie tylko umiejętności polowania, zdobywania pożywienia i radzenia sobie z innymi drapieżnikami, ale także wiedzę na temat unikania ludzi i innych zagrożeń. Matka ma również do zadania nauczyć piastuna budowy nor oraz szukania schronienia w trudnych sytuacjach.

Jest to czas intensywnego kształtowania zachowań i adaptacji do środowiska naturalnego. Matka niedźwiedzia towarzyszy piastunowi przez cały okres jego dojrzewania, aż do chwili, gdy stanie się on samodzielny w prowadzeniu polowań, zdobywaniu pokarmu oraz radzeniu sobie z zagrożeniami. Spójność relacji między matką a piastunem jest istotna dla sukcesu przetrwania młodego niedźwiedzia w dzikiej przyrodzie.

Piastun odgrywa ważną rolę jako przyszły dorosły niedźwiedź, dlatego okres jego bycia pod opieką matki jest kluczowy dla jego przyszłego przystosowania się oraz przetrwania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj piastun w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

plusk, plusk, kielnia

ogon bobra.

paprzysko

miejsce piaskowych kąpieli ptaków.

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

parostki

poroże kozła sarny. Prawidłowe parostki dorosłego kozła to szóslak. Stanowią trofeum z kozła.

podeszwa

spód stopy niedźwiedzia.

płowa zwierzyna

myśliwska nazwa obejmująca: jelenie, samy, łosie i daniele.

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

pies podsokoli

pies legawy (najczęściej wyżeł) współpracujący w czasie polowania z ptakiem łowczym

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)

pniaki

inaczej haki.