Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: piastun

piastun

młody niedźwiedź będący pod opieką matki.

Piastun to młody niedźwiedź będący pod opieką swojej matki. Jest to okres w życiu młodego niedźwiedzia, w którym zdobywa umiejętności niezbędne do przeżycia w dzikiej przyrodzie. Podczas tego okresu matka niedźwiedzia kieruje procesem uczenia się młodego, przekazując mu nie tylko umiejętności polowania, zdobywania pożywienia i radzenia sobie z innymi drapieżnikami, ale także wiedzę na temat unikania ludzi i innych zagrożeń. Matka ma również do zadania nauczyć piastuna budowy nor oraz szukania schronienia w trudnych sytuacjach.

Jest to czas intensywnego kształtowania zachowań i adaptacji do środowiska naturalnego. Matka niedźwiedzia towarzyszy piastunowi przez cały okres jego dojrzewania, aż do chwili, gdy stanie się on samodzielny w prowadzeniu polowań, zdobywaniu pokarmu oraz radzeniu sobie z zagrożeniami. Spójność relacji między matką a piastunem jest istotna dla sukcesu przetrwania młodego niedźwiedzia w dzikiej przyrodzie.

Piastun odgrywa ważną rolę jako przyszły dorosły niedźwiedź, dlatego okres jego bycia pod opieką matki jest kluczowy dla jego przyszłego przystosowania się oraz przetrwania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj piastun w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przezimek

o zwierzynie urodzonej w ubiegłym roku.

posokowiec hanowerski

pies myśliwski średniej wielkości, maści brązowej z czarną maską na pysku. Głowę ma dużą z obwisłymi uszami i faflami, ogon długi i gruby. Pies jednostronny doskonale pracujący na (...)

prowadzenie

1) o jeleniu, danielu, dziku: przewodzenie stadu;
2) o samicy: opieka nad potomstwem,
3) o myśliwym: przesuwanie wylotu lufy za poruszającym się celem.

piszczałka

wabik (zwykle kościany) na jarząbki.

pieśń głuszca

głos wydawany przez tokującego koguta. Składa się z 4 wyraźnie oddzielonych zwrotek: klapanie powtarzane 5-15 razy przez około 4 s., trelowanie około 2 s., korkowanie - krótki główny ton (...)

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

pomykać

o lisie, zającu i króliku: biec.

pasynek

odnoga na łopacie łosia.

pasza soczysta, pasza soczysta, karma soczysta

karma zawierająca duży procent wody (buraki, ziemniaki, kiszonka).

pianie

wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.