Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przodownica

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

Przodownica to zwierzę, które pełni ważną rolę w środowisku naturalnym. Jest to locha, łania lub owca, która jest odpowiedzialna za prowadzenie stada i czuwanie nad jego bezpieczeństwem. Przodownica jest zazwyczaj starsza i doświadczona osobnik, która ma doświadczenie w przemieszczaniu się po okolicy i wykrywaniu potencjalnych zagrożeń.

Przodownica ma szereg obowiązków, które musi wypełniać. Musi ona nadzorować stado i pomagać mu w przemieszczaniu się po okolicy. Musi również ostrzegać inne osobniki przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak drapieżniki lub inne niebezpieczeństwa. Przy pomocy swojego wyostrzonego węchu i słuchu przodownica może wykrywać potencjalne zagrożenia na duże odległości.

Przywódcy stada są bardzo ważni dla jego bezpieczeństwa i dobrobytu. Są one odpowiedzialne za utrzymanie porządku i spokoju w stadzie oraz zapewnienie mu optymalnych warunków do życia. Przywódcy stada są również odpowiedzialni za podejmowanie decyzji dotyczących migracji, gdy sytuacja tego wymaga.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przodownica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

podłowczy

pomocnik łowczego.

paprzysko

miejsce piaskowych kąpieli ptaków.

pędzenie

sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.

patry, patry, trzeszcze

oczy zająca.

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)

przystrzelanie lunety

wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.

pióra

inaczej chyb.

panewka

wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).

pąd

trop zwierzęcia, po którym przebiegły psy