Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przodownica

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

Przodownica, zwierzyna odgrywająca ważną rolę w życiu stad zwierząt gatunków takich jak jelenie, sarny czy owce. Jest to zazwyczaj starsza i doświadczona locha, łania lub owca, która prowadzi stado i czuwa nad jego bezpieczeństwem. Przodownica ma istotne zadania do spełnienia w hierarchii stada. Jej obowiązki obejmują przede wszystkim prowadzenie osobników stada, pomaganie im w przemieszczaniu się po okolicy oraz ostrzeganie innych osobników przed potencjalnymi zagrożeniami, punktując szczególnie drapieżników czy inne niebezpieczeństwa.

Przodownica wykorzystuje swoje doświadczenie oraz zmysły takie jak węch czy słuch do wykrywania potencjalnych zagrożeń na duże odległości. Głównym celem przywódcy stada jest zapewnienie mu bezpieczeństwa oraz optymalnych warunków do życia. Ponadto, to właśnie ona podejmuje kluczowe decyzje dotyczące migracji stada, kierując je tam, gdzie sytuacja wymaga zmiany miejsca zamieszkania. Dzięki swojej roli i odpowiedzialności przodownicy odgrywają kluczową funkcję w utrzymaniu porządku i spokoju w stadzie oraz zapewnieniu jego dobrobytu.

Przodownice stanowią ważny element ekosystemu, a ich zachowanie wpływa zarówno na losy innych osobników stada, jak również na całe środowisko naturalne. Ich zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa i organizację życia codziennego jest nieocenione dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu leśnego czy stepowego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przodownica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

poskromić

w sokolnictwie: zmusić ptaka łowczego do poddania się woli myśliwego.

przelatek

dzik urodzony w ubiegłym roku.

pies

samiec borsuka lub lisa.

pęta

krótkie rzemyki służące do przytrzymania ptaka łowczego.

pianie

wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.

puszcza

wielki kompleks leśny pokryty pierwotnymi lasami.

psiarczyk

dawniej chłopiec przy psach, pomocnik kotłowego.

pasy zaporowe

łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.

pozyskanie zwierzyny

wejście w posiadanie zwierzyny przez odstrzał lub odłów.

posokowiec hanowerski

pies myśliwski średniej wielkości, maści brązowej z czarną maską na pysku. Głowę ma dużą z obwisłymi uszami i faflami, ogon długi i gruby. Pies jednostronny doskonale pracujący na (...)