Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przodownica

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

Przodownica, zwierzyna odgrywająca ważną rolę w życiu stad zwierząt gatunków takich jak jelenie, sarny czy owce. Jest to zazwyczaj starsza i doświadczona locha, łania lub owca, która prowadzi stado i czuwa nad jego bezpieczeństwem. Przodownica ma istotne zadania do spełnienia w hierarchii stada. Jej obowiązki obejmują przede wszystkim prowadzenie osobników stada, pomaganie im w przemieszczaniu się po okolicy oraz ostrzeganie innych osobników przed potencjalnymi zagrożeniami, punktując szczególnie drapieżników czy inne niebezpieczeństwa.

Przodownica wykorzystuje swoje doświadczenie oraz zmysły takie jak węch czy słuch do wykrywania potencjalnych zagrożeń na duże odległości. Głównym celem przywódcy stada jest zapewnienie mu bezpieczeństwa oraz optymalnych warunków do życia. Ponadto, to właśnie ona podejmuje kluczowe decyzje dotyczące migracji stada, kierując je tam, gdzie sytuacja wymaga zmiany miejsca zamieszkania. Dzięki swojej roli i odpowiedzialności przodownicy odgrywają kluczową funkcję w utrzymaniu porządku i spokoju w stadzie oraz zapewnieniu jego dobrobytu.

Przodownice stanowią ważny element ekosystemu, a ich zachowanie wpływa zarówno na losy innych osobników stada, jak również na całe środowisko naturalne. Ich zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa i organizację życia codziennego jest nieocenione dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu leśnego czy stepowego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przodownica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

parzyć się

o ptakach zaspokajających popęd płciowy.

preparowanie

poroży i oręża dzików. Do preparowania przystępujemy niezwłocznie po strzeleniu sztuki. Najpierw czyścimy wstępnie czaszkę (usuwamy język, mózg itd.), następnie moczymy przez 24 godz. w (...)

piszczeć

o samicy sarny (kozie): wydawać głos (pisk).

przeziernik

przyrząd celowniczy z otworem w środku, zastępujący szczerbinki.

pędzenie

sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.

przesmyk

ulubione miejsce zwierzyny, przez które przechodzi zmieniając ostoję.

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.

pielesz

gniazdo ptaka drapieżnego.

pomiatać

o samicach czworonożnych drapieżników (psy, borsuki, wilki, lisy): wydawać na świat potomstwo.

przystrzelanie lunety

wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.