Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ptaszarnia

ptaszarnia

pomieszczenie dla ptaków łowczych.

Ptaszarnia to pomieszczenie przeznaczone dla ptaków łowczych, czyli drapieżnych ptaków używanych do polowań. Pomieszczenie to może być stosowane zarówno w celach treningowych, jak i do przechowywania ptaków w okresach bezpośrednio poprzedzających lub następujących po polowaniach. Ptaszarnie mogą mieć różne rozmiary i konstrukcje w zależności od potrzeb, ale zazwyczaj zapewniają odpowiednią przestrzeń dla ptaków do odpoczynku, lotu oraz utrzymania ich w dobrym stanie zdrowia.

W ptaszarniach panuje specjalnie dostosowany klimat oraz warunki oświetleniowe, aby jak najlepiej sprostać potrzebom i wymaganiom poszczególnych gatunków ptaków łowczych. Dodatkowo, pomieszczenia te muszą być dobrze zabezpieczone przed niepożądanym dostępem osób trzecich oraz innych zwierząt, by zapewnić bezpieczeństwo ptakom.

Ptaszarnie są również miejscem pracy dla sokolników - osób zajmujących się tresurą i hodowlą ptaków łowczych. W tych miejscach przeprowadza się treningi ptaków, dba o ich stan zdrowia oraz prowadzi prace hodowlane mające na celu zachowanie odpowiedniej kondycji populacji drapieżnych ptaków używanych do polowań.

Warto podkreślić, że działalność związana z ptaszarniami podlega ściśle określonym przepisom prawnym i regulacjom dotyczącym ochrony gatunkowej poszczególnych ptaków łowczych. Jest to ważne nie tylko ze względów etycznych, ale także dla zachowania równowagi w ekosystemie oraz zapewnienia trwałości populacji dzikich gatunków udomowionych na potrzeby łowiectwa.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ptaszarnia w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

prowadzący polowanie

myśliwy wyznaczony przez zarząd koła łowieckiego do kierowania polowaniem zbiorowym.

panewka

wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)

przybory myśliwskie

przedmioty (z wyjątkiem broni) ułatwiające polowanie: futerały, torby, stolid, laski, podpórki, noże, troki, wabiki, trąbki, rogi, przybory do czyszczenia broni i elaboracji naboi (...)

podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś (...)

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)

podchód

sposób polowania, polegający na podchodzeniu przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału.

pasza objętościowa, pasza objętościowa, karma objętościowa

karma odznaczająca się małą ilością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. siano, słoma).

pianie

wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.