Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przeziernik

przeziernik

przyrząd celowniczy z otworem w środku, zastępujący szczerbinki.

Przeziernik to przyrząd celowniczy, który służy do precyzyjnego celowania w cel. Jest on zazwyczaj wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego i ma otwór w środku. Przeziernik jest często używany przez myśliwych, aby ułatwić im celowanie w zwierzynę. Przeziernik może być również używany do celowania w inne cele, takie jak strzelanie do tarczy lub innych obiektów.

Przeziernik jest zazwyczaj skonstruowany tak, aby umożliwić myśliwemu precyzyjne celowanie w cel. Otwór w środku przeziernika jest zazwyczaj wyposażony w specjalny system optyczny, który pozwala myśliwemu na precyzyjne określenie odległości między nim a celem. System optyczny może również pomóc myśliwemu określić kształt i rozmiar celu oraz jego położenie.

Przeziernik zastępuje tradycyjne szczerbinki, które były używane do celowania w przeszłości. Szczerbinki były małymi otworami umieszczonymi na broni palnej, które pozwalały myśliwemu na precyzyjne określenie odległości między nim a celem. Jednak szczerbinki były trudne do ustawienia i często prowadziły do niedokładnych strzałów. Przeziernik eliminuje te problemy i pozwala myśliwemu na precyzyjne strzelanie do celu bez potrzeby ustawiania szczerbinek.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przeziernik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

ponowa

świeży opad śniegu ułatwiający myśliwym tropienie. Idealne warunki do polowania.

podryw

polowanie polegające na strzelaniu do ptactwa płoszonego przez samego myśliwego.

pędzel, pędzel, wiecheć

kiść włosów na zewnętrznej części organu płciowego rogacza, byka, tryka i dzika.

Purday

angielska firma produkująca wysokiej klasy dubeltówki.

preparowanie

poroży i oręża dzików. Do preparowania przystępujemy niezwłocznie po strzeleniu sztuki. Najpierw czyścimy wstępnie czaszkę (usuwamy język, mózg itd.), następnie moczymy przez 24 godz. w (...)

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

poduszka, poduszka, baka

wypukłość na kolbie broni myśliwskiej, do której przykłada się policzek podczas celowania i strzału (zob. łoże).

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)

ptaki, ptaki (Aves)

gromada kręgowców, których przednia para kończyn przekształcona jest w skrzydła, a szczęka oraz żuchwa są wydłużone i wraz z pokrywą rogową tworzą dziób.

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)