Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przeziernik

przeziernik

przyrząd celowniczy z otworem w środku, zastępujący szczerbinki.

Przeziernik to przyrząd celowniczy, służący do precyzyjnego określania kierunku strzału i celowania w obiekt. Zazwyczaj wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego, charakteryzuje się otworem w środku. Jest używany przez myśliwych, aby ułatwić im strzelanie do zwierzyny oraz może znaleźć zastosowanie podczas strzelania do tarcz lub innych obiektów. Przeziernik umożliwia dokładne nastawienie kierunku działania broni, eliminując niedokładności występujące przy ustawianiu tradycyjnych szczerbinek. Otwór w środku przeziernika może być wyposażony w specjalny system optyczny, ułatwiający precyzyjne określenie odległości między myśliwym a celem, a także pomagający określić jego kształt i położenie. Współcześnie przezierniki są powszechnie stosowanymi elementami na różnego rodzaju broniach palnych, zapewniając użytkownikom możliwość precyzyjnego celowania i skutecznego trafienia w cel.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przeziernik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przechera

o sprytnym lisie.

podskakiwać

podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. (...)

pogonić

o psie myśliwskim: popędzić za ruszonym zającem.

prośna

ciężarna locha

patry, patry, trzeszcze

oczy zająca.

podłowczy

pomocnik łowczego.

pokrycie

kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej określone procentem śrutu, jaki trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć (...)

przybitka

1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)

ponowa

świeży opad śniegu ułatwiający myśliwym tropienie. Idealne warunki do polowania.

preparowanie

poroży i oręża dzików. Do preparowania przystępujemy niezwłocznie po strzeleniu sztuki. Najpierw czyścimy wstępnie czaszkę (usuwamy język, mózg itd.), następnie moczymy przez 24 godz. w (...)