Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przeziernik

przeziernik

przyrząd celowniczy z otworem w środku, zastępujący szczerbinki.

Przeziernik to przyrząd celowniczy, który służy do precyzyjnego celowania w cel. Jest on zazwyczaj wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego i ma otwór w środku. Przeziernik jest często używany przez myśliwych, aby ułatwić im celowanie w zwierzynę. Przeziernik może być również używany do celowania w inne cele, takie jak strzelanie do tarczy lub innych obiektów.

Przeziernik jest zazwyczaj skonstruowany tak, aby umożliwić myśliwemu precyzyjne celowanie w cel. Otwór w środku przeziernika jest zazwyczaj wyposażony w specjalny system optyczny, który pozwala myśliwemu na precyzyjne określenie odległości między nim a celem. System optyczny może również pomóc myśliwemu określić kształt i rozmiar celu oraz jego położenie.

Przeziernik zastępuje tradycyjne szczerbinki, które były używane do celowania w przeszłości. Szczerbinki były małymi otworami umieszczonymi na broni palnej, które pozwalały myśliwemu na precyzyjne określenie odległości między nim a celem. Jednak szczerbinki były trudne do ustawienia i często prowadziły do niedokładnych strzałów. Przeziernik eliminuje te problemy i pozwala myśliwemu na precyzyjne strzelanie do celu bez potrzeby ustawiania szczerbinek.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przeziernik w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przewód

kanał w lufie.

podajnik

urządzenie w broni powtarzalnej podające, po wyrzuceniu łuski, kolejny nabój do komory nabojowej.

przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)

ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i (...)

przelot

inaczej ciąg.

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)

przechera

o sprytnym lisie.

perły

nieregularne zgrubienia i wyrostki na tykach poroża byka i kozła.

paprać się

o ptakach: kąpać się w piasku.

przeziernik

przyrząd celowniczy z otworem w środku, zastępujący szczerbinki.

paprzysko

miejsce piaskowych kąpieli ptaków.