Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: prochownica

prochownica, prochownica, pulwersak

dawniej używany rożek (bogato zdobiony) do noszenia prochu.

Prochownica to dawny przedmiot, który służył do noszenia prochu. Była to skórzana torba zdobiona bogatymi ornamentami. Prochownica była zazwyczaj wykonana z ciemnej skóry, która była wykończona metalowymi okuciami i ozdobnymi guzikami. Wewnątrz prochownicy znajdował się pojemnik na proch, który miał specjalne uszczelki, aby zapobiec wyciekaniu prochu. Prochownica była również wyposażona w sznurek lub pasek do noszenia na ramieniu lub biodrze.

Prochownica była używana przez myśliwych i łuczników od czasów średniowiecznych aż do XIX wieku. Był to ważny element ubioru myśliwego, ponieważ bez niego nie mieliby oni dostępu do prochu potrzebnego do strzelania z broni palnej. Prochownica była również uważana za symbol statusu społecznego i bogactwa, ponieważ tylko nieliczni mogli sobie pozwolić na jej posiadanie.

Dziś prochownice są uważane za antyki i są często wystawiane na aukcjach lub sprzedawane jako kolekcjonerskie przedmioty. Są one również często używane jako ozdoba domu lub biura, aby nadać im historyczny charakter.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj prochownica w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

płochacz

pies myśliwski przeznaczony do wypłaszania zwierzyny z zarośli lub szuwarów (np. spaniel).

pastorał

podpórka służąca do oparcia broni przy strzale

pierzenie się

wymiana piór u ptaków.

posokowiec

pies myśliwski pracujący na farbie,

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

pancerz

1) upierzenie piersi głuszca;
2) płaszcz, zewnętrzna powłoka pocisku kulowego.

przelot

inaczej ciąg.

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

posznurować

o lisie: pobiec prosto.

pianie

wydawanie ostrego głosu przez koguty bażanta.