Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przechera

przechera

o sprytnym lisie.

Przechera to postać z ludowych legend, będąca uosobieniem sprytnego lisa. W folklorze i tradycji łowieckiej jest ona czasami przedstawiana jako zwierzę o wyjątkowej inteligencji, zdolne do unikania pułapek, wymykające się myśliwym i osiągające swoje cele dzięki sprytowi oraz cwaniactwu. Przechera posiada srebrne futro, które symbolizuje jej nieuchwytność i zdolność do unikania niebezpieczeństw. Jest symbolem zdolności i sprytu, co czyni ją popularnym motywem wśród myśliwych.

Przechera jest przede wszystkim uważana za postać pełną sprytu i inteligencji, która stanowi wyzwanie dla myśliwych. Jej niekonwencjonalne metody unikania zagrożeń sprawiają, że schwytanie jej staje się trudne nawet dla doświadczonych łowców. Symbolizuje ona również szczęście i powodzenie dla myśliwych, a samo jej obecność przynosi nadzieję na udane polowanie.

W kulturze ludowej przechera często pojawia się jako postać pomagająca bohaterom w pokonywaniu trudności lub doradzająca im w trudnych sytuacjach. Może być także obdarzona magicznymi mocami lub właściwościami wróżebnymi, co czyni ją ważnym elementem licznych baśni i legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przechera w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pasza treściwa, pasza treściwa, karma treściwa

pasza odznaczająca się dużą zawartością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. ziarno zbóż).

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.

pielesz

gniazdo ptaka drapieżnego.

płowa zwierzyna

myśliwska nazwa obejmująca: jelenie, samy, łosie i daniele.

pudło

chybiony strzał.

prochownica, prochownica, pulwersak

dawniej używany rożek (bogato zdobiony) do noszenia prochu.

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

polowanie zbiorowe

polowanie, w którym uczestniczy przynajmniej dwóch myśliwych, współpracujących ze sobą.

przybory myśliwskie

przedmioty (z wyjątkiem broni) ułatwiające polowanie: futerały, torby, stolid, laski, podpórki, noże, troki, wabiki, trąbki, rogi, przybory do czyszczenia broni i elaboracji naboi (...)

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)