Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przechera

przechera

o sprytnym lisie.

Przechera to postać z ludowych legend, będąca uosobieniem sprytnego lisa. W folklorze i tradycji łowieckiej jest ona czasami przedstawiana jako zwierzę o wyjątkowej inteligencji, zdolne do unikania pułapek, wymykające się myśliwym i osiągające swoje cele dzięki sprytowi oraz cwaniactwu. Przechera posiada srebrne futro, które symbolizuje jej nieuchwytność i zdolność do unikania niebezpieczeństw. Jest symbolem zdolności i sprytu, co czyni ją popularnym motywem wśród myśliwych.

Przechera jest przede wszystkim uważana za postać pełną sprytu i inteligencji, która stanowi wyzwanie dla myśliwych. Jej niekonwencjonalne metody unikania zagrożeń sprawiają, że schwytanie jej staje się trudne nawet dla doświadczonych łowców. Symbolizuje ona również szczęście i powodzenie dla myśliwych, a samo jej obecność przynosi nadzieję na udane polowanie.

W kulturze ludowej przechera często pojawia się jako postać pomagająca bohaterom w pokonywaniu trudności lub doradzająca im w trudnych sytuacjach. Może być także obdarzona magicznymi mocami lub właściwościami wróżebnymi, co czyni ją ważnym elementem licznych baśni i legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przechera w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przelatek

dzik urodzony w ubiegłym roku.

praca psa

sposób wykonywania zadań przez psa myśliwskiego (oceniany na konkursach).

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.

pogłowie

ogół zwierzyny danego gatunku, bytującego na określonym terenie.

poszuk

umiejętność szybkiego oraz skutecznego poszukiwania i odnajdywania zwierzyny przez psa

Purday

angielska firma produkująca wysokiej klasy dubeltówki.

padlina

ciało nieżywego zwierzęcia, które padło w sposób naturalny.

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)

pień

wyrostek kostny na czole samców zwierzyny płowej, na którym nasadzane jest poroże.

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)