Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przechera

przechera

o sprytnym lisie.

Przechera to postać z ludowych legend, będąca uosobieniem sprytnego lisa. W folklorze i tradycji łowieckiej jest ona czasami przedstawiana jako zwierzę o wyjątkowej inteligencji, zdolne do unikania pułapek, wymykające się myśliwym i osiągające swoje cele dzięki sprytowi oraz cwaniactwu. Przechera posiada srebrne futro, które symbolizuje jej nieuchwytność i zdolność do unikania niebezpieczeństw. Jest symbolem zdolności i sprytu, co czyni ją popularnym motywem wśród myśliwych.

Przechera jest przede wszystkim uważana za postać pełną sprytu i inteligencji, która stanowi wyzwanie dla myśliwych. Jej niekonwencjonalne metody unikania zagrożeń sprawiają, że schwytanie jej staje się trudne nawet dla doświadczonych łowców. Symbolizuje ona również szczęście i powodzenie dla myśliwych, a samo jej obecność przynosi nadzieję na udane polowanie.

W kulturze ludowej przechera często pojawia się jako postać pomagająca bohaterom w pokonywaniu trudności lub doradzająca im w trudnych sytuacjach. Może być także obdarzona magicznymi mocami lub właściwościami wróżebnymi, co czyni ją ważnym elementem licznych baśni i legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przechera w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pomykać

o lisie, zającu i króliku: biec.

ponowa

świeży opad śniegu ułatwiający myśliwym tropienie. Idealne warunki do polowania.

polano, polano, wiecha

ogon wilka.

polowanie zbiorowe

polowanie, w którym uczestniczy przynajmniej dwóch myśliwych, współpracujących ze sobą.

piastun

młody niedźwiedź będący pod opieką matki.

puszcza

wielki kompleks leśny pokryty pierwotnymi lasami.

przestęp

trop jelenia charakteryzujący się tym, że odcisk tylnego badyla przekracza odcisk badyla przedniego.

podskakiwać

podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. (...)

przepiórka, przepiórka (Coturnix coturnix L.)

ptak z rodziny bażantów podobny do kuropatwy, ale mniejszy. Na grzbiecie ma duże kremowobiale kreski. Długość ciała 20 cm, rozpiętość skrzydeł 34 cm, ciężar 50-140 g. Żyje na polach i (...)

podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś (...)