Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przechera

przechera

o sprytnym lisie.

Przechera to postać z ludowych legend, która jest uosobieniem sprytnego lisa. Przechera jest często przedstawiana jako zwierzę, które ma nadludzką inteligencję i zdolność do wykorzystywania jej w celu osiągnięcia swoich celów. Jest to postać, która jest bardzo popularna wśród myśliwych i łowców, ponieważ symbolizuje ona ich umiejętności i spryt.

Przechera jest często przedstawiana jako lis o srebrnym futrze, który ma niezwykłe zdolności do unikania pułapek i wymykania się myśliwym. Jego inteligencja i spryt są tak duże, że nawet najbardziej doświadczony myśliwy może mieć trudności z pojmaniem go. Przechera jest również uważany za symbol szczęścia i powodzenia dla myśliwych, ponieważ jej obecność oznacza, że ​​mogą one liczyć na udane polowanie.

Przechera jest również postacią, która często pojawia się w baśniach i legendach. Jest ona czasami przedstawiana jako postać, która pomaga bohaterom w ich podróży lub daje im rady dotyczące tego, co powinni robić. Przechera może być również przedstawiana jako postać, która ma moc magiczną lub wróżbiarską. Wszystkie te cechy sprawiają, że przechera stanowi ważny element wielu ludowych opowieści i legend.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przechera w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

Polski Związek Łowiecki

organizacja łowiecka powstała w 1923 r. z przekształcenia Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Obecnie PZŁ działa w oparciu o Ustawę z 17 czerwca 1959 r. i posiada statut nadany (...)

pielesz

gniazdo ptaka drapieżnego.

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

psiarczyk

dawniej chłopiec przy psach, pomocnik kotłowego.

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

padlina

ciało nieżywego zwierzęcia, które padło w sposób naturalny.

pomruk

głos wydawany przez niedźwiedzia, jelenia byka i borsuka.

podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś (...)

pyza

nos żubra i łosia.

przystrzelanie lunety

wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.