Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przechera

przechera

o sprytnym lisie.

Przechera to postać z ludowych legend, która jest uosobieniem sprytnego lisa. Przechera jest często przedstawiana jako zwierzę, które ma nadludzką inteligencję i zdolność do wykorzystywania jej w celu osiągnięcia swoich celów. Jest to postać, która jest bardzo popularna wśród myśliwych i łowców, ponieważ symbolizuje ona ich umiejętności i spryt.

Przechera jest często przedstawiana jako lis o srebrnym futrze, który ma niezwykłe zdolności do unikania pułapek i wymykania się myśliwym. Jego inteligencja i spryt są tak duże, że nawet najbardziej doświadczony myśliwy może mieć trudności z pojmaniem go. Przechera jest również uważany za symbol szczęścia i powodzenia dla myśliwych, ponieważ jej obecność oznacza, że ​​mogą one liczyć na udane polowanie.

Przechera jest również postacią, która często pojawia się w baśniach i legendach. Jest ona czasami przedstawiana jako postać, która pomaga bohaterom w ich podróży lub daje im rady dotyczące tego, co powinni robić. Przechera może być również przedstawiana jako postać, która ma moc magiczną lub wróżbiarską. Wszystkie te cechy sprawiają, że przechera stanowi ważny element wielu ludowych opowieści i legend.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przechera w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pasowanie na myśliwego

stary obyczaj przyjmowania adepta do grona myśliwych. Nakazuje on dokonać tego ceremonialnie po ustrzeleniu przez adepta pierwszej sztuki grubej zwierzyny. Najstarszy wiekiem i doświadczeniem (...)

posznurować

o lisie: pobiec prosto.

polano, polano, wiecha

ogon wilka.

podryw

polowanie polegające na strzelaniu do ptactwa płoszonego przez samego myśliwego.

pierzenie się

wymiana piór u ptaków.

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

pniaki

inaczej haki.

pojemność łowiska

maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)

prowadzenie

1) o jeleniu, danielu, dziku: przewodzenie stadu;
2) o samicy: opieka nad potomstwem,
3) o myśliwym: przesuwanie wylotu lufy za poruszającym się celem.

patrochy

niejadalne wnętrzności zwierzyny.