Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przechera

przechera

o sprytnym lisie.

Przechera to postać z ludowych legend, będąca uosobieniem sprytnego lisa. W folklorze i tradycji łowieckiej jest ona czasami przedstawiana jako zwierzę o wyjątkowej inteligencji, zdolne do unikania pułapek, wymykające się myśliwym i osiągające swoje cele dzięki sprytowi oraz cwaniactwu. Przechera posiada srebrne futro, które symbolizuje jej nieuchwytność i zdolność do unikania niebezpieczeństw. Jest symbolem zdolności i sprytu, co czyni ją popularnym motywem wśród myśliwych.

Przechera jest przede wszystkim uważana za postać pełną sprytu i inteligencji, która stanowi wyzwanie dla myśliwych. Jej niekonwencjonalne metody unikania zagrożeń sprawiają, że schwytanie jej staje się trudne nawet dla doświadczonych łowców. Symbolizuje ona również szczęście i powodzenie dla myśliwych, a samo jej obecność przynosi nadzieję na udane polowanie.

W kulturze ludowej przechera często pojawia się jako postać pomagająca bohaterom w pokonywaniu trudności lub doradzająca im w trudnych sytuacjach. Może być także obdarzona magicznymi mocami lub właściwościami wróżebnymi, co czyni ją ważnym elementem licznych baśni i legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przechera w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

parostki

poroże kozła sarny. Prawidłowe parostki dorosłego kozła to szóslak. Stanowią trofeum z kozła.

perukarz

kozioł noszący poroże zdeformowane w kształcie narośli kostnej pokrytej scypulem. Powitanie peruki wiąże się z utratą lub uszkodzeniem jąder. Zjawisko to dużo rzadziej występuje wśród (...)

pąd

trop zwierzęcia, po którym przebiegły psy

pęta

krótkie rzemyki służące do przytrzymania ptaka łowczego.

patroszenie

usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)

pędzenie

sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.

pokot, pokot, rozkład

ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien (...)

polowanie

tropienie, ściganie, strzelanie i łowienie zwierzyny sposobami zgodnymi z prawem. Poloewanie stanowiło zajęcie ludzi od czasów pierwotnych aż do dziś. Na przestrzeni wieków ulegało i ulega (...)

przewód łowiecki

inaczej conductus.

przeziernik

przyrząd celowniczy z otworem w środku, zastępujący szczerbinki.