Definicja hasła: poletko łowieckie
- poletko łowieckie
powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a także trawy, na zgryzowych młode drzewa i krzewy. Różnica między poletkami żerowymi i ogryzowymi a produkcyjnymi polega na ich przeznaczeniu. Pierwsze są ogrodzone do czasu osiągnięcia przez rośliny odpowiedniej dojrzałości, następnie rozgradzane, co umożliwia zwierzynie żerowanie. Drugie natomiast są cały czas niedostępne dla zwierzyny, dopiero zbiory przeznaczane są na zimową karmę.
Poletko łowieckie to powierzchnia uprawy roślin, które służą zwierzynie jako żer lub karma. Wyróżnia się trzy rodzaje poletek łowieckich: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Poletka żerowe i ogryzowe są dostępne dla zwierząt do pasania, natomiast produkcyjne służą głównie jako zimowa karmidło dla zwierzyny. Na poletkach łowieckich uprawiane są różnego rodzaju rośliny, takie jak rośliny okopowe, motylkowe, owies oraz trawy. Poletka ogryzowe także mogą obejmować młode drzewa i krzewy.
Organizacja poletek łowieckich wymaga starannej pracy i odpowiedniej wiedzy na temat właściwych technik uprawy. Żerowe i ogryzowe poletka powinny być ogrodzone przez pewien czas, aby rośliny osiągnęły odpowiednią dojrzałość, a następnie rozgradzane w celu umożliwienia zwierzynie żerowania. Natomiast poletka produkcyjne są przeznaczone głównie na zimową karmę i z reguły nie są dostępne dla zwierzyny do momentu zbiorów. Poletka łowieckie odgrywają istotną rolę w gospodarce łowieckiej, zapewniając naturalne źródło pożywienia dla dzikiej zwierzyny oraz przyczyniając się do ochrony przyrody poprzez zachowanie bioróżnorodności.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj poletko łowieckie w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- panewka
wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).
- pojemność łowiska
maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)
- pasza treściwa, pasza treściwa, karma treściwa
pasza odznaczająca się dużą zawartością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. ziarno zbóż).
- perły
nieregularne zgrubienia i wyrostki na tykach poroża byka i kozła.
- pasza objętościowa, pasza objętościowa, karma objętościowa
karma odznaczająca się małą ilością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. siano, słoma).
- położyć
powalić celnym strzałem grubego zwierza.
- Polski Związek Łowiecki
organizacja łowiecka powstała w 1923 r. z przekształcenia Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Obecnie PZŁ działa w oparciu o Ustawę z 17 czerwca 1959 r. i posiada statut nadany (...)
- podkowa
ciemnobrązowy łuk upierzenia na piersi kuropatwy.
- plusk, plusk, kielnia
ogon bobra.
- płaskodeńka
popularna łódka o płaskim dnie używana do polowań na ptactwo.