Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pocisk

pocisk

w broni myśliwskiej część naboju (rażąca); może być kula lub śrut (zob. amunicja myśliwska).

Pocisk to część naboju broni myśliwskiej, która jest rażąca. Może przyjmować postać kuli lub śrutu. Amunicja do broni myśliwskiej dzieli się na śrutową i kulową. Amunicja śrutowa jest przeznaczona do broni myśliwskiej o lufach gładkich i jest stosowana do polowania na zwierzynę drobną oraz duże drapieżniki jak ryś czy wilk. Natomiast amunicja kulowa może być używana zarówno do broni o lufach gładkich, jak i gwintowanych, co wpływa na jej budowę. Donośność strzału śrutowego wynosi zazwyczaj 250-450 m, w zależności od grubości śrutu, przy czym im jest on grubszy, tym większa donośność. Skuteczność strzału śrutowego wynosi około 40 m. Z kolei donośność strzału kulowego dla pocisków wystrzelonych z lufy gładkiej to około 1500 m, a dla pocisków wystrzelonych z lufy gwintowanej odpowiednio 4000 m. Skuteczność w pierwszym przypadku wynosi około 60 m, a w drugim 200 m.

Nabój do broni o lufach gładkich składa się z tekturowej lub plastykowej łuski zakończonej metalowym okuciem, w którym znajduje się spłonka, proch, przybitka wojłokowa lub plastykowa oraz pocisk złożony ze śrucin o jednakowej średnicy (od 2 mm do 4,75 mm). Pocisk może znajdować się dodatkowo w tzw. koszyczku, który jednocześnie zastępuje przybitkę. Nabój kulowy różni się od ww., głównie pod względem kształtu pocisku. Natomiast nabój kulowy do broni o lufach gwintowanych składa się z metalowej (przeważnie mosiężnej) łuski, spłonki prowadzącej zapłon prochu oraz pocisku o budowie uzależnionej od producenta i przeznaczenia broni. Każdy nabój ma kaliber i długość komory nabojowej podaną na łusce, a nabój przeznaczony do kulowej broni łamanej posiada dodatkowo symbol R oraz specjalne wyposażenie – kryzę lub wtok – dostosowane do rodzaju broni.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pocisk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podstrzelić

na polowaniu zbiorowym strzelać do zwierzyny wychodzącej na sąsiada.

para, para, parka

samiec i samica tego samego gatunku.

przezimek

o zwierzynie urodzonej w ubiegłym roku.

podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś (...)

podeszwa

spód stopy niedźwiedzia.

położyć

powalić celnym strzałem grubego zwierza.

pyza

nos żubra i łosia.

Polski Związek Łowiecki

organizacja łowiecka powstała w 1923 r. z przekształcenia Centralnego Związku Stowarzyszeń Łowieckich. Obecnie PZŁ działa w oparciu o Ustawę z 17 czerwca 1959 r. i posiada statut nadany (...)

puller

człowiek obsługujący maszyny do podawania rzutków.

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).