Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pocisk

pocisk

w broni myśliwskiej część naboju (rażąca); może być kula lub śrut (zob. amunicja myśliwska).

Pocisk to część naboju broni myśliwskiej, która jest rażąca. Może przyjmować postać kuli lub śrutu. Amunicja do broni myśliwskiej dzieli się na śrutową i kulową. Amunicja śrutowa jest przeznaczona do broni myśliwskiej o lufach gładkich i jest stosowana do polowania na zwierzynę drobną oraz duże drapieżniki jak ryś czy wilk. Natomiast amunicja kulowa może być używana zarówno do broni o lufach gładkich, jak i gwintowanych, co wpływa na jej budowę. Donośność strzału śrutowego wynosi zazwyczaj 250-450 m, w zależności od grubości śrutu, przy czym im jest on grubszy, tym większa donośność. Skuteczność strzału śrutowego wynosi około 40 m. Z kolei donośność strzału kulowego dla pocisków wystrzelonych z lufy gładkiej to około 1500 m, a dla pocisków wystrzelonych z lufy gwintowanej odpowiednio 4000 m. Skuteczność w pierwszym przypadku wynosi około 60 m, a w drugim 200 m.

Nabój do broni o lufach gładkich składa się z tekturowej lub plastykowej łuski zakończonej metalowym okuciem, w którym znajduje się spłonka, proch, przybitka wojłokowa lub plastykowa oraz pocisk złożony ze śrucin o jednakowej średnicy (od 2 mm do 4,75 mm). Pocisk może znajdować się dodatkowo w tzw. koszyczku, który jednocześnie zastępuje przybitkę. Nabój kulowy różni się od ww., głównie pod względem kształtu pocisku. Natomiast nabój kulowy do broni o lufach gwintowanych składa się z metalowej (przeważnie mosiężnej) łuski, spłonki prowadzącej zapłon prochu oraz pocisku o budowie uzależnionej od producenta i przeznaczenia broni. Każdy nabój ma kaliber i długość komory nabojowej podaną na łusce, a nabój przeznaczony do kulowej broni łamanej posiada dodatkowo symbol R oraz specjalne wyposażenie – kryzę lub wtok – dostosowane do rodzaju broni.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pocisk w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pochwa

futerał ochronny na głownię białej brom myśliwskiej, wykonany przeważnie ze skóry okutej

patroszenie

usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)

płaskodeńka

popularna łódka o płaskim dnie używana do polowań na ptactwo.

prawka

prawa lufa broni myśliwskiej.

przesadzić

o zwierzynie: przeskakiwać przez linię gdzie stoją myśliwi.

pozyskanie zwierzyny

wejście w posiadanie zwierzyny przez odstrzał lub odłów.

podkowa

ciemnobrązowy łuk upierzenia na piersi kuropatwy.

przewód

kanał w lufie.

paszcza

otwór gębowy niedźwiedzia, wilka, rysia i psa.

pasja myśliwska

zamiłowanie, żądza przygód i przeżyć myśliwskich.