Definicja hasła: pocisk
- pocisk
w broni myśliwskiej część naboju (rażąca); może być kula lub śrut (zob. amunicja myśliwska).
Pocisk to część naboju broni myśliwskiej, która jest rażąca. Może przyjmować postać kuli lub śrutu. Amunicja do broni myśliwskiej dzieli się na śrutową i kulową. Amunicja śrutowa jest przeznaczona do broni myśliwskiej o lufach gładkich i jest stosowana do polowania na zwierzynę drobną oraz duże drapieżniki jak ryś czy wilk. Natomiast amunicja kulowa może być używana zarówno do broni o lufach gładkich, jak i gwintowanych, co wpływa na jej budowę. Donośność strzału śrutowego wynosi zazwyczaj 250-450 m, w zależności od grubości śrutu, przy czym im jest on grubszy, tym większa donośność. Skuteczność strzału śrutowego wynosi około 40 m. Z kolei donośność strzału kulowego dla pocisków wystrzelonych z lufy gładkiej to około 1500 m, a dla pocisków wystrzelonych z lufy gwintowanej odpowiednio 4000 m. Skuteczność w pierwszym przypadku wynosi około 60 m, a w drugim 200 m.
Nabój do broni o lufach gładkich składa się z tekturowej lub plastykowej łuski zakończonej metalowym okuciem, w którym znajduje się spłonka, proch, przybitka wojłokowa lub plastykowa oraz pocisk złożony ze śrucin o jednakowej średnicy (od 2 mm do 4,75 mm). Pocisk może znajdować się dodatkowo w tzw. koszyczku, który jednocześnie zastępuje przybitkę. Nabój kulowy różni się od ww., głównie pod względem kształtu pocisku. Natomiast nabój kulowy do broni o lufach gwintowanych składa się z metalowej (przeważnie mosiężnej) łuski, spłonki prowadzącej zapłon prochu oraz pocisku o budowie uzależnionej od producenta i przeznaczenia broni. Każdy nabój ma kaliber i długość komory nabojowej podaną na łusce, a nabój przeznaczony do kulowej broni łamanej posiada dodatkowo symbol R oraz specjalne wyposażenie – kryzę lub wtok – dostosowane do rodzaju broni.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pocisk w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- padlina
ciało nieżywego zwierzęcia, które padło w sposób naturalny.
- pasza treściwa, pasza treściwa, karma treściwa
pasza odznaczająca się dużą zawartością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. ziarno zbóż).
- patroszenie
usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)
- pojemność łowiska
maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)
- piórkować
dobijać postrzelonego ptaka.
- prośna
ciężarna locha
- podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)
ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś (...)
- pochwa
futerał ochronny na głownię białej brom myśliwskiej, wykonany przeważnie ze skóry okutej
- pies podsokoli
pies legawy (najczęściej wyżeł) współpracujący w czasie polowania z ptakiem łowczym