Definicja hasła: parostki
- parostki
poroże kozła sarny. Prawidłowe parostki dorosłego kozła to szóslak. Stanowią trofeum z kozła.
Parostki to poroże kozła sarny, zazwyczaj wykonane z rogu, które jest usuwane po śmierci zwierzęcia. Stanowią one trofeum myśliwskie oraz ozdobę. Parostki składają się z dwóch rogów połączonych ze sobą na środku, o różnych długościach i szerokościach, przy czym ich wygląd może się różnić w zależności od gatunku i wieku kozła. Mogą być proste lub skrzywione, a ich długość może osiągać kilka metrów. Parostki sarny są czasami uważane za symbol mocy i statusu społecznego, a także jako symbol dumy i honoru. W niektórych kulturach są one elementem duchowego przywiązania do natury i przyrody.
Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj parostki w wyszukiwarce Google
Inne hasła na literę P
- poidło
naturalny lub sztuczny zbiornik z wodą, z którego korzysta zwierzyna.
- ptaszniczka
długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.
- ptactwo
zbiorowa nazwa ptaków łownych.
- postrzał
miejsce trafienia zwierzyny.
- pędzenie
sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.
- polano, polano, wiecha
ogon wilka.
- pojemność łowiska
maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)
- piszczeć
o samicy sarny (kozie): wydawać głos (pisk).
- podlot
młody ptak zaczynający latać.