Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przelatek

przelatek

dzik urodzony w ubiegłym roku.

Przelatek to dzik, który urodził się w poprzednim roku. Jest to określenie stosowane w łowiectwie, aby opisać młodego dzika, który niedawno dotarł na tereny łowieckie. Przelatki są zazwyczaj bardziej aktywne i energiczne niż starsze osobniki, ponieważ nie mają dużej wprawy w unikaniu ludzi i innych zagrożeń. Dodatkowo, ze względu na brak doświadczenia, są one bardziej podatne na przyciąganie przez zapachy i dźwięki.

Ze względu na swoją nieostrożność i brak doświadczenia w kontakcie z ludźmi, przelatki są często łatwiejsze do polowania niż starsze dziki. Niemniej jednak polowanie na przelatki może być trudniejsze z powodu ich ruchliwości i trudności w zauważeniu. Dlatego myśliwi muszą wykazywać dużą cierpliwość i skupienie podczas polowania na tego rodzaju dziki.

Polowanie na przelatki stanowi istotny element praktyk łowieckich, umożliwiając zdobycie wysokiej jakości mięsa oraz kontrolę populacji dzików w danym obszarze. Redukcja populacji dzików może być korzystna dla lokalnych gospodarstw rolnych i innych mieszkańców regionu, dlatego polowanie na przelatki odgrywa istotną rolę w zarządzaniu populacją dzików.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przelatek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

pistonówka

inaczej kapiszonówka.

par force

rodzaj polowania konno z psami gończymi na jelenie, dziki, zające, lisy, rozpowszechniony głównie w Anglii.

patroszenie

usuwanie wnętrzności z jamy brzusznej strzelonej zwierzyny. Należy wykonać je niezwłocznie ze względu na proces psucia się tuszy, który zaczyna się od jamy brzusznej, zwłaszcza gdy pocisk (...)

poryk

jednorazowy, głośny ryk jelenia byka,

pasza objętościowa, pasza objętościowa, karma objętościowa

karma odznaczająca się małą ilością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. siano, słoma).

prochownica, prochownica, pulwersak

dawniej używany rożek (bogato zdobiony) do noszenia prochu.

przecinka

wąska dróżka wycięta w lesie.

polano, polano, wiecha

ogon wilka.

pasza treściwa, pasza treściwa, karma treściwa

pasza odznaczająca się dużą zawartością składników pokarmowych w jednostce wagowej (np. ziarno zbóż).