Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przelatek

przelatek

dzik urodzony w ubiegłym roku.

Przelatek to dzik, który urodził się w ubiegłym roku. Jest to określenie stosowane w łowiectwie, aby oznaczyć dzika, który niedawno przybył na łowisko. Przelatki są często bardzo aktywne i energiczne, ponieważ są młode i zazwyczaj nie mają doświadczenia w unikaniu ludzi. Są one również bardziej podatne na przyciąganie przez zapachy i dźwięki niż starsze dziki.

Przelatki są często łatwiejsze do polowania niż starsze dziki, ponieważ są mniej ostrożne i nie mają doświadczenia w unikaniu ludzi. Jednak polowanie na przelatki może być trudniejsze niż polowanie na starsze dziki, ponieważ są one bardziej ruchliwe i trudniejsze do zauważenia. Dlatego też myśliwi muszą być bardzo cierpliwi i skupieni podczas polowania na przelatki.

Polowanie na przelatki jest ważnym elementem łowiectwa, ponieważ pozwala myśliwym zdobyć dobrej jakości mięso. Ponadto polowanie na przelatki pozwala myśliwym zmniejszyć populację dzików w okolicy, co może być korzystne dla lokalnych gospodarstw rolnych i innych mieszkańców okolicy.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przelatek w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

podprowadzać

o tropicielu lub psie myśliwskim: zaprowadzić myśliwego na spotkanie ze zwierzyną.

przybitka

1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)

pokot, pokot, rozkład

ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien (...)

pasy zaporowe

łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.

pomykać

o lisie, zającu i króliku: biec.

pojedynka

broń myśliwska jednostrzałowa.

ptaszniczka

długa myśliwska broń palna małego kalibru, używana do polowania na ptaki od XVI w., wyposażona zazwyczaj w zewnętrzny zamek kołowy i ściętą, bogato inkrustowaną kolbę.

patry, patry, trzeszcze

oczy zająca.

przesmyk

ulubione miejsce zwierzyny, przez które przechodzi zmieniając ostoję.

pogonić

o psie myśliwskim: popędzić za ruszonym zającem.