Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: proćna

proćna

o ciężarnej losze.

Proćna to samica jelenia, czyli łosia, która nosi ciążę. Po zapłodnieniu loszka nosi swoje potomstwo przez około 240-250 dni, po czym rodzi zazwyczaj jedno lub dwoje młodych. Okres ciąży zależy od gatunku i rozmiarów zwierzęcia. W czasie ciąży proćna starannie wybiera schronienie, gdzie będzie mogła bezpiecznie urodzić potomstwo. Po narodzinach loszka opiekuje się swoimi młodymi przez kilka miesięcy, niestrudzenie ich karmiąc i chroniąc przed drapieżnikami.

Termin "proćna" jest używany również w polowaniach jako określenie samicy jelenia w okresie ciąży. Polowanie na proćną często podlega restrykcjom prawnej ochrony zwierząt, ze względu na ochronę reprodukcji dzikich zwierząt w celu zachowania równowagi ekosystemu i zagrożonych gatunków.

Loszka podczas okresu ciąży staje się bardziej ostrożna i troskliwa wobec swojego terytorium, co sprawia że polowanie na proćną jest trudniejsze niż zazwyczaj. Dla wielu łowców jest to również czas większego szacunku dla zwierzęcia oraz chęci ochrony przyszłego pokolenia dzikich zwierząt.

Współczesne prawa łowieckie ustalają okresy ochronne dla samic jeleni w okresie ciąży, aby zapewnić rozwój populacji i zachować przyrodę w zdrowym stanie. Nadużycia polujących na samicę jelenia w okresie ciąży grożą nie tylko sankcjami prawno-ustrojowymi, ale także skutkami ekologicznymi dla środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj proćna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pojemność łowiska

maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)

przybitka

1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)

pokrycie

kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej określone procentem śrutu, jaki trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć (...)

pęta

krótkie rzemyki służące do przytrzymania ptaka łowczego.

pniaki

inaczej haki.

pancerz

1) upierzenie piersi głuszca;
2) płaszcz, zewnętrzna powłoka pocisku kulowego.

parzyć się

o ptakach zaspokajających popęd płciowy.

podprowadzać

o tropicielu lub psie myśliwskim: zaprowadzić myśliwego na spotkanie ze zwierzyną.

posokowiec bawarski

pies myśliwski, wyglądem przypominający większych rozmiarów jamnika. Maść czerwonobrązowa lub czerwonożółta. Pracuje wyłącznie na farbie za postrzałkiem. Przydatny szczególnie w (...)

podchód

sposób polowania, polegający na podchodzeniu przez myśliwego do zwierzyny na odległość strzału.