Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: proćna

proćna

o ciężarnej losze.

Proćna to samica jelenia, czyli łosia, która nosi ciążę. Po zapłodnieniu loszka nosi swoje potomstwo przez około 240-250 dni, po czym rodzi zazwyczaj jedno lub dwoje młodych. Okres ciąży zależy od gatunku i rozmiarów zwierzęcia. W czasie ciąży proćna starannie wybiera schronienie, gdzie będzie mogła bezpiecznie urodzić potomstwo. Po narodzinach loszka opiekuje się swoimi młodymi przez kilka miesięcy, niestrudzenie ich karmiąc i chroniąc przed drapieżnikami.

Termin "proćna" jest używany również w polowaniach jako określenie samicy jelenia w okresie ciąży. Polowanie na proćną często podlega restrykcjom prawnej ochrony zwierząt, ze względu na ochronę reprodukcji dzikich zwierząt w celu zachowania równowagi ekosystemu i zagrożonych gatunków.

Loszka podczas okresu ciąży staje się bardziej ostrożna i troskliwa wobec swojego terytorium, co sprawia że polowanie na proćną jest trudniejsze niż zazwyczaj. Dla wielu łowców jest to również czas większego szacunku dla zwierzęcia oraz chęci ochrony przyszłego pokolenia dzikich zwierząt.

Współczesne prawa łowieckie ustalają okresy ochronne dla samic jeleni w okresie ciąży, aby zapewnić rozwój populacji i zachować przyrodę w zdrowym stanie. Nadużycia polujących na samicę jelenia w okresie ciąży grożą nie tylko sankcjami prawno-ustrojowymi, ale także skutkami ekologicznymi dla środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj proćna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

ptaki, ptaki (Aves)

gromada kręgowców, których przednia para kończyn przekształcona jest w skrzydła, a szczęka oraz żuchwa są wydłużone i wraz z pokrywą rogową tworzą dziób.

płaskonos, płaskonos (Spatula clypeata L.)

bardzo nielicznie lęgowy ptak z rodziny blaszkodziobych należący do kaczek właściwych. Charakterystyczną cechą płaskonosa jest wąski u nasady dziób, rozszerzony przy końcu. Długość (...)

pole

1) teren, na którym odbywa się polowanie;
2) rok pracy psa myśliwskiego (np. drugie pole - drugi sezon).

podgorzałka, podgorzałka (Nyroca nyroca Sulld)

ptak z rzędu blaszkodziobych należący do grążyc. Długość ciała do 42 cm, rozpiętość skrzydeł do 65 cm, ciężar 0,5-0,7 kg. Kaczor w upierzeniu godowym ma głowę, szyję i pierś (...)

pokot, pokot, rozkład

ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien (...)

pędzel, pędzel, wiecheć

kiść włosów na zewnętrznej części organu płciowego rogacza, byka, tryka i dzika.

przelot

inaczej ciąg.

pasy zaporowe

łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.

poletko łowieckie

powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)

perukarz

kozioł noszący poroże zdeformowane w kształcie narośli kostnej pokrytej scypulem. Powitanie peruki wiąże się z utratą lub uszkodzeniem jąder. Zjawisko to dużo rzadziej występuje wśród (...)