Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: proćna

proćna

o ciężarnej losze.

Proćna to samica jelenia, czyli łosia, która nosi ciążę. Po zapłodnieniu loszka nosi swoje potomstwo przez około 240-250 dni, po czym rodzi zazwyczaj jedno lub dwoje młodych. Okres ciąży zależy od gatunku i rozmiarów zwierzęcia. W czasie ciąży proćna starannie wybiera schronienie, gdzie będzie mogła bezpiecznie urodzić potomstwo. Po narodzinach loszka opiekuje się swoimi młodymi przez kilka miesięcy, niestrudzenie ich karmiąc i chroniąc przed drapieżnikami.

Termin "proćna" jest używany również w polowaniach jako określenie samicy jelenia w okresie ciąży. Polowanie na proćną często podlega restrykcjom prawnej ochrony zwierząt, ze względu na ochronę reprodukcji dzikich zwierząt w celu zachowania równowagi ekosystemu i zagrożonych gatunków.

Loszka podczas okresu ciąży staje się bardziej ostrożna i troskliwa wobec swojego terytorium, co sprawia że polowanie na proćną jest trudniejsze niż zazwyczaj. Dla wielu łowców jest to również czas większego szacunku dla zwierzęcia oraz chęci ochrony przyszłego pokolenia dzikich zwierząt.

Współczesne prawa łowieckie ustalają okresy ochronne dla samic jeleni w okresie ciąży, aby zapewnić rozwój populacji i zachować przyrodę w zdrowym stanie. Nadużycia polujących na samicę jelenia w okresie ciąży grożą nie tylko sankcjami prawno-ustrojowymi, ale także skutkami ekologicznymi dla środowiska naturalnego.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj proćna w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

ptactwo łowne

gatunki ptaków na które mo.na polować (patrz: zwierzyna) 429.Ptak łowczy ? uło.ony i wykorzystywany do polowania na zwierzynę

przystrzelanie broni

wyregulowanie przyrządów celowniczych w ten sposób, aby broń biła celnie.

podajnik

urządzenie w broni powtarzalnej podające, po wyrzuceniu łuski, kolejny nabój do komory nabojowej.

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.

poszuk

umiejętność szybkiego oraz skutecznego poszukiwania i odnajdywania zwierzyny przez psa

podkładacz

myśliwy lub pomocnik, który wchodzi z psami do miotu i naprowadza je na świeży trop zwierzyny.

podłowczy

pomocnik łowczego.

pochwa

futerał ochronny na głownię białej brom myśliwskiej, wykonany przeważnie ze skóry okutej

przetrzebić

zmniejszyć liczbę zwierzyny przez nadmierny odstrzał.

przyszłościowa sztuka

osobnik nadający się do dalszej hodowli.