Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przewód łowiecki

przewód łowiecki

inaczej conductus.

Przewód łowiecki był jednym z ciężarów łowieckich prawa książęcego, który polegał na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania. Przewód łowiecki był obowiązkiem wszystkich mieszkańców danego regionu, a w szczególności tych, którzy posiadali ziemię. Przewód łowiecki obejmował dostarczanie i utrzymywanie podwodu dla księcia, jego strzelców i dworu. Oznaczało to, że mieszkańcy musieli zapewnić odpowiednią ilość wody do picia, aby zaspokoić potrzeby polujących. Musieli również zapewnić odpowiednie miejsce do przenocowania oraz wyżywienia dla polujących.

Mieszkańcy musieli również zapewnić odpowiednie środki transportu, takie jak wozy lub sanie, aby przetransportować polujących i ich bagaże. Ponadto musieli zapewnić odpowiednie ubranie i sprzęt do polowania oraz odpowiednie narzędzia do przygotowania mięsa po udanym polowaniu. Wszystkie te usługi były naliczane od mieszkańców w postaci opłaty lub daniny.

Przewód łowiecki był ważnym elementem prawa książęcego i stanowił ważny składnik ekonomii feudalnej. Był on rygorystycznie egzekwowany przez księcia i jego strzelców, a niewykonanie obowiązku groziło surowymi karami. Przewody łowieckie były szeroko stosowane w Europie Środkowej i Wschodniej aż do XIX wieku, gdy feudalizm stopniowo upadał.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przewód łowiecki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przesmyk

ulubione miejsce zwierzyny, przez które przechodzi zmieniając ostoję.

pobudka

sygnał myśliwski grany na trąbce albo rogu, budzący myśliwych lub też oznajmiający rozpoczęcie polowama.

prowadzenie

1) o jeleniu, danielu, dziku: przewodzenie stadu;
2) o samicy: opieka nad potomstwem,
3) o myśliwym: przesuwanie wylotu lufy za poruszającym się celem.

pancerz

1) upierzenie piersi głuszca;
2) płaszcz, zewnętrzna powłoka pocisku kulowego.

ptactwo

zbiorowa nazwa ptaków łownych.

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

przewód

kanał w lufie.

pocisk ekspansywny

pocisk myśliwski rozrywający się przy trafieniu w cel.

położyć

powalić celnym strzałem grubego zwierza.

poletko łowieckie

powierzchnia uprawy roślin, służących zwierzynie jako żer lub karma. Dzielimy je na: żerowe, ogryzowe oraz produkcyjne. Na poletku łowieckim uprawia się rośliny okopowe, motylkowe, owies a (...)