Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: przewód łowiecki

przewód łowiecki

inaczej conductus.

Przewód łowiecki był jednym z ciężarów łowieckich prawa książęcego, który polegał na dostarczaniu i utrzymywaniu podwód dla księcia, jego strzelców i dworu podczas polowania. Przewód łowiecki był obowiązkiem wszystkich mieszkańców danego regionu, a w szczególności tych, którzy posiadali ziemię. Przewód łowiecki obejmował dostarczanie i utrzymywanie podwodu dla księcia, jego strzelców i dworu. Oznaczało to, że mieszkańcy musieli zapewnić odpowiednią ilość wody do picia, aby zaspokoić potrzeby polujących. Musieli również zapewnić odpowiednie miejsce do przenocowania oraz wyżywienia dla polujących.

Mieszkańcy musieli również zapewnić odpowiednie środki transportu, takie jak wozy lub sanie, aby przetransportować polujących i ich bagaże. Ponadto musieli zapewnić odpowiednie ubranie i sprzęt do polowania oraz odpowiednie narzędzia do przygotowania mięsa po udanym polowaniu. Wszystkie te usługi były naliczane od mieszkańców w postaci opłaty lub daniny.

Przewód łowiecki był ważnym elementem prawa książęcego i stanowił ważny składnik ekonomii feudalnej. Był on rygorystycznie egzekwowany przez księcia i jego strzelców, a niewykonanie obowiązku groziło surowymi karami. Przewody łowieckie były szeroko stosowane w Europie Środkowej i Wschodniej aż do XIX wieku, gdy feudalizm stopniowo upadał.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj przewód łowiecki w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przeziernik

przyrząd celowniczy z otworem w środku, zastępujący szczerbinki.

psiarczyk

dawniej chłopiec przy psach, pomocnik kotłowego.

paprać się

o ptakach: kąpać się w piasku.

pokot, pokot, rozkład

ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien (...)

pasynek

odnoga na łopacie łosia.

prowadzenie

1) o jeleniu, danielu, dziku: przewodzenie stadu;
2) o samicy: opieka nad potomstwem,
3) o myśliwym: przesuwanie wylotu lufy za poruszającym się celem.

parostki

poroże kozła sarny. Prawidłowe parostki dorosłego kozła to szóslak. Stanowią trofeum z kozła.

puszcza

wielki kompleks leśny pokryty pierwotnymi lasami.

polowanie zbiorowe

polowanie, w którym uczestniczy przynajmniej dwóch myśliwych, współpracujących ze sobą.

piszczałka

wabik (zwykle kościany) na jarząbki.