Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: podkładacz

podkładacz

myśliwy lub pomocnik, który wchodzi z psami do miotu i naprowadza je na świeży trop zwierzyny.

Podkładacz to osoba, która ma za zadanie wspierać myśliwego w polowaniu, zwłaszcza podczas poszukiwania zwierzyny ze wsparciem psów. Jego głównym zadaniem jest wchodzenie z psami do miotu (gęstwiny, zarośli) i naprowadzanie ich na świeży trop zwierzyny. Posiadanie dogłębnej znajomości terenu, na którym odbywa się polowanie, jest niezbędne do efektywnego naprowadzenia psów na trop. Podkładacz musi także posiadać umiejętności poruszania się po lesie w taki sposób, aby nie spłoszyć zwierzęcia łownego.

Dodatkowo, podkładacz powinien być dobrze poinformowany o charakterystyce poszukiwanej zwierzyny. Wiedza ta obejmuje typowe zachowania danego gatunku oraz najlepsze metody naprowadzania psów na jego ślad. W przypadku polowań na dziki lub inne duże ssaki, podkładacz może także pomagać myśliwemu ustalić najlepsze miejsce do odstrzału. Podkładacze często pracują z własnymi psami, które muszą być odpowiednio wyszkolone i rozumieć komendy podkładacza. Czasem podkładacze wykorzystują specjalistyczne narzędzia, takie jak lornetki czy teleskopy, by lepiej widzieć i śledzić trop zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj podkładacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przyrzut

szybkie przyłożenie broni do ramienia.

podkładacz

myśliwy lub pomocnik, który wchodzi z psami do miotu i naprowadza je na świeży trop zwierzyny.

przełaj

- jeden z największych ciężarów łowieckich w dawnej Polsce, polegający na obowiązku pilnowania zwierzyny łatwo zmieniającej swoją ostoję.

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)

panewka

wklęsłe miejsce znajdujące się pod kurkiem strzelby skałkowej, gdzie podsypywało się proch (zob. skałkówka).

przystrzelanie lunety

wyregulowanie lunety w ten sposób, aby używając jej przy strzelaniu trafiać w cel. Myśliwska broń kulowa i zamontowane na niej lunety przestrzeliwuje się na odległość 100-150 m.

parasol

paśnik dla sarn i jeleni w kształcie parasola.

przebicie

jeden z istotnych czynników skuteczności strzału śrutowego. Mierzymy go strzelając z odległości 35 m do pudełka kartonowego, w którym rozmieszczono tekturki o wymiarach 30 x 30 cm i (...)

pędzel, pędzel, wiecheć

kiść włosów na zewnętrznej części organu płciowego rogacza, byka, tryka i dzika.

puszcza

wielki kompleks leśny pokryty pierwotnymi lasami.