Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: podkładacz

podkładacz

myśliwy lub pomocnik, który wchodzi z psami do miotu i naprowadza je na świeży trop zwierzyny.

Podkładacz to osoba, która ma za zadanie wspierać myśliwego w polowaniu, zwłaszcza podczas poszukiwania zwierzyny ze wsparciem psów. Jego głównym zadaniem jest wchodzenie z psami do miotu (gęstwiny, zarośli) i naprowadzanie ich na świeży trop zwierzyny. Posiadanie dogłębnej znajomości terenu, na którym odbywa się polowanie, jest niezbędne do efektywnego naprowadzenia psów na trop. Podkładacz musi także posiadać umiejętności poruszania się po lesie w taki sposób, aby nie spłoszyć zwierzęcia łownego.

Dodatkowo, podkładacz powinien być dobrze poinformowany o charakterystyce poszukiwanej zwierzyny. Wiedza ta obejmuje typowe zachowania danego gatunku oraz najlepsze metody naprowadzania psów na jego ślad. W przypadku polowań na dziki lub inne duże ssaki, podkładacz może także pomagać myśliwemu ustalić najlepsze miejsce do odstrzału. Podkładacze często pracują z własnymi psami, które muszą być odpowiednio wyszkolone i rozumieć komendy podkładacza. Czasem podkładacze wykorzystują specjalistyczne narzędzia, takie jak lornetki czy teleskopy, by lepiej widzieć i śledzić trop zwierzyny.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj podkładacz w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pochwa

futerał ochronny na głownię białej brom myśliwskiej, wykonany przeważnie ze skóry okutej

przelatek

dzik urodzony w ubiegłym roku.

praca psa

sposób wykonywania zadań przez psa myśliwskiego (oceniany na konkursach).

podajnik

urządzenie w broni powtarzalnej podające, po wyrzuceniu łuski, kolejny nabój do komory nabojowej.

pustorogie, pustorogie (Bovidae)

rodzina przeżuwaczy, u których rogi są puste w środku, nierozgałęzione i występują przeważnie u przedstawicieli obu płci. Nie zrzucają rogów. Ze zwierząt łownych do pustorogów (...)

przyrzut

szybkie przyłożenie broni do ramienia.

posokowiec hanowerski

pies myśliwski średniej wielkości, maści brązowej z czarną maską na pysku. Głowę ma dużą z obwisłymi uszami i faflami, ogon długi i gruby. Pies jednostronny doskonale pracujący na (...)

proćna

o ciężarnej losze.

proch

materiał wybuchowy miotający stosowany w amunicji jako źródło energii do wyrzucenia pocisku. Proch bezdymny (używany współcześnie) wyrabia się z nitrocelulozy lub (rzadziej) z (...)

prochownica, prochownica, pulwersak

dawniej używany rożek (bogato zdobiony) do noszenia prochu.