Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pokrycie

pokrycie

kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej określone procentem śrutu, jaki trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć pokrycie od 55%-70%, natomiast wysokiej klasy nawet ponad 75%. Pokrycie zależy m.in. od jakości, długości i zakończenia (czok, pólczok itp.) luf. W praktyce myśliwskiej, wg Wissmanna, do natychmiastowego ubicia zwierzyny drobnej potrzeba minimum następującej liczby trafień (przy przeciętnej odległości strzału): ||tabela||

Pokrycie jest jednym z najważniejszych kryteriów oceny broni i amunicji śrutowej. Jest to procent śrutu, który trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć pokrycie w granicach 55%-70%, natomiast wysokiej klasy nawet ponad 75%.

Pokrycie zależy od kilku czynników, takich jak jakość, długość i zakończenie (czok, pólczok itp.) luf. W praktyce myśliwskiej, wg Wissmanna, do natychmiastowego ubicia zwierzyny drobnej potrzeba minimum następującej liczby trafień (przy przeciętnej odległości strzału): ||tabela||

Dobre pokrycie jest bardzo ważne dla myśliwych, ponieważ pozwala im na skuteczne polowanie. Im lepsze pokrycie, tym większa szansa na trafienie celu. Dlatego też myśliwi powinni dokładnie sprawdzić pokrycie swojej broni i amunicji przed rozpoczęciem polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pokrycie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pomruk

głos wydawany przez niedźwiedzia, jelenia byka i borsuka.

pielesz

gniazdo ptaka drapieżnego.

par force

rodzaj polowania konno z psami gończymi na jelenie, dziki, zające, lisy, rozpowszechniony głównie w Anglii.

przewód

kanał w lufie.

padać w ogniu

o zwierzynie, która strzelona dokładnie pozostaje na miejscu strzału.

poroże

parzyste wyrostki kostne nasadzane na możdżeniach samców (wyjątek: u renifera także samic) jeleniowatych. Poroże jest corocznie zrzucane i ponownie nasadzane. Poroże jelenia, łosia i (...)

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.

przybory myśliwskie

przedmioty (z wyjątkiem broni) ułatwiające polowanie: futerały, torby, stolid, laski, podpórki, noże, troki, wabiki, trąbki, rogi, przybory do czyszczenia broni i elaboracji naboi (...)

pogonić

o psie myśliwskim: popędzić za ruszonym zającem.

poskromić

w sokolnictwie: zmusić ptaka łowczego do poddania się woli myśliwego.