Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pokrycie

pokrycie

kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej określone procentem śrutu, jaki trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć pokrycie od 55%-70%, natomiast wysokiej klasy nawet ponad 75%. Pokrycie zależy m.in. od jakości, długości i zakończenia (czok, pólczok itp.) luf. W praktyce myśliwskiej, wg Wissmanna, do natychmiastowego ubicia zwierzyny drobnej potrzeba minimum następującej liczby trafień (przy przeciętnej odległości strzału): ||tabela||

Pokrycie jest jednym z najważniejszych kryteriów oceny broni i amunicji śrutowej. Jest to procent śrutu, który trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć pokrycie w granicach 55%-70%, natomiast wysokiej klasy nawet ponad 75%.

Pokrycie zależy od kilku czynników, takich jak jakość, długość i zakończenie (czok, pólczok itp.) luf. W praktyce myśliwskiej, wg Wissmanna, do natychmiastowego ubicia zwierzyny drobnej potrzeba minimum następującej liczby trafień (przy przeciętnej odległości strzału): ||tabela||

Dobre pokrycie jest bardzo ważne dla myśliwych, ponieważ pozwala im na skuteczne polowanie. Im lepsze pokrycie, tym większa szansa na trafienie celu. Dlatego też myśliwi powinni dokładnie sprawdzić pokrycie swojej broni i amunicji przed rozpoczęciem polowania.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pokrycie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

przelatek

dzik urodzony w ubiegłym roku.

perły

nieregularne zgrubienia i wyrostki na tykach poroża byka i kozła.

para, para, parka

samiec i samica tego samego gatunku.

pęta

krótkie rzemyki służące do przytrzymania ptaka łowczego.

proca

jedna z najstarszych miotających broni myśliwskich. Złożony we dwoje rzemień z rozszerzoną częścią środkową (w kształcie miseczki), z której, w wyniku szybkiego obracania i puszczania (...)

przyszłościowa sztuka

osobnik nadający się do dalszej hodowli.

piórko malarskie

zob. ostrolotka.

posznurować

o lisie: pobiec prosto.

pędzelek

kępka długich włosów na końcu ucha rysia.

postrzałek

zwierz raniony strzałem (ale nie śmiertelnie).