Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pokrycie

pokrycie

kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej określone procentem śrutu, jaki trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć pokrycie od 55%-70%, natomiast wysokiej klasy nawet ponad 75%. Pokrycie zależy m.in. od jakości, długości i zakończenia (czok, pólczok itp.) luf. W praktyce myśliwskiej, wg Wissmanna, do natychmiastowego ubicia zwierzyny drobnej potrzeba minimum następującej liczby trafień (przy przeciętnej odległości strzału): ||tabela||

Pokrycie to istotny parametr broni i amunicji śrutowej, określający procent śrutu trafionego w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. W przypadku normalnych dubeltówek oczekuje się pokrycia w zakresie od 55% do 70%, podczas gdy wysokiej klasy broni może osiągnąć pokrycie nawet powyżej 75%. Poziom pokrycia jest uzależniony od wielu czynników, takich jak jakość, długość i zakończenie luf. Dobre pokrycie jest kluczowe dla skutecznego polowania, ponieważ zwiększa szansę trafienia celu, dlatego myśliwi powinni systematycznie sprawdzać pokrycie swojej broni i amunicji.

W praktyce myśliwskiej wg Wissmanna określona jest minimalna liczba trafień wymagana do natychmiastowego ubicia zwierzyny drobnej, uwzględniająca przeciętną odległość strzału. Tabela przedstawiona wg autorstwa Wissmanna służy jako wytyczna dla myśliwych określająca liczbę trafień potrzebną do skutecznego upolowania zwierzęcia.

Podsumowując, pokrycie stanowi istotną miarę efektywności broni i amunicji śrutowej, będąc kryterium oceny ich jakości. Jako element decydujący o trafności strzału, wpływa nie tylko na skuteczność polowania, ale także bezpieczeństwo zarówno zwierzyny, jak i osób uczestniczących w polowaniu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pokrycie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

pies

samiec borsuka lub lisa.

przestęp

trop jelenia charakteryzujący się tym, że odcisk tylnego badyla przekracza odcisk badyla przedniego.

przybitka

1) wojłokowa, rodzaj korka oddzielającego w naboju śrutowym proch od śrutu;
2) tekturowa, zamykająca nabój śrutowy (zob. (...)

pustorogie, pustorogie (Bovidae)

rodzina przeżuwaczy, u których rogi są puste w środku, nierozgałęzione i występują przeważnie u przedstawicieli obu płci. Nie zrzucają rogów. Ze zwierząt łownych do pustorogów (...)

pochwa

futerał ochronny na głownię białej brom myśliwskiej, wykonany przeważnie ze skóry okutej

piszczałka

wabik (zwykle kościany) na jarząbki.

pasy zaporowe

łowieckie poletka żerowe i zgryzowe lokalizowane w lesie na drodze do pól lub upraw leśnych, mające na celu zatrzymanie zwierzyny i uniknięcie wyrządzanych przez nią szkód.

patry, patry, trzeszcze

oczy zająca.

przewód

kanał w lufie.

poskromić

w sokolnictwie: zmusić ptaka łowczego do poddania się woli myśliwego.