Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pokrycie

pokrycie

kryterium oceny jakości broni i amunicji śrutowej określone procentem śrutu, jaki trafia w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. Normalne dubeltówki powinny mieć pokrycie od 55%-70%, natomiast wysokiej klasy nawet ponad 75%. Pokrycie zależy m.in. od jakości, długości i zakończenia (czok, pólczok itp.) luf. W praktyce myśliwskiej, wg Wissmanna, do natychmiastowego ubicia zwierzyny drobnej potrzeba minimum następującej liczby trafień (przy przeciętnej odległości strzału): ||tabela||

Pokrycie to istotny parametr broni i amunicji śrutowej, określający procent śrutu trafionego w tarczę o średnicy 75 cm przy strzale z odległości 35 m. W przypadku normalnych dubeltówek oczekuje się pokrycia w zakresie od 55% do 70%, podczas gdy wysokiej klasy broni może osiągnąć pokrycie nawet powyżej 75%. Poziom pokrycia jest uzależniony od wielu czynników, takich jak jakość, długość i zakończenie luf. Dobre pokrycie jest kluczowe dla skutecznego polowania, ponieważ zwiększa szansę trafienia celu, dlatego myśliwi powinni systematycznie sprawdzać pokrycie swojej broni i amunicji.

W praktyce myśliwskiej wg Wissmanna określona jest minimalna liczba trafień wymagana do natychmiastowego ubicia zwierzyny drobnej, uwzględniająca przeciętną odległość strzału. Tabela przedstawiona wg autorstwa Wissmanna służy jako wytyczna dla myśliwych określająca liczbę trafień potrzebną do skutecznego upolowania zwierzęcia.

Podsumowując, pokrycie stanowi istotną miarę efektywności broni i amunicji śrutowej, będąc kryterium oceny ich jakości. Jako element decydujący o trafności strzału, wpływa nie tylko na skuteczność polowania, ale także bezpieczeństwo zarówno zwierzyny, jak i osób uczestniczących w polowaniu.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pokrycie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

perły

nieregularne zgrubienia i wyrostki na tykach poroża byka i kozła.

posokowiec

pies myśliwski pracujący na farbie,

pointer

wyżeł wielostronny, doskonały legawiec o bezkonkurencyjnym górnym wietrze, dobrze pracujący w suchym polu. Ma zgrabną sylwetkę, silną i szeroką pierś, ogon długi, prosty; sierść (...)

pastorał

podpórka służąca do oparcia broni przy strzale

pies myśliwski

pies określonej rasy, który ze względu na cechy wrodzone nadaje się do układania myśliwskiego. Jego zadaniem jest pomagać myśliwemu przez wykonywanie jednej lub wielu czynności (psy (...)

piszczeć

o samicy sarny (kozie): wydawać głos (pisk).

pojemność łowiska

maksymalna liczba zwierzyny jaka powinna bytować w danym łowisku, zależna od bazy żerowej. Przy zachowaniu pojemności łowiska zwierzyna nie wyrządza nadmiernych szkód w lesie i w uprawach (...)

pędzenie

sposób zbiorowego polowania polegający na naganianiu zwierzyny przez nagankę w kierunku myśliwych, stojących na stanowiskach.

paradoks

gwintowanie końca lufy w broni śrutowej. W przypadku strzelania, kulą paradoks miał nadać jej ruch obrotowy.

przodownica

łania, locha, owca prowadząca stado (chmarę, watahę) i czuwająca nad ich bezpieczeństwem.