Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: ponowa

ponowa

świeży opad śniegu ułatwiający myśliwym tropienie. Idealne warunki do polowania.

Ponowa to określenie, które wywodzi się z języka łowieckiego i oznacza świeży opad śniegu. Jest to szczególnie ważne dla myśliwych, ponieważ pokrywa śnieżna ułatwia tropienie zwierzyny. Ponowa może być również wykorzystywana do odczytywania śladów, które zostawiają zwierzęta, takie jak ślady stóp lub odchody.

Ponowa jest szczególnie przydatna dla myśliwych, ponieważ pozwala im na lepsze wykrywanie zapachów i dźwięków, które mogą być ukryte pod warstwą starego śniegu. Sprzyjająca pogoda i słaby wiatr w czasie ponowy powodują, że dźwięki przenoszą się dalej, co ułatwia lokalizację zwierzyny.

Pokrywa śnieżna zapewnia ochronę dla roślinności oraz ziemi przed wysychaniem i utratą wilgoci, co ma wpływ na liczbę i rodzaj zwierzyny w okolicy. Ponadto, ponowa pełni istotną funkcję ekologiczną, wspomagając procesy przyrodnicze i wpływając na równowagę ekosystemu.

Ze względu na trudniejsze warunki przebywania dla zwierzyny oraz utrudnioną ucieczkę w głębokiej ponowie, stanowi ona doskonałe warunki do polowania. Charakteryzuje się cichą atmosferą, która ułatwia obserwację i tropienie zwierzęcia.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj ponowa w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

prawo łowieckie

całokształt norm prawnych regulujących stosunki w zakresie organizacji i wykonywania łowiectwa. Podstawowym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 17.VI.1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych (...)

pomykać

o lisie, zającu i króliku: biec.

podskakiwać

podchodzić tokującego głuszca. Polega to na szybkim podbiegnięciu w kierunku ptaka w trakcie głuchej pieśni - kiedy głuszec nie słyszy (zob. (...)

padać w ogniu

o zwierzynie, która strzelona dokładnie pozostaje na miejscu strzału.

pokot, pokot, rozkład

ogół zwierzyny ubitej na polowaniu ułożony wg ustalonej kolejności (hierarchii łowieckiej). Rozłożonego pokotu nie wolno przejść w poprzek. Pokot wraz z sygnałami i ogniskiem powinien (...)

ptak łowczy, ptak łowczy, ptak myśliwski

ptak drapieżny używany do polowań. W Polsce używano sokołów i jastrzębi. Współcześni sokolnicy polują na ogół z jastrzębiami.

płowa zwierzyna

myśliwska nazwa obejmująca: jelenie, samy, łosie i daniele.

przewód

kanał w lufie.

pozyskanie zwierzyny

wejście w posiadanie zwierzyny przez odstrzał lub odłów.

pojedynka

broń myśliwska jednostrzałowa.