Internetowy Słownik Łowiecki

Definicja hasła: pustorogie

pustorogie, pustorogie (Bovidae)

rodzina przeżuwaczy, u których rogi są puste w środku, nierozgałęzione i występują przeważnie u przedstawicieli obu płci. Nie zrzucają rogów. Ze zwierząt łownych do pustorogów należy muflon.

Pustorogie to rodzina przeżuwaczy, których cechuje obecność rogów. Rogi te są puste w środku, nierozgałęzione i występują u przedstawicieli obu płci. Nie zrzucają rogów, co oznacza, że są one trwałym elementem ich anatomii. Do tej rodziny należy między innymi muflon, który jest jednym z najbardziej popularnych zwierząt łownych. Muflon jest typowym przedstawicielem pustorogów, posiada bowiem charakterystyczne dla tej rodziny rogi.

Pustorogie są bardzo popularne wśród myśliwych ze względu na swoje walory estetyczne oraz atrakcyjność polowań na nie. Zwierzęta te są również cenione ze względu na swoje mięso, które jest smaczne i pożywne. Pustorogie są również czasami hodowane jako zwierzęta domowe lub do celów rekreacyjnych.

Potrzebujesz dokładniejszych informacji?
szukaj pustorogie w wyszukiwarce Google

Inne hasła na literę P

zobacz pełną listę haseł

proćna

o ciężarnej losze.

pogonić

o psie myśliwskim: popędzić za ruszonym zającem.

po ryk

jednorazowy głośny ryk byka jelenia.

pies podsokoli

pies legawy (najczęściej wyżeł) współpracujący w czasie polowania z ptakiem łowczym

pies

samiec borsuka lub lisa.

preparowanie

poroży i oręża dzików. Do preparowania przystępujemy niezwłocznie po strzeleniu sztuki. Najpierw czyścimy wstępnie czaszkę (usuwamy język, mózg itd.), następnie moczymy przez 24 godz. w (...)

przyspiesznik

urządzenie ułatwiające oddanie precyzyjnego strzału do stojącej zwierzyny grubej. Przy użyciu przyśpiesznika bardzo lekkie dotknięcie spustu powoduje zwolnienie kurka i strzał.

parzyć się

o ptakach zaspokajających popęd płciowy.

pióro
(...)

piżmak, piżmak (Ondatra zibethica L.)

gatunek z rzędu gryzoni pochodzący z Ameryki płn. Sprowadzony w 1905 r. do Czech rozprzestrzenił się m.in. do Polski. Długość ciała 260-400 mm, ogona 180-280 mm, ciężar 700-1600 g. (...)